BuwLOG

Miesiąc: lipiec 2015

BUW od podszewki. Część 10. Gabinet Zbiorów Muzycznych

Zbiory specjalne w dużych bibliotekach to na ogół kolekcje o szczególnie wielkiej wartości historycznej i materialnej.Wyodrębnia się je wedle kryterium formalnego, np. stare druki, rękopisy, zbiory graficzne itd. Z muzykaliami jest inaczej – do Gabinetu Zbiorów Muzycznych trafiają obiekty o bardzo zróżnicowanej typologii, które łączy jedno: zawierają zapisy muzyki, lub w jakiś sposób się z…

ERASMUS+ Malmö University Library

  Jadąc pociągiem przez słynny most łączący Kopenhagę i Malmö nie do końca wiedziałyśmy, czego się możemy spodziewać po wizycie w Szwecji. Myślimy troszkę stereotypowo – zimno, Ikea, ryby. Wcześniejsza korespondencja z koordynatorką Ann-Sofie Olsson pozwoliła nam uwierzyć, że nie mamy o co się martwić.

Lista nowości – Maj 2015

Wrocław, Dublin, a może Paryż? Nadszedł czas wakacyjnych wyjazdów. W dokonaniu wyboru, który kierunek wybrać na urlop, pomogą nam poniższe publikacje. Warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie Wrocławia, w którym koniecznie trzeba zobaczyć piękne budynki o konstrukcji ryglowej, czyli drewniano-murowanej. Sporządzając plan wycieczki możemy skorzystać z publikacji Hanny Górskiej „Wrocławska drewniana architektura szkieletowa”. Jeśli marzy…

ERASMUS+ w Atenach, czyli o tym, jak centralizacja sprzyja nauce

Pomysł z wyjazdem do National Documentation Centre (EKT – Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης) w Atenach zrodził się w styczniu tego roku, kiedy to odpowiadając na zaproszenie z LIBER, wzięłam udział w konferencji RECODE, kończącej projekt unijny, mający na celu wypracowanie wytycznych dotyczących udostępniania danych naukowych. LIBER i EKT były wraz z kilkoma innymi instytucjami współorganizatorami konferencji i…

Obiekt miesiąca – rękopis numer 1

Państwo rzymskie kona; ludy które poczytują sobie za zaszczyt nazywać się barbarzyńskiemi, obalają wspaniały i potężny gmach organizacyi rzymskiej, a ludzkość powołana znowu wyrokami Opatrzności na podjęcie długiej i ciężkiej pracy do wyrobienia nowego społecznego porządku. Wszakże świat starożytny choć dogorywa, przekazuje następcom cywilizacyjne tradycye, które niebawem owionąć mają umysły ludów wywołanych na widownię dziejów…

Zakamarki informacji publicznej

Wszystkie drogi w Opolu prowadzą na Uniwersytet Opolski. Mogłam się o tym przekonać klucząc niepewnie, ale w zachwycie  po malowniczych uliczkach jednego z najstarszych miast w Polsce (Opole uzyskało prawa miejskie na początku XIII w.): – Przepraszam, zgubiłam się i nie potrafię znaleźć Studenckiego Centrum Kultury, w którym ma się odbyć konferencja… – nie zdążyłam…

Homo viator… zwłaszcza latem. Druki turystyczne w Gabinecie Dokumentów Życia Społecznego BUW

Wśród licznych zgromadzonych materiałów w GDŻS BUW znajdują się druki poświęcone turystyce – przewodniki, prospekty, foldery, druki reklamowe, informatory, poradniki, plakaty turystyczne, katalogi biur podróży itp. Liczą one ponad 5 tys. jednostek. Najciekawszym fragmentem tej kolekcji są druki dotyczące turystyki polskiej i zagranicznej wydane przed 1945 r. Pierwszym drukiem w historycznej kolekcji turystycznej był folder…

Wolność Panoramy

Kto z nas zastanawia się, czy zdjęcie które zrobił, np. ze znanym pomnikiem czy budynkiem w tle może zamieścić np. w artykule dla zilustrowania tematu? Prawdopodobnie nikt, a tak w ogóle to co to za pytanie? Niestety, jeżeli poprawka europosła Jean-Marie Cavady do projektu rezolucji dotyczącej reformy unijnego prawa autorskiego przygotowanego przez Julię Redę zostanie…

Seminarium naukowe „Polskie i rosyjskie dziedzictwo kulturowe w zbiorach bibliotecznych – perspektywy badawcze”

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie w 2013 roku podpisała umowę o współpracy z  Państwową Publiczną Naukowo-Techniczna Biblioteką Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku, zwaną także Biblioteką Akademicką. Współpraca ta  dotyczy działalności naukowo-badawczej, kultury oraz wymiany doświadczeń organizacyjnych i technologii bibliotecznych. Jedną z jej form jest organizacja wspólnych konferencji i seminariów naukowych. 26 maja 2015 r.…