BuwLOG

Miesiąc: listopad 2015

Rowerowy BUW

Dawno, dawno temu, … no może nie tak dawno, ktoś, a konkretnie Karl Freiherr Drais von Sauerbronn [1], wpadł na pomysł, że przydałoby się ułatwić człowiekowi pokonywanie większych i mniejszych odległości. Pierwsze rowery w formie nieco przypominającej dzisiejszą pojawiły się na początku XIX wieku. Najpierw miały napęd nożny, nieprzenoszony na koła, człowiek siedząc na ramie…

BUW od podszewki. Część 14. Zwykły, niezwykły oddział BUW – Centrum NUKAT

Czytelnikom BuwLOGa na pewno nie trzeba przedstawiać NUKATu, nie mogę sobie jednak odmówić przyjemności przypomnienia kilku faktów o katalogu zanim przejdę do zaprezentowania zespołu Centrum NUKAT, wyjątkowego oddziału Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. NUKAT, katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich, istnieje już 13 lat. Pierwsze opisy dokumentów pojawiły się w bazie w lipcu 2002 roku,…

Alma Mater na pocztówkach – ze zbiorów GDŻS BUW

Najtrudniej jest pisać o tym, co bardzo bliskie i co wymaga tak wielu starań, aby przybrało skończony, całkowity i może wreszcie – idealny  kształt. Karty pocztowe (inaczej pocztówki, widokówki, odkrytki) powstały w drugiej połowie XIX wieku. Historycy nie mogą dotychczas ustalić kto był ostatecznym ich „wynalazcą” – August Schwartz, Petar Manojlović czy Heinrich von Stephan?…

V Kongres Mediewistów Polskich

W dniach 20-24 września 2015 r. w Rzeszowie odbył się V Kongres Mediewistów Polskich. Dzięki inicjatywie Stałego Komitetu Mediewistów Polskich spotkali się badacze średniowiecza różnych specjalności nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Czech i Węgier, którzy w swoich zainteresowaniach naukowych koncentrują się na tematach dotyczących obszaru Polski, lub osób z Polską związanych. Tematem…

Muzyka dla doży ‒ „Symphoniae Sacrae II” Giovanniego Gabrielego

…usłyszałem najwspanialszą muzykę w całym mym życiu […] tak dobrą, że chętnie przeszedłbym sto mil pieszo, by wysłuchać czegoś podobnego. […] Czasem śpiewało razem 16 lub 20 osób, mając swego mistrza czy też moderatora, który utrzymywał ich wykonanie w porządku. A gdy śpiewali, instrumentaliści grali wraz z nimi. Czasem szesnastu grało na swych instrumentach ‒…

ERASMUS+ Bibliothèque nationale de France – wokół egzemplarza obowiązkowego

Lubię, jadąc na Erasmusa, mieć jakiś konkretny cel. Zadanie zgłębienia konkretnego tematu, rozpoznania terenu w docelowej bibliotece. Czasami jeździmy do bibliotek na tyle małych, że spokojnie zapoznajemy się (powierzchownie, acz wystarczająco) z całą ich strukturą i funkcjonowaniem, ba!, zapoznajemy się nawet z całą ich załogą. W przypadku bibliotek_wielkich_instytucji_nauki_i_kultury to niemożliwe. Dlatego, ubiegając się o erasmusowy…

II Spotkania Muzealne z Niepodległością

20 października 2015 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie zorganizowane zostały II Spotkania Muzealne z Niepodległością. Organizatorami tych cyklicznych konferencji są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Tegoroczne wystąpienia skupione były w zdecydowanej mierze wokół postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ciekawą prezentację osobistych pamiątek Józefa Piłsudskiego, które obecnie przechowywane…

ERASMUS+ Huomenta Suomi :) Dzień dobry Finlandio :)

Czy ktoś z Państwa zetknął się kiedykolwiek z magiem? Jeśli nie, to jeśli Państwo pozwolą dokonam nieskromnej prezentacji takiego maga, a nawet dwóch magów. Pewne bardzo poważne gremium biblioteczne uznało, że dwie pracownice BUW posiadają magiczną moc. To właśnie my: mag Małgorzata Gabara-Strzyż i mag Dorota Bocian ‒ uczestniczki wyjątkowej wyprawy do Finlandii zorganizowanej w…

BUWialnia – mała a cieszy

Gdy Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy przystępował do pracy nad stworzeniem w BUW przestrzeni pracy dla czytelników z dziećmi nie spodziewaliśmy się, że tak szybko ktoś wskaże istnienie tego miejsca, jako przykład udogodnienia, mogącego wpłynąć na jednostkowy los (zob. blog http://www.koralowamama.pl/2015/07/jesli-nie-teraz-to-kiedy-pozniej/). Buwialnia jest inspirowana rozwiązaniami stosowanymi w niektórych bibliotekach zachodnich i w Polsce (choć w…

Halloween i Holy Wins

Od początku lat 90 XX w. w Polsce popularne jest celtycko-anglosaskie święto Halloween. Gdyby zapytać przypadkowego przechodnia na ulicy co to za święto? jakie są jego korzenie? zapewne odpowiedziałby, że kojarzy mu się ono z podświetloną dynią oraz dzieciakami przebranymi za duchy, czarownice i wampiry. Halloween, upowszechnione w USA, stało się popularne na całym świecie.