BuwLOG

Miesiąc: kwiecień 2014

Kunsztownik w Gdańskiej Piwnicy. Kilka słów o dawnej ulotce

Pomiędzy kartami starodrucznych czasopism często odnaleźć można unikatowe druki ulotne, donoszące o wydarzeniach historycznych, literackich bądź kulturalnych. Do tej ostatniej kategorii należy mało atrakcyjny wizualnie, lecz intrygujący pod względem treści, jednokartkowy druczek, dołączony do „Wiadomości Warszawskich” z roku 1770, reklamujący widowisko „machin optycznych”. Brzmi obiecująco, zatem przyjrzyjmy się treści doniesienia. Z lektury (wersja dwujęzyczna, polsko-niemiecka)…

Słów kilka o dominie w BUW, efekcie domina i…efekcie miodu

Wskazówki zegara jak w zwolnionym tempie odmierzały czas. Do otwarcia gmachu zostało jeszcze niecałe deko, ale nagromadzone w Bibliotece emocje ważyły co najmniej tonę! 23 kwietnia 2014 r., kilka minut po godzinie 9:00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ruszyło domino ułożone z kilku tysięcy książek! Stałam z zaciśniętymi kciukami i w ogromnym napięciu obserwowałam całe zdarzenie.…

Wiosenne impresje

Poznaliśmy już wizytówkę przedwiośnia – pojedyncze rękawiczki. Jest to jednak oznaka wytworzona (mniej lub bardziej świadomie, jak pisze Dorota) przez człowieka, zwiedzionego pierwszymi ciepłymi podmuchami wiatru i gorącymi promieniami słońca. Przyroda także daje znaki, że wiosna się zbliża, jednak trudniej je zauważyć zabieganemu mieszczuchowi. Dla mnie taką nieoczekiwaną oznaką, że zima się kończy, były przebiśniegi…

Pocztówki z podziemia czyli Wesołych Świąt

Tradycja przekazywania życzeń świątecznych sięga średniowiecza. Nie były one początkowo wysyłane, lecz doręczane przez posłańców. Długie, nieraz wierszowane życzenia pisano odręcznie w epoce baroku, a szczególną popularność przesyłanie na piśmie świątecznych pozdrowień zyskało w XIX w. Wysyłane z tej okazji karty często projektowali nieznani szerzej ilustratorzy, lecz także wybitni twórcy. „Ich wspólną, godną uwagi cechą…

Dar i Darczyńcy

W poniedziałek, 7 kwietnia Anno Domini 2014 odbyło się Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie uroczyste, aczkolwiek skromne, bez rozgłosu publicznego, spotkanie z przedstawicielami Rodziny Janiec i Rodziny Koc, ofiarodawcami znacznej kwoty pieniężnej na rzecz Gabinetu Starych Druków. Główną inicjatorką przekazania daru w imieniu swoim oraz potomków brata, Wacława Koca, jest seniorka rodu p. Helena Janiec zamieszkała…

Młody człowieku! W tekście liczy się pauza!

Pomysł współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie powstał jeszcze w grudniu 2013 r. a w styczniu 2014 stał się faktem: 21 stycznia w BUW pojawiła się wystawa wielkoformatowych fotografii: Aktorzy Teatru Polskiego w latach 1913-2013, która powstała w ramach obchodów setnego jubileuszu teatru. W poniedziałek 27 stycznia 2014 r. odbyło się zaś…

Christina Pluhar w BUW

25 lutego odbył się w Filharmonii Narodowej (przy wypełnionej po brzegi sali i przy  entuzjastycznym aplauzie publiczności) koncert sławnego zespołu muzyki dawnej L’Arpeggiata. Swą karierę zespół ten rozpoczynał od znakomicie zrealizowanych i bardzo stylowych nagrań muzyki wczesnobarokowej w duchu zasadniczo zgodnym z „mainstreamem” tej sztuki; z czasem jednak jego podejście do repertuaru stawało się coraz…

Pani Jadwiga Zakrzewska (1920-2014)

Pani Jadwiga Zakrzewska, kierownik Czytelni Głównej. Personel czytelni zwracał się do niej – „Pani Jadwigo”. Dbała o to, żeby część udostępniania oddana pod jej opiekę, nie traciła charakteru odpowiedniego ministerstwa. W szczególności: 1) ministerstwa zdrowia – ponieważ w Czytelni Głównej pielęgnowano pokaźną skrzyneczkę zatytułowaną „Mały hipochondryk” – po to, że może kiedyś personel skorzysta, albo czytelnik; 2) ministerstwa obrony narodowej – ponieważ…

Społeczność biblioteczna w działaniu

Społeczność biblioteczna w działaniu: pogłębianie wiedzy, współpraca i innowacyjność to wiodący temat piątego, dorocznego spotkania Rady Regionalnej OCLC dla Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (OCLC EMEA Regional Council). Odbywało się ono w dniach 24-25 lutego w Cape Town, stolicy Republiki Południowej Afryki i zgromadziło blisko 250 uczestników, w tym wyjątkowo tym razem liczną grupę uczestników z…