BuwLOG

Miesiąc: wrzesień 2015

BUW od podszewki. Część 12. Oddział Udostępniania

Oddział Udostępniania w obecnym kształcie istnieje od stycznia 2014 roku. Wcześniej, w latach 2000-2013 stanowił integralną część Oddziału Udostępniania i Informacji Naukowej, który składał się z sekcji: Wypożyczeń, Udostępniania Prezencyjnego, Informacji i Dydaktyki, Księgozbioru Dydaktycznego (do 2002 r.) i Dokumentacji (do 2002 r.). Oddział Udostępniania jest jednym z największych oddziałów w BUW – pracuje tutaj…

Siła cukru

Cukier to kolorowe landrynki, chrupane bez opamiętania. Czerwone lizaki w kształcie kogutków lub kulek, zwanych kojakami (bo Kojak, główny bohater amerykańskiego serialu kryminalnego był łysy jak kolano). To także, bezpieczne wspomnienia kraciastego obrusa przyprószonego drobniutkimi kryształkami. Cukier to gorąca herbata z cytryną podawana do śniadania. To kisiel, to domowe niedzielne ciasto, które piekła moja Mama.…

„…Na pomoc braciom…” ‒ znaczki kwestarskie w zbiorach Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego BUW

Jeszcze do niedawna ta grupa zbiorów bez trudu kryła się – ze względu na niewielkie rozmiary (średnio ok. 40 x 40 mm) ‒ gdzieś w przepastnych zakamarkach prywatnych domów kolekcjonerskich. Od kilkunastu lat na rynku antykwaryczno-aukcyjnym zaczęły się pojawiać pierwsze obiekty. Dzisiaj stanowią swoistą ozdobę kolekcji bibliotecznych i muzealnych. Niektóre z nich są prawdziwymi rarytasami.…

ERASMUS+ „Książki na boisku” – staż w Staats-Landes-Universitatsbibliothek w Dreźnie

Nowy gmach, a raczej gmachy biblioteki przy Zelleschen Weg w Dreźnie w zamiarach architekta miały budzić skojarzenia z regałem na książki lub kodem kreskowym wklejanym do woluminów czyli barkodem. Przyglądając się tej budowli doszłam do wniosku, iż zdecydowanie bliższe jest mi to drugie porównanie. Na kompleks centralnej biblioteki uniwersyteckiej zarazem landowej i państwowej (Staats-Landes-Universitatsbibliothek, dalej SLUB)…

Obiekt miesiąca – monumentum Zygmunta Augusta

Zygmunt II August (1520-1572), panujący w Polsce od 1548 r. kojarzy się powszechnie z elekcją vivente rege (1529), nieszczęśliwym małżeństwem z Barbarą Radziwiłłówną (zm. 1551), unią lubelską (1569, w jej wyniku ukształtowała się Rzeczpospolita Obojga Narodów), zapewne także z arrasami wawelskimi (1). Warto więc przypomnieć ostatniego Jagiellona jako bibliofila, właściciela sławnej renesansowej biblioteki (2). Gabinet…

Tanie czytanie versus ocalić książki, czyli jaka ustawa zachęci do czytania

Bardziej uważni z obserwatorów życia politycznego i kulturalnego spostrzegli zapewne, że w sierpniu wrócił temat projektu ustawy o stałych cenach na książki, zwany w skrócie projektem Ustawy o książce. Komisja senacka z entuzjazmem skierowała w marcu projekt do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, a tam sierpniu wniesiono zastrzeżenia z zakresu naruszania wolności gospodarczej. Projekt trafił…

ERASMUS+ Szlakiem bibliotek Antwerpii

Wyjazd w ramach programu Erasmus LLP to świetna okazja do zobaczenia miejsc, w których jeszcze nigdy się nie było. W trakcie szkolenia miałem szanse odwiedzić piękne historyczne biblioteki, poznać ciekawych bibliotekarzy, z którymi mogłem wymienić się doświadczeniami i dylematami dotyczącymi pracy z księgozbiorem. Celem mojego tegorocznego wyjazdu była Antwerpia, a gospodarzem stażu  Erfgoedbibliotheek Hendrik Conscience…

BUW ’44

Losy Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zawsze były związane z losami stolicy. Tak też było podczas powstania warszawskiego. Jeszcze przed powstaniem, wobec zbliżania się frontu do Warszawy, Niemcy zaplanowali ewakuację najcenniejszych zbiorów, przede wszystkim cimeliów i rękopisów, zgromadzonych w Bibliotece Ordynacji Krasińskich na Okólniku, gdzie znajdowały się wówczas także zbiory specjalne BUW. Ponieważ nie dostarczono wagonów,…

Napięcie mięśni twarzy, zwane śmiechem

Hiszpanie mają swoje credo -”Być Flamenco”, które można porównać do słów Horacego „carpe diem”, czyli  chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie… Pablo Picasso, jak na gorącego Hiszpana z  krwi i kości przystało, potrafił żyć na krawędzi, cieszyć się dniem i żyć chwilą. Był Flamenco. Kiedyś nawet jego przyjaciel, pianista Artur Rubinstein zadał…