BuwLOG

Miesiąc: maj 2015

BUW od podszewki. Część 8. Gabinet Dokumentów Życia Społecznego – trzydzieści lat istnienia

1 października 2015 r. Gabinet Dokumentów Życia Społecznego BUW kończy trzydzieści lat. Przez długi czas był najmłodszym oddziałem w BUW. Przeniesienie Biblioteki na Powiśle zaowocowało wysypem nowych komórek i niepostrzeżenie osiągnęliśmy wiek dojrzały. Z tej okazji warto przypomnieć kilka liczb obrazujących ten trzydziestoletni wysiłek, bo podobno tylko liczby dają jako takie pojęcie o rzeczywistości. Na…

Noc Muzeów 2015, czyli idź tam, gdzie prowadzą ćmy

Tegoroczna Noc Muzeów w BUW upłynęła pod znakiem ćmy. Pojawiły się najpierw na plakacie informującym o atrakcjach Nocy, a potem pojawiły się tłumnie (stadnie?), żeby informować i wskazywać drogę licznym odwiedzającym. Ćmy z programem i ćmy-strzałki były tego wieczoru wszędzie: na podłodze, na ścianach, kolumnach. Budziły powszechny zachwyt. Podążając za ćmami można było trafić do:…

Idzie nowe – cd.

Pierwsza część drugiego dnia X Warsztatów Bibliotek Cyfrowych została poświęcona tematowi udostępniania zbiorów małych instytucji kultury. Dużą część zasobów składających się na Federację Bibliotek Cyfrowych tworzą niewielkie instytucje, których biblioteki cyfrowe nie zawierają setek, ani dziesiątek tysięcy publikacji. Mimo niewielkiego wkładu liczbowego, często właśnie w zasobach tych mniejszych „graczy” można znaleźć ciekawe dokumenty, a taka…

Lista nowości kwiecień 2015

Bieżący rok obfituje we wszelkiego rodzaju okrągłe rocznice. W kwietniu przypadła 75 rocznica zbrodni katyńskiej. Wśród zagranicznych nabytków znalazło się kilka książek przybliżających czasy stalinowskiego terroru i postać ówczesnego przywódcy ZSRR. Zachęcamy do sięgnięcia po nie. Są to książki z serii wydawanej przez Yale University Press „Annals of Communism”. BUW sprowadza tę serię z wymiany zagranicznej…

Obiekt miesiąca – dwie odezwy Towarzystwa Litewskiego i Ziem Ruskich

Porządkując zbiory Oddziału Dokumentów Życia Społecznego BUW, natknęłam się na  niewielką odezwę, wydaną 23 sierpnia 1832 r. w Paryżu, zawierającą w swym nagłówku nazwę Towarzystwo Litewskie i Ziem Ruskich, zaczynającą się od słów „Bracia! Jeszcze raz kraina nasza przedstawia okropny obraz spustoszenia i na pastwę wrogóm naszym oddaną została…” (sygn. DU T.1 XIX w. [4876]). Odezwa…

Idzie nowe!

W świecie polskich zasobów cyfrowych tworzonych przez biblioteki szykują się poważne zmiany! Jedna ze zmian dotknie oprogramowanie dLibra, powszechnie używanego przez instytucje (nie tylko biblioteki) do udostępniania przede wszystkim zasobów zdigitalizowanych. Oprogramowanie dLibra rozwijane jest od 1999 roku. Tylko w wersji 5 wypuszczono 117 poprawek, 45 ulepszeń; powstało 15 nowych funkcjonalności. W obecnej wersji (v. 5.8) dLibra…

Dzień w kolorze tęczy

…Więc chodź, pomaluj mój świat Na żółto i na niebiesko, Niech na niebie stanie tęcza Malowana twoją kredką. Więc chodź, pomaluj mi życie, Niech świat mój się zarumieni, Niech mi zalśni w pełnym słońcu, Kolorami całej ziemi… (słowa Marek Dutkiewicz, muzyka Janusz Kruk, wykonanie 2+1) Czy mają Państwo swój ulubiony kolor? Ja nie mam. Zaliczam…

O złotych gwiazdach co słynnymi się stały

– Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, i siedmioma rzekami (czyli krainami znanymi i lubianymi przez wszystkich bajkopisarzy, bo silnie na wyobraźnię wpływającymi:), ale za to nad jednym, wielkim oceanem mieszkała sobie mała, zwyczajna dziewczynka. – Zwyczajna? W bajkach bycie zwyczajnym to jak w realu jeżdżenie do pracy na różowym jednorożcu! W dodatku na siódmą…