BuwLOG

Miesiąc: marzec 2017

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 3 – Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych

Biblioteka jest atrakcyjnie usytuowana na Trakcie Królewskim, w Pałacu Zamoyskich, gdzie mieszczą się Instytuty Wydziału, naprzeciwko pomnika Mikołaja Kopernika. BWNPiSM UW ma ponad 5500 zarejestrowanych użytkowników. Księgozbiór obejmuje swym zakresem tematycznym nauki polityczne, historię, nauki o mediach i dziennikarstwo. Zbiory Biblioteki liczą wg stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku 78 163 wol., w tym książki: 67…

 Dziewczyna z warkoczem ‒ Teresa Komenderowa (1925-2017)

6 marca 2017 roku pożegnaliśmy na Cmentarzu Bródnowskim panią Teresę Komenderową (z domu Kujawską), starszego kustosza dyplomowanego, zatrudnioną w Gabinecie Starych Druków w latach 1975-1994. Przez cztery lata (1982-1986) pełniła funkcję kierownika działu. Jej biografia jest jak książka składająca się z kart zapisanych przez wydarzenia niezwykłe, przypadające na niezwyczajne czasy. Dzieciństwo i młodość spędziła w…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – marzec / Buch des Monats der Österreich-Bibliothek in BUW – März. „Das Nibelungenlied”

Książka miesiąca – marzec Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie we współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie mają przyjemność w ramach projektu „Książka miesiąca” zaprezentować Państwu średniowieczny germański epos, napisany ok. 1200 roku przez nieznanego autora (lub autorów) Das Nibelungenlied. Dzieło w pełnej wersji niemieckiej można wypożyczyć w Bibliotece Austriackiej na 3. piętrze, w wersji…

Czym się je PO PC?

W środku ostatnich wakacji zostały ogłoszone wyniki pierwszego konkursu w poddziałaniu 2.3.2. Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Wiadomość, że wniosek o dofinansowanie projektu „Nowa jakość udostępniania dóbr kultury na Uniwersytecie Warszawskim – stworzenie centrum digitalizacji zbiorów bibliotecznych i muzealnych” znalazł się na liście zakwalifikowanych do finansowania zastała nas gdzieś między jednym kawałkiem urlopu a drugim. Oprócz projektu…

BUWlog ma trzy lata

Nasz trzylatek ma się nieźle, chociaż na pewno jego życie mogłoby być ciekawsze. Stać go na wiele zaangażowanych, inspirujacych tekstów. Rozgląda się rezolutnie za nowymi tematami, spoglądając na świat przez pryzmat zainteresowań bibliotekarzy. Co chciałby dostać w prezencie? Nowego autora. Albo kilku. A najlepiej, gdyby każdy bibliotekarz z UW, który chce coś powiedzieć koleżankom, kolegom…

Lusofilia bibliothecaria

Gregorius pozostał długo w antykwariacie. Poznawać miasto przez książki, jakie w nim sprzedają – zawsze tak robił […] I oto stał przed sięgającymi sufitu regałami z portugalskimi książkami, których właściwie nie mógł przeczytać, i czuł, jak nawiązuje łączność z miastem. Pascal Mercier, Nocny pociąg do Lizbony, Warszawa 2009, s. 65 (BUW Wolny Dostęp:  PT2673.E63 N3165…

Obiekt miesiąca: Illustrations of the birds of California, Texas, Oregon, British, and Russian America

Gdy całkiem niedawno przygotowywałem publikacje do e-bUW-u, w moje ręce trafiła książka Illustrations of the birds of California, Texas, Oregon, British, and Russian America. Nie spodziewałem się niczego niezwykłego po XIX-wiecznej książce ornitologicznej. A jednak uderzyło mnie piękno ilustracji w niej zamieszczonych. Publikowane obecnie tytuły związane z biologią ptaków bazują na dokumentacji fotograficznej, która w XIX…

„Stary gmach” Piotra Matywieckiego na finisażu wystawy 200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki

Czwartek, 23 lutego 2017 roku był ostatnim dniem wystawy 200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki. Ostatnie oprowadzanie przeprowadziłam o godzinie 16.00. Około godziny 16.40 ostatni raz odpowiedziałam na pytanie: „Czy puste ramy w Gabinecie rysunków i rycin symbolizują straty wojenne?”. Kwadrans po 17.00 rozpoczęło się ‒ w ramach finisażu ‒ spotkanie z Piotrem…

Kobiety i polityka

Polityka i dom – to nie dwie wrogie siły walczące o duszę kobiety, ale nowa wielka jedność, którą ona w równej mierze ogarnąć musi. I tam gdzie dom jest celem dążeń, wysiłków umiłowań, tam polityka jest środkiem, sposobem urzeczywistnienia tych celów. (…) Dobra gospodyni musi na równi z dobrą matką starać się o prawo wyborcze…

Biblioteki i archiwa na jednolitym rynku cyfrowym

Narodowy Instytut Audiowizualny przy współpracy z Uniwersytetem SWPS oraz Wydziałem Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował 15 lutego 2017 roku konferencję „Biblioteki i archiwa na jednolitym rynku cyfrowym”. Obrady odbywały się w siedzibie NInA. Omówione zostały m. in. takie zagadnienia, jak: digitalizacja zasobów bibliotecznych, standardy oraz długoterminowa archiwizacja dokumentów elektronicznych, otwarte zasoby edukacyjne i…