BuwLOG

Miesiąc: październik 2016

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – październik / Buch des Monats der Österreich-Bibliothek in BUW – Oktober. Marlen Haushofer „Die Wand”

Biblioteka Austriacka w BUW i Instytut Austriacki w Warszawie mają przyjemność zaprezentować kolejną książkę w ramach cyklu „Książka miesiąca”. W tym miesiącu jest to książka Marlen Haushofer (1920-1970) Die Wand z 1963 roku, która ukazała się w polskim tłumaczeniu pod tytułem „Ściana” w 1990 roku. Książkę można wypożyczyć w oryginale w Bibliotece Austriackiej na 3. piętrze,…

BUW od podszewki ‒ zakończenie cyklu

  Niemal równo dwa lata temu powstał pierwszy wpis na blogu z serii „BUW od podszewki”. Co miesiąc inny oddział Biblioteki starał się, najlepiej jak umiał, opisać to, co robią na co dzień osoby w nim pracujące. Każdy czytelnik cyklu miał szansę przekonać się nie tylko jak wygląda droga książki zanim znajdzie się ona na półce…

Making-of 200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki, czyli co wyobraźni po wysokich lotach

Wybierając obiekty do Salonu Muzycznego, doszliśmy do wniosku, że zwłaszcaa jeden z celów przyświecających tworzeniu wystawy jubileuszowej – ukazanie jak różnorakie i zaskakujące są zbiory Biblioteki, tu znajdzie wiele egzemplifikacji, wymykających się prostemu oczekiwaniu w tym obszarze licznych druków muzycznych. Tymczasem w Archiwum Kompozytorów Polskich – wyjątkowym zbiorze spuścizn polskich twórców tej miary, co Szymanowski,…

Ogólnopolska konferencja nt. dokumentów życia społecznego (Wrocław, 6-7 października 2016)

Taka okazja zdarza się raz na kilka lat. Nie często można spotkać się w licznym gronie specjalistów z całego kraju zajmujących się dokumentami życia społecznego. Pojawienie się na konferencji z referatami było dla nas prestiżową sprawą. Temat nie jest nowy. Po poprzednich spotkaniach bibliotekarze już wypracowali definicje, typologie, procedury, nauczyli się, że przedmiot, którym się…

OCEAN NA STRYCHU

Babcie, jak wiadomo, ma się co najmniej dwie. Jedna miała potężną (w oczach pięcioletniego dzieciaka) biblioteczkę domową i uczyła w szkole podstawowej. Do tej biblioteki i babci jeszcze kiedyś wrócę. Druga wraz z dziadkiem prowadziła niewielkie gospodarstwo rolne. U pierwszej rewelacyjnie spędzało się ferie zimowe. Wraz z kolejnymi tytułami z babcinej półki pożerałam wielkie kawały…

W 80 książek dookoła BUW

Wakacje się skończyły. Na kolejny sezon długich podróży przyjdzie nam poczekać. A może wcale nie? Marzenia o podróżach i czytanie o podróżach nie są zależne od pogody za oknem. Zapraszamy czytelników BUWloga do lektury i współtworzenia cyklu, zainspirowanego literaturą podróżniczą. Cykl W 80 książek dookoła BUW wymyśliła Agnieszka Kasprzyk i ona jest autorką pierwszego wpisu. Kolejne ‒…

ERASMUS+ Kierunek Kadyks. Ku najstarszemu miastu

Chodzi o to, aby nie zapominać o przywileju bycia dzieckiem przez całe życie. Stosujemy się do tej zasady bezwzględnie, a prezent jaki zrobiłyśmy sobie w tym roku na Dzień Dziecka był zupełnie wyjątkowy. ERASMUS!! …Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda, Świat jest piękny, czy to znasz? Otwórz oczy, patrz, otwórz oczy, patrz!… (autor tekstu: Andrzej Tylczyński)…

Obiekt miesiąca: … całe życie nad jednym dziełem!

Tendencja do jednego dzieła. Gdyby się było całkowicie bez kompromisu, pracowałoby się całe życie nad jednym dziełem! Dzieło nigdy nie jest skończone! Taką notatkę sporządził Roman Palester na urwanym kawałku kartki. I jakby na potwierdzenie tych słów swoją twórczą drogę kompozytor otworzył i zamknął jednym, choć z pewnością nie tym samym utworem. Psalm V na…

Czasopisma naukowe w bibliotekach – zmierzch czy świt?

W dniach 19-20 września 2016 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja „Czasopisma naukowe w bibliotekach – zmierzch czy świt?”. Konferencja była współorganizowana przez Centrum NUKAT, BUW zaś był reprezentowany, poza przedstawicielami NUKATu (Ewa Kobierska-Maciuszko, Beata Kowaleczko, Iwona Leonowicz, Maciej Jabłoński, Magdalena Rowińska), przez dwoje pracowników Oddziału Wydawnictw Ciągłych. Bogaty program konferencji został podzielony na dwa bloki. Pierwszego dnia…

Making-of 200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki, czyli jak walczy się o serce ekspozycji

Wystawa 200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki powstała siłami niemal całej Biblioteki. Pomysł Oddziału Promocji, Wystaw i Współpracy na ekspozycję jubileuszową był z początku karygodnie ogólny – pokazać potencjał wystawienniczy zbiorów historycznych i artystycznych Biblioteki oraz wskazać na braki techniczne Sali Wystaw BUW, gdzie cennych i wrażliwych oryginałów zaprezentować się nie da. W trakcie…