BuwLOG

Miesiąc: wrzesień 2014

ERASMUS: Oslo – Stolica nad fiordem

W pierwszym tygodniu czerwca wybrałyśmy się do pięknego, zielonego Oslo, stolicy Norwegii. Nasza wizyta okazała się wspaniałym doświadczeniem zawodowym i kulturowym. Ta relacja jest dowodem na pozytywne przełamywanie stereotypów na temat Norwegii i jej mieszkańców. Oczywiście wciąż pielęgnują oni życie blisko natury, kochają prostotę (w sztuce, kuchni, architekturze itd.), ale nasze obserwacje pokazały, że wiele negatywnych…

Tuwim bzdurzący*

Niewiele jest chyba osób, które nie potrafią zacytować z pamięci choćby fragmentu Lokomotywy czy Abecadła, lub które nie uśmiechną się pod nosem, przypominając sobie miotającego się w poszukiwaniu okularów pana Hilarego. Twórca tych dziecięcych wierszyków, pamiątek naszych lat dziecinnych, dla mnie osobiście z wielu powodów jest postacią niezwykłą. Dziś, kilka dni po 120. rocznicy urodzin…

ERASMUS: Saragossa, miasto jak wulkan gorące i churros pachnące

Dzień: Poniedziałek, 28 lipca 2014 r. Czas: godzina 8 rano. Miejsce: Saragossa, stolica Aragonii. Punkt docelowy: Biblioteka Uniwersytetu w Saragossie (Biblioteca de la Universidad de Zaragoza). I my: Magdalena Szymańska, Agnieszka Bartczak, Dorota Bocian, oszołomione, z lekką zadyszką otwierające ciężkie wrota Paraninfo (Centrum Koordynacji Bibliotek Wydziałowych Uniwersytetu w Saragossie)… Tak rozpoczął się nasz pierwszy dzień…

Wrzesień 1939 – „Biblioteka Uniwersytecka pozostała nietknięta…”

Polakom wrzesień kojarzy zwykle się z datą wybuchu II wojny światowej. Po zaledwie 20 latach pokoju, Polska po raz kolejny musiała walczyć o wolność. Znamy w ogólnym zarysie przebieg kampanii wrześniowej. Wiadomo, że wojna rozpoczęła się o 4.45 na Westerplatte, że 17 września Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich zaatakował Rzeczpospolitą od wschodu, Warszawa skapitulowała 28 września.…

Obiekt miesiąca: Ewangeliarz Poczajowski

Dzięki hojności Fundacji na Rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego „Universitatis Varsoviensis”, która sfinansowała zakup, dziewiętnastowieczne zbiory BUW wzbogaciły się o niezwykle cenny nabytek. Jest to unicki Ewangeliarz w języku cerkiewnosłowiańskim, wydrukowany w roku 1818 w typografii bazylianów w Poczajowie. Bazylianie zostali stąd usunięci na polecenie Mikołaja I, w ramach represji po powstaniu listopadowym, a…

Erasmus: Bolzano – dzień po dniu 6: Finis coronat opus

Przysłowie mówi: wszystko, co dobre, się kończy. Można tak powiedzieć o naszym pobycie w Bolzano – urokliwym i przyjaznym mieście, z otwartym w nazwie i dosłownie uniwersytetem, z przyjaznymi mieszkańcami, będącymi połączeniem wszystkiego, co najlepsze w charakterystycznych cechach kilku kultur. Dzisiaj nasza wizyta miała charakter podsumowujący. Mogliśmy zadawać wszelkie pytania, do naszej dyspozycji przez prawie dwie godziny…

Erasmus: Bolzano – dzień po dniu 5: Brixen/Bressanone

Niesamowite, jak ten czas szybko leci. Dopiero tu przyjechaliśmy, tymczasem jutro po raz ostatni przyjdziemy do biblioteki, aby podsumować nasz pobyt i zadać ostatnie pytania. Jedno z dzisiejszych spotkań miało odbyć się miało w Brixen/Bressanone, czyli w drugiej z trzech lokalizacji Uniwersytetu. Pojechaliśmy rano pociągiem. Przy okazji muszę pochwalić rozwiązania komunikacyjne regionu. Jest wiele wariantów…

Erasmus: Bolzano – dzień po dniu 4. Pod znakiem Pana Przeprowadzacza :)

Dzisiaj w bibliotece kolejne trzy moduły tematyczne, chociaż „wykładowcy” się powtarzają. Najpierw Sabine przybliżyła nam metadane w Almie, ze szczególnym uwzględnieniem modułu gromadzenia i częściowo opracowania. Różnice – w porównaniu z BUW – występują, m.in. w kolejności opracowywania książki. Mam też wrażenie, że nie przeszkadzają im jakieś statystyki, raporty, sprawozdania, które musieliby ciągle generować na różne…

Erasmus: Bolzano – dzień po dniu 3. O bibliotece więcej.

O 9 rano powitała nas asystentka dyrektora, Helene Schwartz, znałyśmy się wcześniej z korespondencji mailowej. Helene poprosiła o zgodę na zrobienie nam zdjęcia i umieszczenie go na profilu FB. Artur nie lubi być fotografowany i mówi mi o tym kilka razy dziennie. Tym razem wydałam polecenie służbowe. Zobaczyliśmy więcej samego uniwersytetu: część gmachów przerobiona z…

Erasmus: Bolzano – dzień po dniu 2. Pierwsze wrażenia.

Najpierw o Kolpinghaus: idea związana jest z osobą błogosławionego Adolfa Kolpinga, niemieckiego księdza, który żył w I połowie XIX wieku i założył stowarzyszenie zajmujące się edukacją młodzieży, formacją małżeńską i rodzinną i zawodową. Z jego inicjatywy powstało także miejsce, gdzie można się było spotykać i formować. Z czasem takich miejsc – domów powstawało więcej. „Kolpinghausy” można…