BuwLOG

Miesiąc: kwiecień 2016

BUW od podszewki. Część 19. Biblioteka Austriacka

Na trzecim piętrze, parę metrów pod szklanym dachem stoi dwanaście regałów, kilka stolików, foteli, krzeseł oraz skryte w cieniu trzech palm stanowisko wypożyczeń. To właśnie Biblioteka Austriacka. Powstała w 2002 roku na mocy porozumienia zawartego między austriackim Federalnym Ministerstwem do Spraw Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych, reprezentowanym przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie, a Biblioteką…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – kwiecień / Buch des Monats der Österreich-Bibliothek in BUW – April. Daniel Glattauer: Gut gegen Nordwind

Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie we współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie mają przyjemność zainicjować cykl „Książka miesiąca”. Krótka zapowiedź książki będzie prezentowana w regularnych odstępach czasu na łamach BuwLOGa. Zapowiedzianą książkę będzie można wypożyczyć w oryginale w Bibliotece Austriackiej lub w Instytucie Austriackim. Przy okazji poinformujemy, czy istnieje polskie tłumaczenie książki i czy…

Free Speech Movement (FSM)

W poprzednim wpisie nawiązałam kilka razy do Free Speech Movement, podkreślając, że to właśnie przez Berkeley przelała się w latach 60. fala protestów. Wpływy FSM widać tu dobrze do dziś – Berkeley (czy szerzej: Bay Area) to jedno z najbardziej liberalnych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Metaforycznie, przenosząc porównania na grunt warszawskiej retoryki, to taki wielki Zbawix,…

Czy tu parkował Miłosz?

Jestem tu. Dwa te słowa zawierają wszystko, co można powiedzieć, od nich się zaczyna, do nich się wraca – tak Czesław Miłosz zaczyna tom esejów „Widzenia nad Zatoką San Francisco”. W później wydanym tomie poematów „Osobny zeszyt” napisał: Nie wybierałem Kalifornii. Była mi dana. Skąd mieszkańcowi północy do sprażonej pustki? I ja znalazłam się na…

Obiekt miesiąca – Cel handlowy, efekt naukowy

Ciąg dalszy ilustrowanych wypraw dookoła świata… Morskie ekspedycje naukowe w XVIII wieku były niewątpliwie domeną Anglii i Francji. Na początku XIX wieku takie wyprawy podjęła również Rosja, podczas których prowadziła własne badania oceanograficzne, biologiczne i etnograficzne, a także dokonała nowych odkryć geograficznych, chociaż nie tak spektakularnych jak poprzednicy. Wkład do światowej nauki nie był jednak…

Placing Prints: New Developments in the Study of Print, 1400-1800

Instytut Courtaulda w Londynie (The Courtauld Institute of Art) jest najstarszą instytucją w Wielkiej Brytanii, w której prowadzone są badania z zakresu historii sztuki na poziomie akademickim. Brak samodzielnych wydziałów historii sztuki na brytyjskich uniwersytetach spowodował, że w 1932 roku dwaj kolekcjonerzy Samuel Courtauld i Arthur Lee wraz z historykiem sztuki Sir Robertem Wittem powołali…

Vancouver Public Library (VPL)

Po raz pierwszy zobaczyłam bibliotekę, która wygląda jak BUW! Są na świecie biblioteki podobne do naszej – zielone (jak Information Commons w Shieffield) i mające ogrody na dachu (jak Biblioteka Narodowa Korei Południowej), Biblioteka Publiczna w kanadyjskim Vancouver jest właściwie taka sama – z rogalem, uliczką i ogrodami na dachu. Tylko kolor inny. W BUW –…

Wieści z Senatu UW

Posiedzenie w dniu 20 stycznia 2016 r. rozpoczął rektor Pałys kilkoma uwagami na temat artykułu z „Gazety Wyborczej” z 18 stycznia 2016 r. A teraz PiS chce przejąć uniwersytet, w którym wyrażono niepokojący pogląd, jakoby na wynik wyborów władz Uniwersytetu mogły mieć wpływ bieżące spory polityczne. Rektor Pałys podkreślił, że Uniwersytet jako instytucja i wspólnota…

Ocena ryzyka w obszarze dziedzictwa kultury

Muzeum Narodowe w Krakowie i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Gmach Główny MNK 11 grudnia 2015 Celem misji były warsztaty dotyczące zarządzania ryzykiem w obszarze dziedzictwa kultury organizowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Szkolenie odbyło się w Sali Samurajów w budynku MN. Obejmowało szereg wystąpień, które ułożyły się…

Znalezione w magazynie

W trakcie porządkowania magazynu podręcznego, stanowiącego część pomieszczeń Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów, wpadła nam w ręce książka, a dokładniej mówiąc cenny zabytek piśmiennictwa, który z powodzeniem może w przyszłości posłużyć za podstawę do wpisu „Obiekt miesiąca” na naszym blogu. Jest to dzieło XVII-wiecznego autora niderlandzkiego, Zoosa van Poviehm, zatytułowane Super flumina Regnum Poloniae. Ze…