BuwLOG

Miesiąc: listopad 2018

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 22. Biblioteka Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.

Stanowisko do pracy z komputerem na tle księgozbioru.

Biblioteka Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (Biblioteka UCBS UW) powstała w tym samym czasie co UCBS UW – ma więc już prawie 30 lat. UCBS powstawało w 1989 r. jako wyraz rodzącego się wówczas w kręgach akademickich przekonania, że skomplikowane problemy środowiska przyrodniczego nie mogą być domeną naukowców tylko jednej dziedziny.…

Obrazy w literaturze dziecięcej. Literatura dziecięca w obrazach

grafika, tańczące wróżki, rośliny

15-16 czerwca 2018 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa – „Obrazy w literaturze dziecięcej. Literatura dziecięca w obrazach” – w Białymstoku. Organizatorami konferencji byli Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, Zakład Filologicznych Badań Interdyscyplinarnych i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. W konferencji brali udział badacze literatury dziecięcej z całej Polski, między innymi z…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – listopad / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – November. Alfred Komarek „Polterabend”

Okładka książki Alfreda Komarka pt. Polterabend przedstawiająca brukowaną drogę wiodącą przez miasteczko.

Książka miesiąca – listopad 2018 Biblioteka Austriacka w BUW i Instytut Austriacki w Warszawie przedstawiają kolejną książkę w ramach cyklu „Książka miesiąca”. Tym razem prezentujemy Państwu kontynuację serii kryminalnej o inspektorze Simonie Polcie napisaną przez jednego z najsłynniejszych austriackich pisarzy powieści kryminalnych Alfreda Komarka pt. Polterabend z 2003 r. Komarek napisał siedem książek o inspektorze…

Pod słońcem (?) Oksytanii. Relacja z pobytu w Montpellier w ramach programu Erasmus+

deszcz

Osoby dramatu: Maciej Jabłoński, Paweł Rygiel, Leszek Śnieżko (wszyscy Centrum Nukat) Miejsce: ABES – Agence bibliographique de l’enseignement supérieur (Montpellier -Francja) Kiedy późną słotną jesienią 2017 r. powstał pomysł aplikowania o wyjazd w ramach programu szkoleniowego Erasmus+, naszą pierwszą myślą było: musi być pewność ciepłej i słonecznej pogody 🙂 Po kilku chwilach namysłu i wahania…

W mieście wydawców i bibliotek

Lipsk – miasto muzyki i najsłynniejszych kompozytorów – to miejsce tegorocznego kongresu IAML (International Association of Music Libraries Archives and Documentation Centres), stowarzyszenia zrzeszającego biblioteki muzyczne i pracujących w nich bibliotekarzy. Kongres odbywał się w dniach 22–27 lipca 2018 r. w siedzibie słynnego konserwatorium, Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy”. Trzeba jednak podkreślić…

Oczy Wuja Sama

Okładka książki Bartosza Gardeckiego Oczy Wuja Sama

Dlaczego ta książka? Gardocki B.: Oczy Wuja Sama z serii Człowiek Poznaje Świat (Warszawa: Zysk i s-ka, 2012). Ponieważ ją widziałem. Spontanicznie odpowiadając ,,tak” na pytanie: ,,Czy napisałbyś tekst zachęcający do podróżowania?”; zobaczyłem ją, widziałem książkę, o której chciałem napisać. Widziałem okładkę w momencie, kiedy pytanie było zadawane. Odkryłem Amerykę… Widziałem słowa, które utworzyły zdania…

Obiekt miesiąca: Ostatnia symfonia

Szymanowski, IV Symfonia, pierwsze takty, nuty

W chwili otwarcia Biblioteki Uniwersyteckiej oraz przed jej zamknięciem w budynku rozbrzmiewa sygnał dźwiękowy, wykorzystujący początkowe takty IV Symfonii „Koncertującej” Karola Szymanowskiego. Dlaczego właśnie to dzieło? Wśród skarbów BUW miejsce szczególne zajmuje spuścizna tego twórcy, powszechnie uznawanego za największego obok Chopina kompozytora polskiego. Jest ona przechowywana w Gabinecie Zbiorów Muzycznych, którego wydzieloną część stanowi Archiwum…

Dotyk pamięci. Czas – miejsca – ludzie. Drogi odzyskania niepodległości 1914-1923. Wystawa w Bibliotece Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW

Koncepcję wystawy Dotyk pamięci. Czas – miejsca – ludzie. Drogi odzyskania niepodległości 1914-1923 opracowałam już wiosną 2018 r., pragnąc włączyć się w nurt narodowych obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Do ekspozycji wybrałam ilustracje decydujących momentów historii, związanych z wydarzeniami odzyskiwania wolności. Każde z tych ważnych dla wolnej tożsamości Polaków zdarzenie, rozegrało się z inicjatywy określonych osób…

„Rówieśniczki Niepodległej”. Krystyna Niewiarowska – turystka

Zdjęcie łąki otoczonej krzewami i drzewami

Jest coś romantycznego w widoku na ulicę imienia Krystyny Niewiarowskiej w Łodzi, jaki oferuje Google Street View. Wystarczy dojechać autobusem miejskim i dalej już tylko wędrować. Do najbliższej atrakcji turystycznej wprawdzie kawałek drogi, ale przecież właśnie o drogę chodzi. Ruch sprawia, że lepiej się czujemy i pogodniej patrzymy na polski krajobraz. Krystyna Niewiarowska urodziła się…

84. Kongres IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions): Transform Libraries, Transform Societies. Kuala Lumpur 24-30 sierpnia 2018

Kolejny Kongres IFLA za mną. Tydzień wytężonej, ale bardzo satysfakcjonującej pracy w międzynarodowym, bibliotekarskim gronie. W tym roku Malezja, a więc przewaga uczestników z Azji, co dodało wydarzeniu kolorów, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ale o tym za chwilę. Ci, którzy nie lubią długich opisów, mogą zacząć od końca, czyli od czterominutowego filmiku podsumowującego Kongres.…