BuwLOG

Miesiąc: grudzień 2018

Droga do wolnej Polski wiodła przez Piotrków

Okładka książki Droga do wolnej Polski wiodła przez Piotrków : wykaz ochotników do Legionów Polskich w latach 1915-1916 / opracowanie Maciej Hubka, Tomasz Matuszak, Aleksy Piasta. Piotrków Trybunalski : Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, 2018. żołnierz, mapa

W tym roku, jak kilka innych europejskich narodów, świętujemy 100. rocznicę wyczekiwanego końca drogi do niepodległości. Takie podróże naprawdę nigdy się nie kończą, dlatego warto zauważać i świętować zwycięstwa. Piotrków (człon nazwy Trybunalski dodano dopiero w latach 20. XX w.) miał strategiczne logistycznie położenie na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Pod koniec lutego 1915 r. przeniesiono tam…

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 23. Biblioteka Instytutu Filologii Klasycznej

rzeźba, popiersie, Zenon z Kition

­­­Zbiory Biblioteki Instytutu Filologii Klasycznej UW obejmują blisko 40 tysięcy woluminów, w tym ponad 20 tysięcy książek w wolnym dostępie. Sercem biblioteki jest czytelnia, w której znajdują się 22 miejsca do pracy oraz dwa stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. W czytelni można również skorzystać z wi-fi. W zbiorach Biblioteki IFK znajdują się przede wszystkim…

Cudze chwalicie … Pokaz zbiorów Gabinetu Rycin dla pracowników BUW

W piątek 5 października odbył się pokaz zbiorów Gabinetu Rycin zorganizowany dla pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Został przygotowany w związku z obchodami 200. rocznicy powstania Gabinetu (1818). Forma prezentacji zbiorów nawiązywała do majowej Nocy Muzeów – w godzinach 13-17 Gabinet otworzył swoje podwoje dla odwiedzających. W pokazie można było uczestniczyć zarówno indywidualnie, jak i…

Zwyczaje bożonarodzeniowe w pismach Michała Federowskiego

Kłosy 1873, tom XVIII, nr 443 Choinki

Zbliżają się Wigilia i Boże Narodzenie. Mogą to być po prostu kolejne święta, kilka dni wolnych od pracy, o których szybko zapomnimy. Możemy jednak przeżyć je głęboko i w łączności z przodkami. Oprócz praktyk religijnych, pomocne w tym mogą okazać się również piękne, świąteczne tradycje: zarówno te nieznane lub dawno zapomniane, jak i znane, które…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – grudzień / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – Dezember. René Freund „Liebe unter Fischen”

Książka pt. Liebe unter Fischen na tle regału z książkami. Okładka przedstawia spławik widziany z poziomu wody.

Książka miesiąca – Książka miesiąca – Grudzień 2018 Biblioteka Austriacka w BUW wraz z Instytutem Austriackim w Warszawie pragną w ramach wspólnego projektu „Książka miesiąca” zaprezentować Państwu historię miłosną napisaną przez René Freunda w 2015 r. pt. Liebe unter Fischen. Jest to ciepła i zabawna historia, z dużą dozą dowcipu językowego. Godna do polecenia na odprężające…

„Rówieśniczki Niepodległej”. Hanna „Kali” Gordziałkowska-Weynerowska. Malarka

Obraz Mona Lisa namalowany przez Leonarda da Vinci

Na finał cyklu o rówieśniczkach Niepodległej – jak na finisaż wystawy – wpis o malarce. Z innymi dziewczynami, oprócz roku urodzenia, łączy ją fakt, że jej młodość wypadła akurat w momencie wybuchu drugiej wojny światowej. Tragiczne wydarzenia podziałały na bujną wyobraźnię artystki w ten sposób, iż wiążąc się z ruchem oporu przyjęła pseudonim „Kali”: „chciała…

Erasmus+ W zamkowych murach, czyli o stażu w Coburgu

W październiku 2017 r. na zamku w Coburgu (Veste Coburg) odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa upamiętniająca 500-lecie reformacji. Bibliotekę Uniwersytecką reprezentowała wówczas Małgorzata Łazicka z Gabinetu Rycin (zob. wpis o konferencji). Konferencja stała się okazją nie tylko do wysłuchania interesujących prezentacji, ale także zadzierzgnięcia bliskich kontaktów z organizatorami z tamtejszego Gabinetu Rycin. W malowniczo położonej,…

Obiekt miesiąca: Adam Mickiewicz i piraci z Krakowa. O nieautoryzowanym wydaniu Konrada Wallenroda (Kraków 1828)

strona tytułowa,Konrad Wallenrod, Petersburg 1828, rycerz, wieża zamkowa

Jesteś prawnikiem, a postąpiłeś bezprawnie. Przedrukiem swoim skrzywdziłeś autora, którego prawa do jego własności powinieneś był szanować. – te twarde słowa napisał Adam Mickiewicz do Mieczysława Darowskiego, z którego inicjatywy w Krakowie, zaledwie kilka miesięcy po pierwodruku, wyszedł Konrad Wallenrod. Do nakładu 500 egzemplarzy, których zaistnieniem Poeta poczuł się tak skrzywdzony, należała niepozorna a cenna…

Wrocławska wystawa 1918-2018 : Stulecie niepodległości : Polska światu

banner

O wrocławskiej wystawie  1918 – 2018: stulecie niepodległości. Polska światu zamierzam opowiedzieć z prawdziwym entuzjazmem, pomimo, że zbliżając się do końca roku i jednocześnie – do punktu kulminacyjnego rocznicowych wydarzeń, można odczuć już pewien przesyt wszechobecnymi, nawiązującymi do niego wątkami. Wernisaż odbył się w piątek 28 września, we Wrocławiu, w przestrzennych wnętrzach pobernardyńskiego kościoła, w…