BuwLOG

Miesiąc: sierpień 2014

Dwie sceny z życia

16 lipca w wieku 91 lat zmarł Szymon Szurmiej. Ten dżentelmen w każdym calu miał na swoim koncie wiele ról, które potrafił odgrywać w fenomenalny sposób. Aktor, reżyser, działacz społeczności żydowskiej,  dyrektor naczelny i artystyczny  Teatru  Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich. O jego życiu można byłoby nakręcić film! I to jaki! A gdybym została obdarowana talentem…

ERASMUS: Nauko! Przyspieszaj! (4)

Wokół Open Access Zrób sobie DOI           Tym razem nasz wpis będzie poświęcony omówieniu kilku openaccessowych inicjatyw powiązanych z CERN-em (poprzedni wpis), ale mających zasięg europejski, a w niektórych przypadkach nawet szerszy. OpenAIRE (link). Europejska inicjatywa 7. Programu Ramowego UE, mająca za zadanie stworzyć swoisty agregator dla repozytoriów naukowych, zgodnie z…

A we wrześniu… Na kursy!

W maju pisałam o kursach MOOC (Massive Open Online Course) i moich pierwszych doświadczeniach z platformą edX (Czytaj). Obiecałam wtedy dać znać, kiedy pojawią się jakieś nowe kursy związane z naszą branżą. I oto są. Ruszają we wrześniu, wraz z nowym rokiem szkolnym i akademickim. Myślę, że warto zwrócić uwagę przynajmniej na trzy:   1. Prawo autorskie.…

Nadgorliwość gorsza od gorliwości

Nadgorliwość, czyli przesadna gorliwość. Słowo powszechnie znane i raczej mało lubiane. Nadmierna uprzejmość. Przesada. Przegięcie. Brak umiaru. Męcząca żarliwość. Nużąca staranność. Fanatyczna pilność.  Brr, mało osób jest chyba w stanie spokojnie znieść przytyk, który brzmi prawie jak obelga: „jesteś nadgorliwa”, „nadgorliwiec z ciebie”. No cóż, trzeba się jednak pogodzić z tym, ze nadgorliwcy są wśród…

Kilka zdjęć z wakacji (w quebeckiej bibliotece)

Budynek Biblioteki Uniwersytetu Laval z zewnątrz nie robi specjalnego wrażenia – pawilon zbudowany w 1968roku, przypominający bunkier, wewnątrz też nic specjalnego – ot, typowy wystrój z tamtych lat, nudny i sztampowy, to akurat niezależne od szerokości geograficznej. Słowem –  jeden z wielu budynków na uniwersyteckim kampusie. Tyle, że usytuowany przy Allée de Bibliothèques, żeby każdy…

Do broni! Ojczyzna wzywa! Wojna polsko-bolszewicka i Cud nad Wisłą w dokumentach ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Zbliża się 94. rocznica Bitwy Warszawskiej, uznawanej za jedną z przełomowych bitew w historii świata, bowiem zatrzymała pochód bolszewików na Zachód. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, oprócz książek szczegółowo opisujących przyczyny, przebieg poszczególnych bitew i skutki wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920, posiada ciekawy zbiór ulotek i gazet z tego okresu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na plakaty…

ERASMUS: Nauko! Przyspieszaj! (3)

Amazoński dopływ książek do OPAC  Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać firmy Amazon, tym bardziej, że ostatnio wije sobie ona gniazdka także w Polsce – pod Poznaniem i Wrocławiem budowane są właśnie wielkie centra logistyczne. A co Amazon ma wspólnego z CERN-em i co, bardziej ogólnie, może mieć wspólnego z katalogami bibliotecznymi? Otóż, opracował on darmową…

ERASMUS: Biblioteka Uniwersytecka w Wilnie

W dniach 16-20 czerwca w ramach programu LLP Erasmus odbywałyśmy szkolenie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Wilnie. To trzeci  najstarszy Uniwersytet na ziemiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów (założony przez króla Stefana Batorego w 1579 roku) i jeden z najstarszych w Europie Wschodniej. Z Uniwersytetem związane były tak wybitne w naszej historii postaci jak Maciej Kazimierz Sarbiewski, Piotr…

ERASMUS: Nauko! Przyspieszaj! (2)

CERN Document Server (CDS) http://cds.cern.ch/    CDS to kompleksowa platforma obsługująca wszystkie zasoby dokumentacyjne CERN-u. Z punktu widzenia użytkownika jest to po prostu rozbudowany katalog, jednak od strony „technicznej” zawierający nie tylko metadane, ale w wielu przypadkach także bezpośredni dostęp do pełnych tekstów. Jak każde narzędzie do zintegrowanego wyszukiwania EDS, tak i CDS można przeszukiwać z poziomu pojedynczego…

100 lat Legionów Polskich

28 lipca minęła setna rocznica wybuchu I Wojny światowej. Wojny, która po 123 latach zaborów pozwoliła odzyskać Polsce niepodległość. Dzisiaj już niewiele osób pamięta, że 6 sierpnia 1914 roku jest ważną datą w historii naszego kraju.Tego dnia z Krakowa wyruszył do walki  pierwszy zwarty oddział Legionów – Pierwsza Kompania Kadrowa. Za nim ruszały kolejno następne, aby…