BuwLOG

Miesiąc: styczeń 2018

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – styczeń / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – Jänner. Vea Kaiser „Blasmusikpop oder wie die Wissenschaft in die Berge kam”

Książka miesiąca – styczeń 2018 Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie we współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie mają przyjemność zaprezentować Państwu w ramach projektu „Książka miesiąca” debiutancką powieść Vei Kaiser Blasmusikpop oder wie die Wissenschaft in die Berge kam. Książka, która ukazała się w wydawnictwie Kiepenhauer und Witsch w 2012 roku, uczyniła z autorki gwiazdę…

Nowoczesne metody badań nad historią książki – konferencja CERL-u w Londynie

Jednodniowa międzynarodowa konferencja New sources for book history: combined methodological approaches for manuscripts and printed books odbyła się 28 listopada 2017 w The Knowledge Center przy British Library. Spotkanie zostało zorganizowane przez CERL (Consortium of European Research Libraries) w kooperacji z Biblioteką Brytyjską. Elementem łączącym wystąpienia uczestników była odpowiedź na pytanie, jakie metody i narzędzia…

Piękne oprawy w Augsburgu (12-14 października 2017)

Tegorocznym miejscem obrad miłośników zagadnień tegumentologicznych, zorganizowanych przez niemieckie robocze grono do rejestracji, opracowania i zachowania historycznych opraw (AEB) był Augsburg – malownicze miasto północnej Bawarii. Wzięło w nich udział 100 uczestników reprezentujących europejskie instytucje nauki i kultury oraz osoby niezrzeszone. O Augsburgu, jako miejscu przechowywania cennych opraw, głośno było w niemieckiej prasie we wrześniu…

Annapurna

Nieco historii… Początki zjawiska, które później zyskało nazwę „himalaizm”, sięgają pierwszej połowy XIX w., kiedy obszar Himalajów stanowił białą plamę na mapach. Pierwszych ludzi, którzy w tamtym czasie eksplorowali Himalaje, należałoby nazwać bardziej odkrywcami, niż wspinaczami. Wchodzili oni w teren dziewiczy, prawie całkowicie nieznany. Wiedza na temat wierzchołków i ich wysokości, ukształtowania terenu, lokalnego klimatu, była szczątkowa. Druga…

ECIL 2017 – Europejska konferencja edukacji informacyjnej (Saint-Malo, Francja, 18-21 września 2017 r.)

W połowie września w urokliwym francuskim miasteczku Saint-Malo odbyła się 5. edycja European Conference on Information Literacy (ECIL), zorganizowana przez Wydział Nauk o Informacji i Komunikacji Uniwersytetu w Zagrzebiu oraz Wydział Zarządzania Informacją Uniwersytetu Hacettepe w Ankarze, we współpracy z Information Literacy Association (InLitAs). Jestem członkinią Komitetu Programowego tej konferencji (biorę udział w selekcji nadesłanych abstraktów…

Obiekt miesiąca: „Rymy o sędziwym marynarzu”: Samuel Taylor Coleridge  i  Zbigniew  Konstanty Makowski

Podróże zwykle przenoszą  nas do różnych krajów i  pozostawiają po sobie fotografie, wspomnienia, wiedzę,  ale są tez podróże inne, w głąb ludzkiej duszy, które odciskają swoje piętno na dalszym życiu człowieka. Przykładem tej ostatniej, zręcznie splecionej z pierwszą jest utwór S.T. Coleridge’a Rymy o sędziwym marynarzu. Poemat ten, napisany w latach 1797-1798 przez jednego z…

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, czyli o pożytkach płynących z wyjazdów naukowych

O tym, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” wiedzą wszyscy. Podobnie, wszyscy wiedzą, że „podróże kształcą”, a wyjazdy służbowe „służą m.in. nawiązywaniu kontaktów”. Wydawać by się mogło, że nie warto powtarzać rzeczy oczywistych. Nic bardziej mylnego. Niekiedy lęk przed wygłaszaniem truizmów powoduje, że zapominamy o faktycznym znaczeniu powszechnie znanych prawd. W maju tego roku zbiory…

Warsztaty z zakresu digitalizacji zbiorów bibliotecznych w Bibliotece Narodowej

27 i 28 listopada 2017 roku mieliśmy możliwość uczestniczenia w dwóch warsztatach ‒ różnych tematycznie ‒ zorganizowanych przez Bibliotekę Narodową. Spotkania dotyczyły: 1. zmian, jakie nastąpiły w związku z uruchomieniem nowej wersji serwisu POLONA; 2. digitalizacji zbiorów bibliotecznych w kontekście przygotowania się do realizacji projektu digitalizacyjnego.

Erasmus+ w Bibliotheca Albertina, książnicy roku 2017

Z jakim wydarzeniem czy postacią kojarzy się Lipsk? Muzykolodzy i melomani odpowiedzą – Jan Sebastian Bach (kantor w kościele św. Tomasza), a bibliotekarze i wydawcy – targi książki. Do Lipska (i Frankfurtu) od późnego średniowiecza, corocznie przybywały z całej Europy osoby zainteresowane nowościami wydawniczymi. Bogactwo piśmiennictwa, w tym również książki wydawane w tym mieście, odnajdziemy…