BuwLOG

Miesiąc: czerwiec 2016

BUW od podszewki. Część 21. Samodzielna Sekcja ds. Automatyzacji Procesów Bibliotecznych

Sekcja o tajemniczo brzmiącej nazwie Samodzielna Sekcja ds. Automatyzacji Procesów Bibliotecznych powstała w 2012 r. i jej pierwszymi pracownikami byli obecny wicedyrektor BUW, Roman Tabisz oraz Artur Wrzochalski. Obecnie w Sekcji pracują: dr Walentyna Karmelitow i Justyna Mikołajewicz. Nasza Sekcja podlega bezpośrednio bibliotekarzowi systemowemu, którym jest wicedyrektor Roman Tabisz. Gdybyśmy próbowały w najogólniejszych słowach opisać…

Biało-czerwoni kontra Drużyna „Tarcz” ‒ piłkarzowanie biblioteczne trwa!

W naszym piłkarsko-bibliotecznym Grand tour w czasie Mistrzostw Europy dojechaliśmy do fazy pucharowej. Wśród środków transportu pojawił się nawet autobus ustawiony w bramce w celu zatrzymania ataku drużyny przeciwnej. Jak pokazuje przykład Islandii, takim autobusem można zajechać daleko. Z 24 drużyn, pretendujących do miana mistrzów starego kontynentu, zostało osiem: Belgia, Francja, Islandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Walia i…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – czerwiec / Buch des Monats der Österreich-Bibliothek in BUW – Juni. Doris Knecht: Besser

Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie we współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie mają przyjemność zaprezentować kolejną książkę w ramach cyklu „Książka miesiąca”. Tym razem przedstawiamy lekturę na lato, czyli książkę austriackiej pisarki i dziennikarki Doris Knecht Besser z 2013 roku. Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Austriackiej na 3. piętrze BUW lub w sekretariacie Instytutu…

Jakość w Bibliotece, czyli wrażenia po X Bałtyckiej Konferencji Zarządzanie i Organizacja Bibliotek

Tegoroczna, jubileuszowa X edycja Bałtyckiej Konferencji odbyła się pod hasłem: Zarządzanie jakością – nowe rozwiązania w działalności biblioteczno-informacyjnej. Spotkanie bardzo licznej grupy uczestników trwało 2 dni i miało miejsce w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego oraz budynkach Politechniki Gdańskiej. Temat konferencji zainspirował prelegentów do wygłoszenia referatów o bardzo różnej problematyce. Niektóre z nich miały charakter ogólny, opisywały czym…

Tradycje śląskiej kultury muzycznej

Tradycje śląskiej kultury muzycznej to cykliczna międzynarodowa konferencja adresowana przede wszystkim do muzykologów oraz teoretyków muzyki, których prace badawcze związane są z kulturą Śląska, zarówno w epokach dawnych, jak i współcześnie. Tegoroczne, czternaste spotkanie odbyło się w dniach 2-4 marca 2016 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Podczas konferencji wygłoszone zostały 52…

Zagrajmy w „Gąskę”. Nie znasz „Gąski”? Tak Ci się tylko wydaje.

Goście tegorocznej Nocy Muzeów w BUW otrzymali oryginalny podarunek – planszę zaprojektowanej specjalnie na tę okazję gry, nawiązującej do historii i topografii naszej biblioteki. Niewielu jednak skojarzyłoby nieszablonową mapę gmachu (fot.1) ze znaną od wieków „Gąską”. W zbiorach Gabinetu Starych Druków BUW, pod sygnaturą 5.8.12.236 znajduje się jej klasyczna edycja, nosząca wdzięczny tytuł „Gra włoska ucieszna, gąską nazwana”. Drzeworytową tablicę…

Metody humanistyki cyfrowej (nie tylko) dla filologów

Warsztaty, prowadzone w dniach 1-2 marca 2016 r. w Laboratorium Cyfrowym Humanistyki UW przez pracującego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu orientalistę, dr. Svena Sellmera, poświęcone były wprowadzeniu do zagadnień użycia technologii cyfrowych w badaniach filologicznych. Punktem wyjścia dla większości przedstawianych sposobów postępowania z tekstem była jego cyfrowa postać, jako odczytanego już ciągu znaków. Jedynie…

Reading F. C.* (piłkarzowania bibliotecznego ciąg dalszy)

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016 nie powinny przejść bez echa na naszym blogu. Cztery tygodnie piłkarskich zmagań, tym razem na murawach Francji, mogą stać się doskonałą okazją do odwiedzenia tych wymiarów literatury (pięknej i fachowej), które są jeszcze dla nas nieznane. Pozwólmy się zabrać na piłkarsko-literackie grand tour.  Najpierw krótki rzut oka na historię. Liderem pod…

Mała literatura na wielkim ekranie

Charlie Brown usiadł w fotelu, wziął do ręki książkę i powiedział do swojego psa, który wskoczył na fotel obok niego: – Czytanie książek jest jak przygoda, to jak podróż do nowych miejsc. – Obudź mnie, jak już tam będziemy – odpowiedział Snoopy i ułożył się wygodnie na kolanach Charliego, zapadając w drzemkę. Cóż, można i…