BuwLOG

Miesiąc: marzec 2016

BUW od podszewki. Część 18. Oddział Administracyjny

Biblioteka jako system komunikacji społecznej jest zorganizowana według określonych zasad. Harmonijne funkcjonowanie książnicy zależy od wielu czynników. Przyjazny gmach biblioteczny z regałami pełnymi książek i czasopism nie spełniałby należycie swojej roli, gdyby nie obecność w nim czytelników. A bez profesjonalnej kadry pracowniczej Biblioteka przestałaby istnieć. Organizacja biblioteki zależy w dużej mierze od różnorodności zadań bibliotecznych,…

Krótka dygresja na temat zabawy słowami w przestrzeni bibliotecznej

Moc wielka i potężna w słowach jest ukryta, I ich wieloznaczność mgłą tajemnicy spowita. Baby drożdżowe z niebiańskiego smaku przecież są znane, A baby za kierownicą niezbyt przez wszystkich lubiane. Na balach z drzew starych przysiądziesz, spacerując po lesie, O balach marzy każda, bo chodzi się  na nie w sukni, a nie w dresie. Klapą…

„Mein Kampf” znowu w księgarniach

Rzadko można wskazać, co do minuty taki punkt, kiedy to w dziejach danej społeczności przestaje obowiązywać pewne tabu, a tak stało się 8 stycznia tego roku o godz. 12.00, kiedy do księgarń niemieckich trafiło (raczej potencjalnie) wznowienie Mein Kampf Adolfa Hitlera – napisał Mark Simon we Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung z 10 stycznia w felietonie Ist…

BUWlog ma 2 lata!

Właśnie minęły dwa lata od chwili, kiedy zaczęliśmy w formie bloga dzielić się z Wami tym, co w Bibliotece słychać, jak wygląda nasza praca, czym każdego dnia zajmują się bibliotekarze jednej z największych Bibliotek w kraju. Dzięki wpisom na BUWlogu wiecie więcej o tym, co lubimy czytać, co ciekawego mamy w zbiorach, w jakich przedsięwzięciach wzięliśmy udział.…

ECIL 2015 – Europejska konferencja edukacji informacyjnej

Pod koniec października 2015 r. w Tallinie odbyła się 3. edycja European Conference on Information Literacy (ECIL), zorganizowana przez Katedrę Nauk o Informacji Szkoły Technik Cyfrowych Uniwersytetu w Tallinie, Wydział Nauk o Informacji i Komunikacji Uniwersytetu w Zagrzebiu oraz Wydział Zarządzania Informacją Uniwersytetu Hacettepe w Ankarze. W konferencji uczestniczyło 361 osób z 50 krajów. ECIL,…

Obiekt miesiąca – Judyta i Holofernes

Judyta, tytułowa bohaterka jednej ze starotestamentalnych ksiąg, jest obrazem niewiasty łączącej piękno z cnotą, które to zalety wykorzystała w obronie własnego ludu. Posłużyła się jedyną dostępną bronią: wyszła naprzeciw dowódcy armii oblegającej jej rodzinne miasto, uzbrojona we własne przymioty i błogosławieństwo Boże. I zwyciężyła Holofernesa, zabijając go jego mieczem. W tym kontekście heroina jest przeciwieństwem Ewy…

Grzech w Gdańsku

Na początku listopada 2015 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku otworzyło swoje podwoje dla licznych zwiedzających, skuszonych tytułem najnowszej wystawy – „Grzech. Obrazy grzechu w sztuce europejskiej od XV do początku XX wieku”. Temat ekspozycji, sam w sobie pociągający, zaprezentowano na ponad 350 znakomitych przykładach malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i rzemiosła artystycznego, pochodzących z instytucji krajowych…

Nie zawsze był goździk i rajstopy?

Czy był jakiś inny 8 marca niż goździk za pokwitowaniem i akademia ku czci? 8 marca proklamowano Dniem Kobiet w 1910 roku na Międzynarodowej Konferencji Socjalistek w Kopenhadze, jednak trudno znaleźć jakiekolwiek wzmianki o celebrowaniu tego święta w Polsce przed 1945. Dlaczego? Trochę tu jest bałaganu z datami. Niektórzy próbują podnieść rangę Dnia Kobiet dodając…

Książka w grze

  Kilka wpisów temu mieliśmy okazję przeczytać na BUWlogu o tym, co można zrobić z książką, oprócz tego, że można ją przeczytać („Książki jak malowane…”). Ten ciekawy i barwny post sprawił, że zaczęłam się zastanawiać, czy książka może być też obiektem w grze. W grze rozumianej jako „zabawa towarzyska prowadzona według pewnych zasad” lub jako…

XIII Congress IADA

XIII Kongres IADA (International Association of Book and Paper Conservators) miał miejsce w dniach 12-16 października 2015 r. w Staatsbibliothek zu Berlin. Międzynarodowe kongresy organizowane przez IADA odbywają się od 1967 r., co 4 lata, w różnych miejscach i są okazją do zaprezentowania najnowszych badań i osiągnięć w konserwacji obiektów na podłożu z papieru oraz zabezpieczania całych…