BuwLOG

Miesiąc: czerwiec 2015

BUW od podszewki. Część 9. Oddział Projektów Celowych i Funduszy Zewnętrznych

Griffin wsunął dłoń za klapę swojego nieskazitelnego garnituru i wyjął wizytówkę. Na marynarce nie pojawiło się żadne wybrzuszenie. Poprosiłbym go o adres krawca, gdybym się nie obawiał, że będę musiał wystąpić o grant komisji europejskiej, żeby móc zamówić sobie chociażby parę takiej jakości kalesonów. (M. Guzowska, Ofiara Polikseny. Warszawa: WAB, 2012, s. 45; BUW Wolny dostęp:…

Obiekt miesiąca – świat i podróże opisane na XIX-wiecznym globusie ze zbiorów BUW

Globus jako kulisty model ziemi pojawił się po raz pierwszy w Europie u schyłku średniowiecza, chociaż wcześniejsze próby miały miejsce już w starożytnej Grecji. Początkowo był on traktowany tylko jako instrument naukowy geografów i astronomów. Jednak w krótkim czasie przypadła mu w udziale również rola przyrządu nawigacyjnego, dzięki któremu sporządzano obliczenia umożliwiające żeglugę na bardzo…

Laurki w zbiorach Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego

Według Słownika języka polskiego laurka to „arkusz papieru ozdobiony rysunkiem z tekstem życzeń, ofiarowany przez dzieci osobom dorosłym”. Jeśli zechce się zastosować tę definicję do zbioru laurek Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego, to uzna się tę charakterystykę za wyjątkowo niewyczerpującą. „Arkusz papieru ozdobiony rysunkiem” natychmiast zblednie przy złoconych, tłoczonych bordiurach, ozdobionych nieraz roślinnymi ornamentami, papierze z…

Wpis na BUWloga o BUW na blogach

 Już od ponad roku piszemy i blogujemy, szukamy tematów w BUW i nieopodal (lub opodal), a co na to inne blogi? Wrzuciłam więc do popularnej wyszukiwarki hasła „BUW” i „blog”. Rezultaty wyszukiwania mile mnie zaskoczyły. Samo otwarcie BUWloga nie przeszło bez echa. BUW ‒ ta BUW, bo biblioteka jest kobietą ‒ pojawia się często na blogach fotograficznych. I…

ERASMUS+ Mein Grimm* – pozytywnie skanalizowany

Jacob Grimm (1785–1863) i Wilhelm Grimm (1786–1859) to wybitni niemieccy językoznawcy – szerzej znani, jako bracia Grimm, autorzy zbioru baśni, na cześć których nazwano oddaną do użytku w roku 2009 Bibliotekę Uniwersytetu Humboldta – Grimm Zentrum. fot. Czytelnia główna Grimm Zentrum, źródło: http://www.zalewski-photo.com/architecture/berlingrimm-zentrum/, autor: Michał Zalewski.

Korpo-biblioteka? Na szczęście jeszcze nie

IX Konferencja Bałtycka:  Zarządzanie zasobami niematerialnymi bibliotek w społeczeństwie wiedzy, Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, 14-15 maja Nawet wystąpienia o tak niepokojąco brzmiącym tytule, jak Kontrola zarządcza i zarządzanie ryzykiem jako instrumenty wspomagające doskonalenie biblioteki akademickiej – rozwiązania zastosowane w Bibliotece Uniwersyteckiej  Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – Urszuli Franas-Mirowskiej i Karoliny Wichy nie przesądzały na…

Perpustakaan = Biblioteka. O książnicach Kuala Lumpur (Malezja)

W szarym i zimnym lutym wybrałam się na miesiąc do upalnej Azji… Rodzinne wakacje w Malezji, ja w roli Najlepszej Cioci na Świecie, ale i tak z roli bibliotekarki wyjść się nie dało. Pewnie nie tylko ja tak mam, że na wakacjach (zwłaszcza tych zagranicznych) zaglądam do bibliotek. Wytłumaczmy to naszym wysokim stopniem kultury i…

Przyjaciele są wśród nas

Była obserwowana. Odruchowo poprawiła włosy i złapała się na tym, że sięgnęła do torebki w poszukiwaniu lusterka. Zawstydzona cofnęła rękę. Z wielką uwagą patrzyły na nią ogromne zielone oczy. A to sprawiało, że bała się poruszyć i czuła się jak sparaliżowana (zabawne, ręce wygładzające fryzurę okazały się być poza zasięgiem  obezwładniającej mocy 😉 Zaraz, zaraz.…

O Antypodach, dedykacjach, i pożytkach płynących z aktywności na pewnym portalu społecznościowym

Nadchodzi lato. To znak, że wielu z nas ruszy na wakacyjne wyprawy. Bliżej lub dalej, a jak dalej, to może nawet do Australii. Jeśli ktoś się tam wybiera, niech przed wyjazdem koniecznie zajrzy na stronę Library of New South Wales, a już zwłaszcza do zbiorów elektronicznych, mówiących o historii tego kraju i kontynentu. Miałem okazję…

Acquisition on exhibition – BUW, czyli nasze “shelfie” podbija świat!

Konkurs selfie dla bibliotek? TAK, nasze „shelfie” (zdjęcie z biblioteczną półką) znalazło się na liście dwudziestu pięciu zdjęć wybranych na wystawę i prezentowanych podczas konferencji QQML (26-29 Maja 2015) w Paryżu!!! Nadesłane zdjęcia można zobaczyć na profilu na Instagramie (link), lub wpisując w wyszukiwarkę #xlibrishelfie.