BuwLOG

Miesiąc: czerwiec 2014

Bibliotekarzu, popiłkarzuj! (cz. 2)

Faza grupowa mundialu dobiega końca. Z komentarzy w czasie meczów można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Na przykład tego, że sędziowie z Japonii mają elektronikę w oczach. Albo że o ile Anglia jest ojczyzną futbolu, to Brazylia jest katedrą, w której piłkę nożną wyznaje się i czci jak religię 🙂 Przypomnijmy w tym miejscu, że biblioteka…

ERASMUS: la dolce vita

Pod ufficio na ziemi stoi blisko metrowa gliniana waza. – Widziała Pani na ulicy przed stołówką remont kanalizacji? Ciągle coś znajdują – a ci z biura zabytków nie nadążają odbierać – informuje mnie, wskazując na artefakt oparty o framugę drzwi signor Giampiero Innocente, który za moment zaprezentuje mi zbiory specjalne w bibliotece Uniwersytetu Katolickiego w…

Paralotniarz w bomber jacket

Lubię wiedzieć. Kiedy w ucho wpadnie mi jakieś nieznane słowo, natychmiast wklepuję je w „wujka Google’a” i szukam, dopóki nie dowiem się wszystkiego. W domu moje półki pełne są różnych książek, ale także – słowników. Straszne słowo – słownik… Moja młodsza siostra nie cierpiała, kiedy jako odpowiedź na pytanie „co to znaczy…?”, słyszała – „sprawdź…

Z historii Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

12 czerwca w Brazylii rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Każdy z fanów tej dyscypliny z pewnością czekał podekscytowany na ten dzień. Media huczą od wiadomości dotyczących Mundialu już od dłuższego czasu. Reklama i promocja imprezy pochłania ogromne ilości pieniędzy i czasu. Czy ktoś z was zastanawiał się jak bardzo zmienił się obraz tego…

W piątek trzynastego o Bogumile Kobieli, który złościł się na zakonnice chodzące parami

Przesąd to moim zdaniem uparta wiara w coś, co może nam zepsuć lub poprawić nastrój.  Przesądy są stare jak świat, i może dlatego nie możemy bez nich żyć. Towarzyszą nam w dobrych i złych chwilach naszego życia.  Dlatego ja  dzielę je na przesądy pozytywne i negatywne. Do pozytywnych można zaliczyć przynoszące szczęście pająki, uśmiechniętego (a przy…

Bibliotekarzu, popiłkarzuj! (cz. 1)

  Dziś wieczorem wielu z nas z pewnością odłoży książkę i zasiądzie przed telewizorem, żeby śledzić otwarcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Samba de Janeiro! Nawet wśród bibliotekarzy są kibice 🙂 Futbolowe wydarzenie, jak każde inne zresztą, może stać się inspiracją do bibliotecznych poszukiwań różnego rodzaju. W czasie trwania mistrzostw zapraszamy wszystkich, a szczególnie kibiców,…

Listy Tadeusza Różewicza

24 kwietnia b.r. zmarł Tadeusz Różewicz Gabinet Rękopisów BUW – rps nr 1345 – listy Tadeusza Różewicza do Stefanii Baczyńskiej z lat 1948–1949 Jak do nas trafiły ? Otóż w roku 1952 nawiązała kontakt z BUW Stefania Baczyńska, matka Krzysztofa Kamila, przekazując kilka drobnych pamiątek bibliofilskich po swoim synu. Czuła się już wówczas bardzo źle, zmarła…

茶 znaczy herbata

„There is no trouble so great or grave that cannot be much diminished by a nice cup of tea” (Bernard-Paul Heroux)   Pracuję w BUW od niedawna. Ucząc się Klasyfikacji Biblioteki Kongresu, sama sobie zadaję zagadki: „A gdzie stoją książki o…?”. Tym sposobem wędruję po całej bibliotece, odkrywając co i rusz tajemnice klasyfikacji, a także…

4 czerwca 1989 r. oczami bibliotekarza

Związkowymi kanałami dowiedzieliśmy się, że należy zgłaszać kandydatów na członków komisji wyborczych i mężów zaufania Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Zgłosiło się nas parę osób z BUW. Na szkolenia z prawa wyborczego i strategii postępowania z „czerwonym” chodziliśmy do kościoła przy ul. Karolkowej. Pytano nas o preferowane rejony Warszawy. Bohatersko powiedziałem, że pójdę tam gdzie trudniej. Przyznano…

W samo południe

Ach, co to był za dzień! 4 czerwca 1989 r. w pierwszych częściowo wolnych wyborach do Parlamentu Polacy opowiedzieli się za opozycją i kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” zdobyli wszystkie dostępne dla nich mandaty. Przed wyborami – pełna mobilizacja. Na spotkania wyborcze z udziałem popularnych osobistości filmu i estrady przychodziły tłumy chcące dowiedzieć się, jaka będzie…