BuwLOG

Miesiąc: sierpień 2018

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 19. Biblioteka Papirologii, Prawa Rzymskiego i Antycznego UW im. Rafała Taubenschlaga

O bibliotece Międzywydziałowa Biblioteka Papirologii, Prawa Rzymskiego i Antycznego Uniwersytetu Warszawskiego powstała w latach 50. XX w. Nosi imię Profesora Rafała Taubenschlaga (1881-1958), wybitnego znawcy prawa rzymskiego i antycznego, dyrektora Instytutu Papirologii i Prawa Antycznego UW.

Erasmus+Belgrad

KA107 Na miejsce mojego tegorocznego Erasmusa wybrałam Belgrad. Jeżeli jesteście zdziwieni, że można pojechać na staż poza UE, to znaczy, że przegapiliście list od Erasmusowego koordynatora w tej sprawie.  Od niedawna oprócz regularnej ścieżki wyjazdów erasmusowych do krajów UE i kilku państw spoza UE uczestniczących w programie (Key Action 103) można się starać o zgodę…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – sierpień / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – August. Rainer Nikowitz „Volksfest”

zdjęcie okładki książki Volksfest Reinera Nikowitza na tle figur filozofów w BUW

Książka miesiąca – sierpień 2018 Biblioteka Austriacka w BUW wraz z Instytutem Austriackim w Warszawie mają przyjemność zaprezentować Państwu w ramach projektu „Książka miesiąca” debiut austriackiego pisarza i dziennikarza Rainera Nikowitza pt. Volksfest. Kryminał ukazał się w 2012 r. w wydawnictwie rororo. Autor pisze z dużą dawką dowcipu i ironii wykorzystując swe umiejętności satyryczne. Nikowitz od lat…

Trzy wiosenne konferencje naukowe na Uniwersytecie Warszawskim

W semestrze letnim 2017/2018 r. uczestniczyłam w trzech konferencjach naukowych, które odbyły się na naszym Uniwersytecie. Były to spotkania organizowane lub współorganizowane przez różne jednostki naukowo-dydaktyczne uczelni, związane z różnymi dyscyplinami humanistycznymi, spotkania poświęcone różnym tematom szczegółowym, o różnym zasięgu, sposobie organizacji i atmosferze. A jednak zawsze znajdowało się w nich miejsce dla prezentacji prowadzonych…

Manus OnLine – włoski katalog rękopisów

Na mój pierwszy wyjazd w ramach Erasmusa wybrałam Rzym, a w nim Istituto Centrale per il Catalogo Unico, który mieści się w budynku Centralnej Biblioteki Narodowej). Głównym celem mojego pobytu było zapoznanie się z działaniem bazy Manus OnLine: formatem danych i procesem wprowadzania opisów. ICCU prowadzi kilka baz. O bazach SBN i EDIT16 oraz przygotowaniu i publikowaniu…

Mroczne tajemnice Stambułu, czyli orientalna podróż z dreszczykiem

Trwają wakacje, czas na lekturę z kawałkiem historii, dużą porcją tragicznych i tajemniczych zdarzeń, szczyptą intymnych wzruszeń i… dobrej kuchni. Za sprawą książki Jasona Goodwina Drzewo janczarów[1] chciałabym Was wysłać w historyczną podróż po Stambule. Nie będzie to zwykła wędrówka po mieście z przystankami wśród zabytków i artefaktów minionych wieków, ale sensacyjna łamigłówka, której akcja…

Obiekt miesiąca: Kartografika z kolekcji nieświeskiej w Gabinecie Zbiorów Kartograficznych BUW

Wśród fragmentów dawnych kolekcji magnackich przechowywanych w Gabinecie Zbiorów Kartograficznych BUW znajduje się 48 miedziorytów proweniencji biblioteki książąt Radziwiłłów w Nieświeżu. Ryciny pochodzą z końca XVI oraz pierwszej połowy XVII w. i ukazują zarówno w warstwie kartograficznej jak i ikonograficznej chwałę oręża książąt Orańskich von Nassau. Przeważają plany perspektywiczne miast niderlandzkich oraz ich fortyfikacji w czasie…

Marta Topińska (1935-2018)

12 kwietnia pożegnaliśmy w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki i na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach śp. Martę Topińską z domu Wielogłowską, emerytowanego starszego kustosza dyplomowanego, wieloletniego pracownika Gabinetu Rycin, naszą Koleżankę. Drogę zawodową Marty Topińskiej można opisać najkrócej słowami była z UW. Marta ukończyła na naszym Uniwersytecie dwa kierunki studiów – bibliotekoznawstwo na Wydziale Filologicznym,…

„Rówieśniczki Niepodległej”. Zofia Ernstowa – tłumaczka

Zofia Ernstowa z d. Kostanecka, tłumaczka, urodziła się 22 marca 1918 r. w Warszawie. Po ukończeniu Gimnazjum Jadwigi Kowalczykówny studiowała w latach 1937-1938 na uniwersytecie w Rzymie. Od 1950 r. pracowała w dziale włoskim Polskiego Radia jako tłumaczka z języka polskiego na włoski. Jej debiutem translatorskim był przekład nowel Giovanniego Vergi „Don Candeloro i jego trupa”, wydany…

Oświecenie jako czynność: wystawa z okazji 200 lat Gabinetu Rycin BUW

Czym jest Oświecenie, chciała wiedzieć redakcja „Berlinische Monatsschrift”, inicjując debatę, w której w 1784 r. głos zabrał Immanuel Kant, stwierdzając, iż to (…)wyjście człowieka z zawinionej przez niego niedojrzałości. Niedojrzałość jest nieumiejętnością w posługiwaniu się własnym rozumem bez przewodnictwa innych. Niedojrzałość ta jest zawiniona przez człowieka, jeśli jej powód tkwi nie w braku rozumu, ale…