BuwLOG

Miesiąc: kwiecień 2015

BUW od podszewki. Część 7. Oddział Ochrony i Konserwacji Zbiorów

Oddział Ochrony i Konserwacji Zbiorów w obecnej odsłonie to ośmioosobowa grupa osobliwych postaci. Nasz oddział można nieformalnie podzielić na dwie pracownie: konserwatorską i introligatorską. Pracownia konserwatorska to pięciu konserwatorów w tym kierownik; zespół tworzą: Elżbieta Duziak, Joanna Kołodziejska, Marek Mastalerski, Ewa Urzykowska i Paulina Wach. Natomiast w introligatorni pracują: Maria Banasiak, Bożena Lewandowska i Ewa…

Mało znany epizod twórczości Krzysztofa Komedy i jego echo w zbiorach BUW

Przypadająca 27 kwietnia tego roku, 84. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy, kompozytora i pianisty jazzowego, twórcy muzyki filmowej, jest okazją do przypomnienia jego jedynej kompozycji pomyślanej jako tło muzyczne w serialu filmowym. W Archiwum Kompozytorów Polskich, należącym do Gabinetu Zbiorów Muzycznych BUW pod sygnaturą Mus. XCIV rps 10 kryje się autograf partytury muzyki Komedy do pierwszych…

Do roślin trzeba mówić – zapewnia Barbara Siedlicka, specjalista do spraw zieleni Uniwersytetu Warszawskiego.

– Pani Basiu, jaki jest Pani zawód? Menadżer zieleni? Ogrodnik? – Ogrodnik. Skończyłam Wydział Ogrodniczy SGGW, jestem mgr inż. ogrodnictwa. Ewa Kobierska-Maciuszko kiedyś przedstawiając mnie powiedziała „ogrodnik uniwersytecki” – z przyjemnością i dumą używam tego tytułu. Jestem w czwartym pokoleniu związana z ogrodnictwem, choć pierwszym bez ziemi. Trochę się broniłam przed taką rodzinną presją, ale…

Normalizacja informacji i dokumentacji

Konferencja ”Normalizacja informacji i dokumentacji – tradycja i współczesność” odbyła się 17 marca 2015 w siedzibie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w Warszawie. W organizacji konferencji uczestniczył Komitet Techniczny 242 ds. Informacji i Dokumentacji Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Inspiracją do zorganizowania konferencji było setne posiedzenie KT 242 i…

„Signore Don Vivaldi” – o intrygującym rękopisie z Gabinetu Zbiorów Muzycznych BUW

Muzyka sakralna epoki baroku funkcjonowała w sposób zasadniczo odmienny niż np. świecka muzyka instrumentalna. Ta ostatnia, o ile reprezentowała odpowiednio wysoki poziom, mogła liczyć na sławę w całej Europie, krążąc w licznych wydaniach drukowanych, odpisach i opracowaniach. Concerti grossi, koncerty solowe czy sonaty licznych kompozytorów włoskich stanowiły obiegowy repertuar wielu ówcześnie działających kapel, muzyka religijna…

Lista nowości marzec 2015

Listy nowości BUW – nietypowy „miesięcznik” wart uwagi. Jego największą zaletą jest różnorodność. O listach nowości był już na blogu osobny wpis. Dziś rozpoczynamy nowy cykl wpisów. Na listach nowości pojawiają się nabytki książkowe, starannie wyselekcjonowane przez pracowników OGUZ 🙂 Każdą listę nowości poprzedzi krótki komentarz. Czasem będzie to rzut oka na tematykę kilku publikacji, czasem…

Sycylijskie inspiracje Karola Szymanowskiego

29 marca minęła 78. rocznica śmierci Karola Szymanowskiego. Z tej okazji proponujemy zapoznanie się z artykułem prof. Zofii Helman nt. fascynacji kompozytora kulturą antyku wraz z ich muzycznym „echem” – słynnym cyklem Mity na skrzypce i fortepian. ******************* Fascynacje antyczne miały w twórczości Szymanowskiego wymiar odmienny, niż orientalne, czy późniejsze góralskie – pozostawały w sferze treściowej,…