BuwLOG

Miesiąc: styczeń 2015

BUW od podszewki. Część 4. Oddział Wydawnictw Ciągłych

Czytelnicy w zbiorach BUW mogą znaleźć wiele recenzowanych i wysoko punktowanych czasopism naukowych, ale nie tylko. Biblioteka oferuje najnowsze numery periodyków popularnonaukowych, opiniotwórczych, branżowych itp. w wersji papierowej i/lub elektronicznej (m.in. AtoZ, Factiva, EMIS). Sześć tysięcy siedemdziesiąt pięć. Tyle tytułów bieżących drukowanych wydawnictw ciągłych zostało zarejestrowanych w BUW w 2014 roku. Pewna część z nich to roczniki, resztę tej liczby…

ECIL 2014 ‒ Europejska konferencja edukacji informacyjnej

Pod koniec października 2014 r. w Dubrowniku odbyła się 2. edycja European Conference on Information Literacy (ECIL). Pomysłodawczyniami ECIL są prof. Serap Kurbanoğlu z Turcji i prof. Sonja Špiranec z Chorwacji. Pierwsza – człowiek-instytucja, znana na całym świecie, gościła także w BUW. Zaprosiłyśmy ją w 2012 r. na organizowaną przez nas konferencję Archipelagi wiedzy. Druga jest ikoną chorwackiej nauki o…

„Tłoczone w cesarskim mieście Argentina”

„Skrajna bieda zmusiła mnie do pisania wierszy” Horacy, Listy, II, 2, 51. Gabinet Starych Druków wzbogacił się ostatnio o cenny nabytek – zakupiony na aukcji inkunabuł (druk XV-wieczny) zawierający Opera omnia Horacego (65-8 pne). Książka ukazała się w strasburskiej oficynie Johanna Grüningera, w marcu 1498 roku. Pełny tytuł, w tłumaczeniu na język polski brzmi: Dzieła…

Kontrahent nr 109…

… to Institut Litteraire Kultura (Maisons-Laffitte, 91 Avenue de Poissy, Mesnil-le-Roi), z którym od dziesiątków lat Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów BUW prowadzi wymianę wydawnictw. We wrześniu 2014 r. na stronie Biblioteki Narodowej przeczytaliśmy wspaniałą wiadomość, że w  14. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia został uroczyście otwarty portal udostępniający archiwa Instytutu Literackiego „Kultura”. Jest to efekt prac…

Przyczynki do biografii i twórczości Stanisława Barańczaka w zbiorach Gabinetu Rękopisów BUW

Jest w Gabinecie Rękopisów kilka pozycji, które mogą zainteresować miłośników twórczości zmarłego pod koniec ubiegłego roku Stanisława Barańczaka. Choć mają one charakter drobnych przyczynków, warto je także zasygnalizować badaczom dorobku i biografom Poety. I tak – wymieniając chronologicznie: 1. W spuściźnie Mirosława Ochockiego (1927-1988), poety i krytyka literackiego związanego ze środowiskiem łódzkim, zachował się krótki…

Kosmeo znaczy upiększać

Kwestia dbania o urodę od wielu stuleci stanowi istotną dziedzinę życia, której zgłębienie zajmowało czas ludziom, a zwłaszcza kobietom na całym świecie. Niezależnie od epoki, w której żyły, zabiegi upiększające i pielęgnacyjne dostosowywane były do ówczesnych kanonów piękna i wspierały w dążeniu do ideału kobiecej urody. Kosmetyka – z greckiego kosmeo – „zdobić, upiększać”, kosmetikos…

MOOC (Massive Open Online Course) – cd.

  2 lutego ruszy kolejna edycja kursu MOOC „Library Advocacy Unshushed”, organizowanego przez Uniwersytet w Toronto. Kurs jest oczywiście darmowy. Na BUWlogu już o nim pisałam (maj, sierpień). Warto! Wszystkie informacje tutaj. Filmik o kursie „Library Advocacy Unshushed” na zachętę:   Zuza Wiorogórska     Oddział Wydawnictw Ciągłych

Wykorzystaj „siłę tłumu”, czyli crowdsourcing krok po kroku

W połowie listopada Centrum Cyfrowe Projekt: Polska w ramach kontynuacji projektu „Otwarte Zabytki” zorganizowało warsztaty: Crowdsourcing i oddolna digitalizacja dziedzictwa. Gospodynie spotkania Aleksandra Janus oraz Katarzyna Werner postawiły na „sinusoidalną” formułę organizacji wydarzenia, składającą się z trzech części. Krzywą wzrostową odzwierciedlała pierwsza część czyli przedstawienie idei oraz przykładów projektów crowdsourcingowych. Maksimum lokalne (czyli wierzchołek sinusoidy…