BuwLOG

Miesiąc: styczeń 2016

BUW od podszewki. Część 16. Gabinet Rękopisów

Gabinet Rękopisów gromadzi materiały utrwalone ręcznie za pomocą różnych narzędzi (pióra, długopisu, maszyny do pisania) i na różnych materiałach (papirusy, pergaminy, papier oraz bardziej egzotyczne materiały, np. liście palmowe czy tkaniny). W naszych zbiorach znajdują się jednostki powstałe na przestrzeni 1200 lat ‒ najstarszy rękopis powstał ok. 820 r., a najmłodszy w 2015 r! Zanim do…

O bibliografii

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa: „Bibliografia – teoria, praktyka, dydaktyka” zorganizowana przez Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Bibliologiczne, Oddział Warszawski odbyła się w Warszawie w dniach 17-18 listopada 2015 r. Dwudniowe spotkanie konferencyjne poświęcono bibliografii w jej różnych znaczeniach (dziedzina wiedzy, zbiór opisów bibliograficznych dokumentów) i aspektach (historycznym, społecznym i…

Warsztaty „Swoboda użycia. Domena publiczna w instytucjach kultury”

Spotkanie, które odbyło się 26 listopada 2015 r. w Warszawskiej Zachęcie, zostało przez organizatorów (Centrum Cyfrowe Projekt Polska) podzielone na dwie części. Na pierwszą składały się wystąpienia prelegentów. Łukasz Kozak (Biblioteka Narodowa, Polona) w wystąpieniu „Białe zające są w innych krajach” przybliżył zagadnienia dotyczące promocji zbiorów cyfrowych. Mówił o dostępności zbiorów w najwyższej możliwej jakości. Przedstawione zostały opcje…

Obiekt miesiąca – Ojczyzna wzywa was! – plakat ze zbiorów Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego

Polska w ruinie. Jeszcze dymią powojenne zgliszcza. Kobieta w zbroi, z rozwianym włosem, przepasana czerwonym sztandarem z wymalowanym orłem białym, wzywa. To Ojczyzna w potrzebie. Kupujcie Polską Pożyczkę Państwową. Od zasobnego Skarbu zależy nasza przyszłość – ład i porządek w kraju! Wycieńczeni Wielką Wojną mieszkańcy wolnej Polski z nadzieją spoglądali w przyszłość. Mogli teraz wszystko…

Ikonografia muzyczna w Instytucie Sztuki PAN

27 października w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk odbyło się sympozjum naukowe poświęcone muzyce w sztuce zakonów. Wdzięczny i zarazem dźwięczny tytuł sympozjum: Panu na słodkobrzmiących cytarach grajcie zachęcił kilku pracowników zbiorów specjalnych BUW do wysłuchania wygłoszonych referatów. Ponieważ sympozjum było już kolejnym spotkaniem tego typu, warto przybliżyć inicjatywę prezentowania wyników badań nad ikonografią muzyczną…

E-czytanie

Drogie, psują wzrok, nie pachną i nie można ich postawić na półce. O czym mowa? Choć rynek książek elektronicznych i czytników rozwija się coraz prężniej, w obiegowej opinii e-book to wciąż ta gorsza forma książki, a według niektórych wcale nie zasługuje na to miano. W grupach czytelniczych na Facebooku czy też na blogach związanych z…

Wielość w jedności: Sesja naukowa „Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900”

Sesja naukowa Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 (Bydgoszcz, 22-23 października) była kolejną odsłoną wieloletniego projektu Wielość w jedności, poświęconego warsztatowym technikom graficznym w XX wieku, którego głównym motorem jest niestrudzona starsza kustosz Działu Grafiki Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Barbara Chojnacka. Tegoroczna edycja, poświęcona litografii ukazała, jak bardzo różnorodna i…

Rękopisy muzyczne w zbiorach Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Wielkim osiągnięciem Gabinetu Zbiorów Muzycznych w minionym roku był 1. tom katalogu Rękopisy muzyczne w zbiorach Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie autorstwa Elżbiety Jasińskiej-Jędrosz (współpraca Magdalena Borowiec) opublikowany w pięknej szacie graficznej przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Obejmuje ponad 2 tysiące opisów rękopisów kompozytorów, których nazwiska zaczynają się na litery A–Ł. Katalog zaopatrzony jest…