BuwLOG

Miesiąc: maj 2014

Słodko-gorzki klimat stadionu

  Kilka słów na marginesie V Warszawskich Targów Książki. Już po raz drugi na Stadionie Narodowym. Miejsce wydaje się trafione, z pewnością jest więcej miejsca i więcej powietrza niż w PKiN. Więcej niż w zeszłym roku było także wystawców (ponad 700) z całego świata. Szczególnie mocno zaznaczyła swoją obecność na targach Turcja, wraz z Polską…

BUW ciemną nocą, czyli NOC MUZEÓW 2014 jeszcze raz

– Przepraszam, jak trafić na spotkanie z wierszami z Islandii? – O, ja też jestem zainteresowana tym samym…zmieszczę się jeszcze do sali? – Mogę jeszcze wejść na wiersze z Islandii? – Dobry wieczór, bardzo się spóźniłam na te islandzkie wiersze?… – zapytała zadyszana nastolatka, wycierając dokładnie zaparowane okulary. Deszcz miarowo uderzał w szklany dach gmachu,…

NOC MUZEÓW 2014 w BUW

Vivat NOC MUZEÓW w BUW!Tegoroczna, piąta już w BUW edycja Nocy Muzeów przebiegała pod znakiem historii, sztuki, poezji i zapachu japońskiej zielonej herbaty… Wystawa W samo południe – droga do wolnych wyborów 1989, prezentacje obiektów z historycznych kolekcji gabinetów zbiorów specjalnych, przestrzenne ilustracje pop-up Bożki Rydlewskiej, malarstwo Jacka Łydżby inspirowane grafikami Albrechta Dürera, zwiedzanie tradycyjnego…

NOC MUZEÓW 2014 – pokazy w gabinetach zbiorów specjalnych BUW

Wędrówki europejskie wolnych Polaków (XVI-XVIII w.) Po raz kolejny, a ściślej rzecz ujmując czwarty, pracownicy Gabinetu Starych Druków przygotowali pokaz książek zabytkowych z okazji europejskiej imprezy kulturalnej, jaką jest Noc Muzeów. Tym razem, wpisując się w temat „wolne wybory Polaków” (25 rocznica wyborów parlamentarnych 1989 r.), zaprezentowaliśmy książki świadczące o podróżach naszych rodaków po Europie…

NOC MUZEÓW 2014 na Uniwersytecie Warszawskim

Rzęsista ulewa, która przeszła nad Warszawą wczesnym wieczorem w sobotę, nie przegnała tłumów chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej Nocy Muzeów. Na Krakowskim Przedmieściu słychać było chyba wszystkie języki świata. Pokusie wieczornego spaceru nie oparli się ani zapracowani na co dzień mieszkańcy Warszawy, ani młodzież, ani seniorzy, a do późnych godzin nocnych słychać było także…

Jadwiga Ćwiekowa (1920-2014)

„Szefowa” 19 maja w Archikatedrze pw. Św. Jana Chrzciciela pożegnaliśmy śp. Jadwigą Ćwiekową, polonistkę i bibliotekarkę, starszego kustosza dyplomowanego BUW. To był jej kościół parafialny, znaczną część ”warszawskiego” życia mieszkała na Starówce, w uroczym, choć nieludzko zarzuconym książkami, mieszkaniu na poddaszu kamienicy na Krzywym Kole. Był rok 1949 kiedy rozpoczęła pracę w BUW i równolegle…

Kapelusze przez wiatr targane

…Bo ja mam słońce w kapeluszu, słońce w kapeluszu, słońce w kapeluszu mam, przyzwyczaiłem się i muszę trochę słońca nosić tam, a jeśli słońce w kapeluszu, słońce w kapeluszu, słońce w kapeluszu się ma, to ma się tyle animuszu, tyle animuszu, co ja! La, la, la… muzyka: Marek Sart tekst: Janusz Odrowąż Wersja w wykonaniu…

Stacjonariusz w erze mobilności

Bibliotekarze dziś świętują. Wszak 8 maja to Dzień Bibliotekarza. To nie wszystko. Już po raz jedenasty inaugurujemy Tydzień Bibliotek. Tym razem pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Ten rok jest dla nas wyjątkowy. 650 lat temu, 12 maja 1364 roku powołano Studium Generale – pierwszą polską uczelnię (nazwaną później Uniwersytetem Jagiellońskim). To data ważna także dla…