BuwLOG

Miesiąc: wrzesień 2016

BUW od podszewki. Część 24. Gabinet Starych Druków czyli octo puellae labore zajętych i starte druki

Na tym makaronicznym zdaniu, najkrócej i najtrafniej charakteryzującym Gabinet, można by właściwie zakończyć ostatnią już – jak się okazuje – prezentację oddziałów biblioteki w ramach cyklu „BUW od podszewki”, ale…   czytaj proszę dalej Gabinet Starych Druków, obok Gabinetów Rycin i Rękopisów należy do najstarszych oddziałów zbiorów zabytkowych BUW – za trzy lata, w 2019…

Książka: Syberia – Eurazja (fotorelacja)

W dniach 1-4 września w GPNTB SO RAN (Państwowej Publicznej Naukowo-Technicznej Biblioteki Oddziału Syberyjskiego Rosyjskiej Akademii Nauk) w Nowosybirsku odbył się międzynarodowy kongres pod hasłem Książka: Syberia – Eurazja. BUW reprezentowali: Roman Tabisz (wicedyrektor), Zbigniew Olczak (kierownik Gabinetu Zbiorów XIX wieku) oraz Barbara Chmielewska (kierownik Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów).          …

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – wrzesień / Buch des Monats der Österreich-Bibliothek in BUW – September. Dimitré Dinev „Ein Licht über dem Kopf“

Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wraz z Instytutem Austriackim w Warszawie prezentują kolejną książkę na długie jesienne wieczory. Tym razem są to – jak pisze „Die Welt” – fantastyczne, odkrywcze i oryginalne opowiadania Dimitré Dineva Ein Licht über dem Kopf (tłum. Światło nad głową). Książka nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Dostępna jest…

Konferencja „Rozmowy o bibliotekach”

Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej już od 12 lat organizuje co dwa lata konferencje skupiające bibliotekarzy i bibliotekoznawców z różnych ośrodków akademickich polskich i zagranicznych. Tematyka spotkań związana jest z aktualnymi zagadnieniami i problemami nurtującymi środowisko.  Od 2014 roku konferencja jest realizowana w nowej formule nastawionej na przedstawienie tematu i następującą po nim dyskusję, prowadzoną przez…

Obiekt miesiąca: „Księga zapisu uczniów Królewsko-Warszawskiego Uniwersytetu MDCCCXVI”

Wszyscy żyjemy jubileuszem 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawiają się publikacje związane z jego historią i działalnością. Wśród nich nie powinno zabraknąć paru słów o najważniejszym obiekcie Gabinetu Rękopisów związanym z historią naszej Almae Matris. Uniwersytet Warszawski został powołany dekretem cara Aleksandra I z dnia 19 listopada 1816 r. W jego skład miały wejść istniejące już w…

Książka po coś

Pewne przysłowie łacińskie w pełni uzasadnia powstanie książki: Verba volant, scripta manent (Powiedziane ulatuje, napisane pozostaje). A wesoła dykteryjka o pewnym znanym pisarzu potwierdza jedynie tę oczywistą oczywistość: Pewnego dnia odwiedził Aleksandra Dumasa jego syn i zastał ojca zatopionego w czytaniu jakiejś książki. Ojciec zaledwie odpowiedział na powitanie syna. – Co takiego ciekawego czytasz, ojcze?…

ERASMUS+ w Pradze: Ústřední knihovna Univerzita Karlova

Moje motywacje wyboru Pragi na pierwszy staż w ramach programu ERASMUS+ były dwie: chciałam odwiedzić bibliotekę, w której (przynajmniej na erasmusowym stażu) nie był nikt z kolegów i koleżanek z BUW oraz musiałam na własne oczy zobaczyć dlaczego stolica Czech uważana jest za jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Dla potwierdzenia tezy kilka zdjęć… Do stażu…

Konferencja: Obrazy lokalności

Pogranicze, rozważane podczas konferencji Obrazy lokalności w literaturze, sztuce i przestrzeni społecznej (20 maja 2016), to nie termin geograficzny ani teren przy granicy państw, to współistnienie obok siebie różniących się społeczności, to ciekawość innego i szacunek dla przeszłości. Dzięki pasji Emilii Słomianowskiej-Kamińskiej mamy w Gabinecie Dokumentów Życia Społecznego komplet dżs-ów wydawanych przez Ośrodek „Pogranicze – sztuk,…

Erasmus+ Cymelia znad Inn

Innsbruck – miasto średniej wielkości nad rzeką Inn jest znaną atrakcją dla turystów oraz fanów sportów zimowych. Tu bowiem odbywają się coroczne turnieje czterech skoczni (tzw. Narciarski Wielki Szlem), a o tym, że jest to ośrodek rekreacji sportowej przypominają nie tylko okalające Innsbruck ośnieżone szczyty gór i skocznia Bergisel, ale również sygnalizacja świetlna na przejściach…

Jak to jest z tymi kompetencjami…

W dniu 13 czerwca 2016 roku w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego miała miejsce konferencja „Cyfrowe wyzwania”. Było to trzecie wydarzenie w ramach tego cyklu. Zostało zorganizowane przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, przy współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Celem cyklu jest podjęcie dyskusji na temat kompetencji cyfrowych Polaków. W tym roku…