BuwLOG

Miesiąc: listopad 2017

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 11. Biblioteka Wydziału Fizyki

W 2014 roku, decyzją Rady Wydziału Fizyki, trzy dotychczas istniejące na Wydziale biblioteki: Instytutu Fizyki Teoretycznej, Instytutu Fizyki Doświadczalnej i Instytutu Geofizyki zostały połączone i utworzyły jedną Bibliotekę Wydziału Fizyki. Okolicznością sprzyjającą było przeniesienie całego Wydziału do nowego gmachu przy ul. Pasteura 5 na Kampusie Ochota.

Jak to drzewiej bywało… Z historii digitalizacji w BUW, cz.1

10 lat funkcjonowania biblioteki cyfrowej w BUW to spory odcinek czasu, szczególnie gdy chcemy przyjrzeć się rozwiązaniom technicznym stosowanym w tym czasie. Technologie skanowania, obróbki obrazu oraz udostępniania internetowego stale zmieniają się, warto więc poznać ich historię. Dzięki spojrzeniu wstecz można lepiej zrozumieć z czego wynika obecny wygląd publikacji umieszczanych w e-bUW, zróżnicowanie ich formatów…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – listopad / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – November. Vladimir Vertlib „Das besondere Gedächtnis der Rosa Masur”

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW listopad 2017 Biblioteka Austriacka w BUW wraz z Instytutem Austriackim w Warszawie mają przyjemność przedstawić kolejną książkę w ramach projektu „Książka miesiąca”. Tym razem jest  to książka Vladimira Vertliba  Das besondere Gedächtnis der Rosa Masur, która ukazała się w 2001 roku w wydawnictwie Deuticke. Vertlib prostym i nieskomplikowanym językiem w bardzo…

Pokolenie „Y” i „Z” w przestrzeni bibliotecznej

1. Biblioteka 0.0 – tradycyjny model, na który składają się księgozbiory drukowane , a wyszukiwanie następuje za pośrednictwem katalogów kartkowych. 2. Biblioteka 1.0 – współistnienie zasobów (zbiorów) drukowanych i dokumentów elektronicznych (zamknięta grupa odbiorców), wykorzystywanie zintegrowanych systemów bibliotecznych (w tym OPAC), usługi jednokierunkowe; model, który w tym momencie jest dominujący. 3. Biblioteka 2.0 – model…

Sprzęt fotograficzny w digitalizacji

Digitalizacja w bibliotece, to przede wszystkim skanery. Bezpieczne dla zbiorów, zapewniające dobrą jakość kopii cyfrowej i nadające się głównie do szeroko pojętych zbiorów bibliotecznych ‒ książek, czasopism. Natomiast do obiektów, dla których odbioru (również w wersji cyfrowej) ma znaczenie oddanie ich faktury, charakterystyki materiału czy techniki wykonania, konieczne jest zastosowanie fotografii.

Przewodnik po Sycylii sprzed 240 lat – sycylijska podróż Michała Jana Borcha

Dorobek Jana Michała Borcha (1753-1811), wybitnego przyrodnika doby stanisławowskiej, ciągle jeszcze bardziej znany jest badaczom francusko- lub niemieckojęzycznym niż polskim. Wydane dwa lata temu Listy o Sycylii i Malcie*, przetłumaczone z francuskiego i opracowane przez Alicję Szatyńską-Siemion i Ignacego Siemiona, być może zmienią tę sytuację i zachęcą do studiowania także innych prac tego autora, z…

Obiekt miesiąca: Podręcznik „Arytmetyka czyli nauka o rachunkach” – pamiątka kadeckiej młodości Tadeusza Kościuszki

15 października minęła dwusetna rocznica śmierci bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych – Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji obiektem miesiąca został stary druk Arytmetyka czyli nauka o rachunkach wydany w 1766 roku w Warszawie, przez drukarnię ojców pijarów, na którego stronie tytułowej widnieje podpis (autograf) Naczelnika.  Podręcznik prawdopodobnie służył mu podczas nauki w Korpusie Kadetów ‒…