BuwLOG

Miesiąc: wrzesień 2018

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – wrzesień / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – September. Andrea Stift „Wilfert und der Schatten des Klapotetz”

Książka miesiąca – wrzesień 2018 Biblioteka Austriacka w BUW i Instytut Austriacki w Warszawie przedstawiają kolejną książkę w ramach cyklu „Książka miesiąca”. W tym miesiącu prezentujemy Państwu kryminał prosto z Południowej Styrii. Książka nosi tytuł Wilfert und der Schatten des Klapotetz (2013), a jej autorką jest Styryjka Andrea Stift. Jest to regionalny kryminał, który trzyma w napięciu…

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 20. Biblioteka Wydziału „Artes Liberales” UW  

szklana gablota na korytarzu

Wydział „Artes Liberales” Wydział „Artes Liberales” to jeden z najmniejszych i najmłodszych wydziałów działający na Uniwersytecie Warszawskim. Kształci się tu około 200 studentów i około 80 doktorantów, a pracuje około 80 nauczycieli akademickich. Wydział formalnie istnieje od 2012 roku, ale jego korzenie sięgają początku lat 90. Środowisko naukowe skupione dziś wokół Wydziału formowało się od…

„Rówieśniczki Niepodległej”. Elżbieta Niewiadomska – tancerka

Z jednej strony taką ilością ważkich miejsc i wydarzeń, jak w życiu Elżbiety Niewiadomskiej, można by obdzielić kilka biografii, z drugiej zaś burzliwa historia sprawiła, że takich polskich życiorysów pierwszej połowy XX w. było wiele: młodość przecięta wybuchem wojny, represje, tułaczka, niezgoda na nowy ład, ponownie wędrówka w poszukiwaniu na świecie miejsca dla siebie. Niewiadomska…

„Listy z Polski”

W dzisiejszych czasach ludzie podróżują coraz częściej i coraz więcej o tych podróżach piszą. Piszą o swoich wyprawach, o zwiedzanych miastach, o spotykanych ludziach, o wydarzeniach a także o całkiem dzikich i nieodkrytych dotychczas miejscach. Dawniej była to dziedzina zarezerwowana raczej dla dziennikarzy, pisarzy, „rasowych” podróżników. Dzisiaj próbuje pisać każdy. Trzeba przyznać, że spora część tego, co się w…

Lux 50 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięćdziesiąt luksów to maksymalna wartość natężenia światła w profesjonalnej sali ekspozycyjnej przystosowanej do wystawiania obiektów na podłożu papierowym. To do tej wartości odnosi się zwyczajowa nazwa Komitetu Kierowników Publicznych Zbiorów Graficznych (International Advisory Committee of Keepers of Public Collections of Graphic Arts) – „Lux 50”, którego 26. zjazd odbył się w czerwcu w Bibliotece Uniwersyteckiej…

Obiekt miesiąca: Romans z czasów Quattrocento

Na aukcji antykwarycznej warszawskiej księgarni „Lamus” zorganizowanej 19 maja b.r. Gabinet Starych Druków zakupił pięć znakomitych dzieł XVII-wiecznej literatury polskiej, współoprawnych razem w tzw. klocku introligatorskim. Są to prace zebrane (fraszki, pieśni, psalmy, poematy, etc.) Jana Kochanowskiego (1530-1584) wznowione w Krakowie w roku 1604, satyra na sędziów pt. „Worek Judaszow” Sebastiana Klonowica (1545-1602) z datą…

Informatorzy dziedzinowi w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie

slajd z prezentacji

Za niecodzienność, a nawet przewrotność można by uznać umieszczenie wpisu o BUW na BuwLOGu 😉 Dlatego też, aby tego uniknąć, o BUW pisać nie będę. Wspomnę jedynie, że nasza Biblioteka liczy sobie 200 lat i jest jedną z największych bibliotek akademickich. Liczba zbiorów przekracza 3 000 000 jednostek i dziennie odwiedza ją ponad 2 000…

Papier, nożyce, kamień…

Papier, nożyce, kamień ‒ w tej popularnej grze towarzyskiej, w której używa się dłoni graczy, nie znalazło się miejsce dla wody. A przecież kropla drąży skałę, sprawia, że metal pokrywa się rdzą, a papier – nawet jeśli wchłania wodę – to z większą jej ilością nie ma szans. Wszyscy widzieliśmy, jak kartka papieru zamienia się…

Textus et pictura II. Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną doby średniowiecza (Toruń, 7-8 czerwca 2018)

rękopis, rysunek, pilosus - bujnie owłosione stworzenie o torsie człowieka z łapami i ogonem ssaka

7-8 czerwca w Toruniu odbyła się druga konferencja z cyklu Textus et pictura. W tym roku jej podtytuł brzmiał: Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną doby średniowiecza. Została zorganizowana wspólnie przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obrady podzielono na pięć części: Textus. Treści i funkcje księgi średniowiecznej Textus. Skryptoria…

Nowości książkowe w BUW – wrzesień 2018

Book-obrazek-wyróżniający

B L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata Janusz Czapiński, Psychologia szczęścia: Kto, kiedy, dlaczego kocha życie i co z tego wynika, czyli nowa odsłona teorii cebulowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar 2017 BUW Wolny Dostęp BF575.H27 C926 2017 Janusz Czapiński jest psychologiem społecznym, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i prorektorem ds. nauki Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie.…