BuwLOG

Miesiąc: październik 2014

SECURE 2014, czyli jak na konferencji NASK, przy stoliku NCBiR, promować POIG

Dla tych, którzy nie żyją funduszami strukturalnymi ‒ krótkie wyjaśnienie. NCBiR ‒ Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, instytucja, z którą mieliśmy do czynienia niemalże na co dzień przy okazji realizacji projektu unijnego NUKAT – Autostrada Informacji Cyfrowej, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Programem zarządza Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a instytucje pośredniczące są…

Włodawski kalejdoskop, czyli bibliotekarki na XV Festiwalu Trzech Kultur (19-21 września 2014)

Nasza wrześniowa wyprawa po dokumenty życia społecznego prowadziła do Włodawy. Od kilkunastu lat odbywa się tam Festiwal Trzech Kultur. Jest on poświęcony trzem tradycjom, trzem kulturom obecnym przez wieki nad Bugiem: zachodniej – katolickiej, wschodniej – prawosławnej i żydowskiej. Ich symbole to położone blisko siebie świątynie: barokowy kościół św. Ludwika z klasztorem paulinów projektowany przez Pawła…

Do You like this country?

25 września ok. 13.00 weszłam z duńską kompozytorką Anną Berit Asp Christensen do sali wystawowej BUW, gdzie za 3 godziny miał odbyć się pokaz prasowy nowej wystawy Muzeum Historii Polski, a później wernisaż dla blisko trzystuosobowej publiczności i Anna wykrzyknęła: „Ale tu jeszcze tyle do rozpakowania!” Ponieważ następnego dnia Christensen miała na tle tej ekspozycji wykonać…

Katalog online bibliotek UW w nowej odsłonie

Od września 2014 r. katalog online bibliotek UW ma nie tylko zupełnie nowy wygląd, ale także nowe funkcje. Oczywiście nadal służy do przeszukiwania ogromnych zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i 40 bibliotek wydziałowych, ale nowe oprogramowanie Chamo daje użytkownikom także możliwość zapisywania wyników wyszukiwania, przesyłania bibliografii e-mailem, tagowania i oceniania. Aby skorzystać z tych funkcji…

Obiekt miesiąca – listy królewskie

Gabinet Rękopisów BUW z radością informuje o niedawnej udanej transakcji zakupu pięciu dokumentów królewskich. Posiadamy już znaczną ich kolekcję – w sumie ponad 200, z których najstarsze pochodzą z lat 30. i 40. XV w. (Władysław Jagiełło), a najliczniejszy zespół (ponad 120 sztuk) to listy – autografy króla Władysława IV z 1. poł. XVI w. Ostatnio dokumenty…

ERASMUS: Nauko! Przyspieszaj! (6)

      INSPIRE-HEP to otwarte repozytorium prac poświęconych fizyce wysokich energii (ang. High Energy Physics; HEP) prowadzone wspólnie przez biblioteki następujących laboratoriów:   Początki repozytorium sięgają roku 1969, kiedy w CERN zaczęto gromadzić papierowe wersje preprintów artykułów z różnych instytucji na całym świecie. Ten projekt nazwano SPIRES. Archiwum przechowywane jest przez CERN do tej…

Z historii modelarstwa lotniczego i dronów

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym komu zawdzięczamy modele zdalnie sterowane?  W roku 1898 Nikola Tesla na wystawie w Madison Square Garden pokazał światu małą łódkę sterowana za pomocą fal radiowych. Jeszcze w tym samym roku sterowanie za pomocą fal radiowych zostało przez niego opatentowane (patent USA 613809). Pierwszy zdalnie sterowany samolot wzbił się w…

BUW od podszewki. Część 1. Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów

Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów łatwo określić słowem-kluczem: „pierwszy”. Był jednym z pierwszych, które powstały w Bibliotece Uniwersyteckiej, jest pierwszym na drodze książki trafiającej do czytelnika, a ponadto pokoje pracowników znajdują się tuż przy wejściu służbowym – jako pierwsze. Tworzy go 16 osób, a kierownikiem jest Barbara Chmielewska. Zapytana o rolę Oddziału, posłużyła się ciekawym…

ERASMUS: O Bibliotece Uniwersyteckiej i innych atrakcjach szwedzkiego Lund

Do Lund (w ramach stażu z programu LLP Erasmus) trafiliśmy pod koniec sierpnia. Jak się okazało – na chwilę przed rozpoczęciem roku akademickiego. Był to idealny moment by zaobserwować, jak niewielkie, senne miasteczko z dnia na dzień zapełnia się studentami z całego świata. Nic dziwnego, że tak tłumnie tu przybywają, skoro Uniwersytet Lund według różnych…

Kramer, paczka do Was! Ze Szwajcarii…

  Choć w żadnym z oddziałów BUW nie pracuje żaden Kramer, ani Kwinto (a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo) 🙂 , to paczki ze Szwajcarii otrzymujemy regularnie. Dzieje się to za sprawą szwajcarskiej fundacji ProHelvetia, która od 2003 roku przekazuje nam w darze kilkadziesiąt tytułów książek i czasopism rocznie. Wszystkie przychodzą do BUW…