BuwLOG

Miesiąc: sierpień 2017

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 8. Biblioteka Wydziału Chemii UW

Historia Biblioteki, czyli skąd się wzięliśmy… Budynek, w którym mieści się Biblioteka Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Pasteura i Wawelskiej na terenie Kampusu Ochota. Gmach Chemii został wybudowany i oddany do użytku w dniu 23 czerwca 1939 r., a na uroczystość jego otwarcia przybył sam Prezydent Rzeczypospolitej, prof. Ignacy Mościcki. Budynek…

Hanna Zasadowa (1920-2017)

22 sierpnia całkiem liczne grono emerytowanych i czynnych bibliotekarzy warszawskich pożegnało na Cmentarzu Powązkowskim śp. Hannę Zasadową, polonistkę i bibliotekarkę, starszego kustosza dyplomowanego, wicedyrektora BUW w latach 1973-1980. Hanna Zasadowa z d. Tańska, urodzona w Przasnyszu 25 maja 1920, należała do pokolenia, które zaznało dobrodziejstwa spokojnego dorastania, kształcenia i uzyskania świadectwa dojrzałości tuż przed dramatem…

II Letnia Szkoła Humanistyki Cyfrowej

W dniach 28-30 czerwca 2017 r. w Krakowie odbyła się II Letnia Szkoła Humanistyki Cyfrowej. Jej organizatorami byli: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Języka Polskiego PAN oraz Centrum Technologii Językowych CLARIN-PL. Zajęcia odbywały w trzech modułach: CLARIN-PL w praktyce badawczej. Cyfrowe narzędzia do analizy języka w naukach humanistycznych i społecznych; Przeszukiwanie korpusów tekstowych; Od tekstu…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – sierpień / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – August. Reinhard Kaiser-Mühlecker „Schwarzer Flieder”

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW: SIERPIEŃ Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie we współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie mają przyjemność zaprezentować kolejną książkę w ramach cyklu „Książka miesiąca”. Tym razem przedstawiamy powieść młodego austriackiego pisarza Reinharda Kaiser-Mühleckera Schwarzer Flieder (tłum. Czarny bez). Reinhard Kaiser-Mühlecker mimo młodego wieku zdobył uznanie wśród czytelników i…

Marzenia w rytmie metra

Embed from Getty Images Jakimś dziwacznym zbiegiem okoliczności, od dwóch miesięcy siadywali naprzeciw siebie. Do perfekcji opanowali udawanie, jak bardzo na siebie nie patrzą. Łączyło ich tylko to. Różniła cała reszta. Dwoje ludzi, dwa światy, dwa odmienne stany świadomości… Ona. Z nienagannie ułożoną, nudną blond fryzurą, w garsonce pod kolor lakieru do paznokci. On. Z…

„Stary gmach” Piotra Matywieckiego – wrażenia osobiste

Stary gmach / Piotr Matywiecki ; fotografie Anna Beata BohdziewiczKlasyfikacja WD        Z818.W27 M38 2016Adres wyd.     Warszawa : Biblioteka „Więzi”, cop. 2016.Opis fiz.          236, [4] s., [8] s. tabl. : il. ; 21 cm.Seria    Biblioteka „Więzi”, ISSN 0519-9336 ; T. 326 Z tytułowym gmachem byłam związana przez 27 lat. Przez pierwsze 4 jako studentka, a następne…

Czarny ogród, czyli dlaczego warto pojechać do Katowic

Było odwrotnie. To nie książka zainspirowała mnie do podróży, ale planowana podróż skłoniła mnie do sięgnięcia do książki. No i w końcu wzięłam ją ze sobą – grubą książkę o Śląsku, czyli „Czarny ogród” Małgorzaty Szejnert – chociaż ani objętość (548 s.) ani forma (twarda oprawa) nie robią niej dobrej książki do zabierania w podróż. To…

Dżentelmeni podobno nie rozmawiają o pieniądzach…

… ale bibliotekarze nie mają żadnych oporów. VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny, zorganizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką  im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku odbyła się w dniach 29-30 czerwca 2017 r. Program konferencji dostępny na stronie http://bg.uwb.edu.pl/konferencja2017/?pid=Program Celem konferencji, jak zadeklarowali organizatorzy,  była  „dyskusja i wymiana doświadczeń dotyczących pozyskiwania środków pozabudżetowych przez biblioteki oraz…

Obiekt miesiąca: Pamiętnik Sztuk Pięknych

W zbiorach BUW znajduje się interesujące dziewiętnastowieczne czasopismo „Pamiętnik Sztuk Pięknych: zbiór wiadomości potrzebnych i pożytecznych miłośnikom i zwolennikom sztuki rysunkami obiaśniany, ze szczególnym względem na rzeczy krajowe”. Cztery zeszyty ukazały się w latach 1850-1855. „Pamiętnik” jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze na zachodzie Europy powstawały wówczas różnego rodzaju czasopisma branżowe, w tym również…

O digitalizacji pod kątem znaczącego wyroku*

Polskie biblioteki, jak stanowi ustawa o bibliotekach, są ogólnie rzecz ujmując dobrem narodowym, a ich rolą jest opieka nad dziedzictwem narodowym, lub inaczej ‒ dziedzictwem kulturowym. A zatem, zadaniem bibliotek jest organizowanie i zapewnianie dostępu do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej. Materiały biblioteczne zawierają utrwalony wyraz myśli ludzkiej i są przeznaczone do…