BuwLOG

Miesiąc: sierpień 2016

BUW od podszewki. Część 23. Gabinet Zbiorów XIX Wieku

Nasz Gabinet jest najmłodszy wśród zbiorów specjalnych – powstał dopiero w roku 1999, po przeprowadzce do nowego gmachu na Powiślu. Pomysł powołania nowej jednostki wśród zbiorów specjalnych dojrzewał od wielu lat. Już w latach 80. XX w. w naszej Bibliotece dyskutowano nad koniecznością modyfikacji tradycyjnego podziału chronologicznego, według którego druki do roku 1800 nazywane są…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – sierpień / Buch des Monats der Österreich-Bibliothek in BUW – August. Daniel Glattauer: Ewig Dein

Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie we współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie mają przyjemność zaprezentować kolejną książkę w ramach cyklu „Książka miesiąca”. W sierpniu jest to kolejna powieść Daniela Glattauera pt. „Ewig Dein” z 2012 roku, która ukazała się w polskim tłumaczeniu pod tytułem „W matni” w 2014. Książkę można wypożyczyć w Bibliotece…

Erasmus + Universitätsbibliothek der Ludwig-Maximilians-Universität in München

Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium powołuje się na swoją wielowiekową tradycję, wskazując, że jest kontynuatorem założonej w 1472 roku w Ingolstadt przez księcia Ludwika Bogatego pierwszej w Bawarii szkoły wyższej. Byłby więc on obok Heidelbergu, Freiburga i Greifswaldu jedną z najstarszych uczelni niemieckich. Już rok po założeniu szkoły w tzw. Wydziale Artystycznym („septem artes liberales“), 20 lutego…

Summer School History of Libraries (Oxford, Lincoln College, 13-15 lipca 2016)

W lipcu spędziłam trzy bardzo intensywne dni Szkoły Letniej w Lincoln College. Miałam wspaniałą okazję zapoznania się z różnymi przedsięwzięciami podejmowanymi na Uniwersytecie w Oksfordzie w celu zebrania i udostępnienia wszystkim zainteresowanym danych na temat inkunabułów i druków z XVI w. w firmie baz dostępnych online. Szczególny akcent położono na śledzenie dystrybucji, recepcji i proweniencji poszczególnych egzemplarzy.…

Wakacyjny obiekt miesiąca, czyli „Chee pahn moovee poh ahnghyelskoo loop frahntsooskoo?”

Raczej nie lubimy się uczyć. Lubimy sobie za to ułatwiać życie jak tylko można. Jedną z form ułatwiania życia, zwłaszcza gdy rzuciło nas ono dobrowolnie lub wbrew naszej woli za granicę kraju ojczystego, są rozmówki. Polsko-jakieś tam. Mała książeczka, format kieszonkowy, żeby się zmieściła w tylnej kieszeni spodni lub w bocznej kieszeni plecaka. Wpisanie słowa…

Siatkarski BUW

Bibliotekarze nie tylko piłkarzują, ale też sportowo włączają się w obchody 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. Z okazji święta naszej uczelni Wydział Zarządzania oraz Akademicki Związek Sportowy 24 czerwca 2016 roku zorganizowały ogólnouniwersytecki turniej siatkówki.

Doroczne spotkanie Europejskiej Grupy ds. RDA

W dniach 23-25 maja 2016 roku uczestniczyłem w dorocznym spotkaniu Europejskiej Grupy ds. RDA (EURIG). Grupa funkcjonuje od 2011 roku i jest platformą wymiany informacji na temat rozwoju prac nad wdrażaniem nowych zasad katalogowania w krajach europejskich oraz reprezentuje europejskie bibliotekarstwo w kontaktach z instytucjami zarządzającymi rozwojem RDA (RDA Board oraz RDA Steering Committee). Gospodarzem…

Rowerowy BUW cd.

Po pierwszym, jesiennym odcinku cyklu – przepytywania BUWowskich rowerzystów ciąg dalszy. Tym razem „zasadziłem się” na tych, którzy dojeżdżają do pracy, ale też mają za sobą, albo w planach/marzeniach dłuższe wyprawy cyklistyczne.

ERASMUS+ Deutsche Nationalbibliothek

Wyjazd erasmusowy do Niemieckiej Biblioteki Narodowej we Frankfurcie nad Menem (DNB) planowałem od kilku lat, ciągle jednak coś stawało mi na przeszkodzie. Nie dawałem jednak za wygraną, zwłaszcza że krótkie wizyty w tej bibliotece, organizowane z okazji różnych konferencji, tylko zaostrzały mój apetyt. Wreszcie w tym roku moja wytrwałość została nagrodzona i wyruszyłem do Frankfurtu…

Chronić, zabraniać, karać? A może wypożyczać? I Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Ochrona zbiorów bibliotecznych. Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość

Organizatorzy I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Ochrona zbiorów bibliotecznych. Przeszłość ‒ Teraźniejszość ‒ Przyszłość, przeprowadzonej w dniach 19-20 maja 2016 r. przez Katedrę Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, podzielili wystąpienia na pięć sesji, poza otwierającą, posługując się z grubsza kluczem zawartym w temacie: badania przeszłości – refleksje i przykłady bieżących dobrych praktyk…