BuwLOG

Miesiąc: styczeń 2019

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 24. Centrum Dokumentacji Europejskiej. Biblioteka Centrum Europejskiego

Regały w czytelni Biblioteki Centrum Europejskiego UW

Aleje Niepodległości 22. Uchylona furtka sprawiła, że śmiało wkroczyłam na posesję, choć nie powiem, byłam onieśmielona umówioną wizytą. Drewniana ławka zachęcała do spoczynku i gdyby nie fakt, że jeszcze przed momentem siąpił z nieba kapuśniaczek, zapewne nie oparłabym się kusicielce i aurze, która tu panowała. Cisza, spokój… zupełnie nie pasowały do hałaśliwej Warszawy, a jednak.…

XIX Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Zdjęcie perebory - ozdobnych pasków tkackich wykonanych techniką wybierania

Tematem przewodnim XIX Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie (28-30 września 2018) były języki pogranicza. Zorganizowano warsztaty z języka hebrajskiego, starocerkiewnego, chachłackiego i polskiego. Świetne zajęcia z języka hebrajskiego prowadziła absolwentka warszawskiej hebraistyki, pochodząca z Różanki koło Włodawy, wychowanka Festiwalu, Małgorzata Lipska. Wzorem mełamedów, którzy tabliczki do pisania smarowali dzieciom miodem, częstowała nas-uczniów macą zanurzaną w…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – styczeń / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – Jänner. Christine Nöstlinger „Ein Mann für Mama”

Książka Christine Nöstlinger Ein Mann für Mama, na okładce ilustracja przedstawiająca rodzinę.

  Książka miesiąca – Styczeń 2019 Biblioteka Austriacka w BUW wraz z Instytutem Austriackim w Warszawie pragną w ramach projektu „Książka miesiąca” tym razem zaprezentować Państwu powieść młodzieżową pt. Ein Mann für Mama z 1972 roku napisaną przez Chrisitne Nöstlinger, jedną z najważniejszych niemieckojęzycznych autorek książek dla dzieci i młodzieży. Christine Nöstlinger koncentruje się w…

Bacciarelli i jego czasy

portret mężczyzny w siwej peruce i brązowym fraku, MARCELLO BACCIARELLI ROMANO DO PITTORE. DIRECT. DELLE BELLE ARTI. E FABRICHE / DI STANISLAO AUGUSTO RE DI POLONIA G. DU. LITHUANIA.

20 czerwca 2018 roku uczestniczyłam w sesji naukowej Bacciarelli i jego czasy, zorganizowanej przez Zamek Królewski w Warszawie. Konferencja towarzyszyła trwającej na Zamku wystawie, prezentującej najpiękniejsze portrety pędzla włoskiego twórcy. Pretekstem do zorganizowania obu wydarzeń stała się 200. rocznica śmierci Bacciarellego – najbardziej prominentnego artysty na dworze Stanisława Augusta. Włoch został zatrudniony przez Poniatowskiego na…

Focus on Open Science

FAIR data, Findable łatwe do znalezienia i wyszukania, Accessible dostępne dla wszystkich, Interoperable współpracujące z innymi danymi, Reusable możliwe do ponownego wykorzystania

Focus on Open Science to cykl spotkań, rozpoczętych w 2015 roku, których celem jest promowanie ruchu open access, open science oraz open data w środowisku naukowym. Organizatorzy konferencji chcą zwrócić uwagę, jak ważną rolę w popularyzacji idei otwartości mają biblioteki. Podczas wrześniowego spotkania (25 września) na Politechnice Gdańskiej poruszono między innymi zagadnienia reformy prawa autorskiego,…

Kanada. Ulubiony kraj świata

Okładka książki Kanada, ulubiony kraj świata

Co łączy jedną z najbardziej znanych pisarek – Margaret Atwood z najprzystojniejszym premierem  – Justinem Trudeau? Ich wspólny mianownik odwołuje się do kultury hokeja, przestrzeni natury – gór i lasów oraz symbolu klonowego liścia. No, teraz powinno być już wszystko proste do odgadnięcia. Chodzi o Kanadę. Ten kraj to ich miejsce pochodzenia i temat polecanej…

Obiekt miesiąca: Po O!świeceniu

wystawa O!świecenie, grafiki nadesłane na konkurs

Wystawa O!świecenie, prezentująca rezultaty II Konkursu Graficznego im. Jana Feliksa Piwarskiego, była ostatnim akcentem obchodów jubileuszu 200 lat Gabinetu Rycin BUW przypadającego na 2018 rok. Miesięczna ekspozycja dobiegła końca na początku Nowego Roku, a prace finalistów zniknęły ze ścian tymczasowej galerii zorganizowanej na drugim piętrze Biblioteki przy sali 254. Wszyscy ci, którym zabiegany grudzień nie…

100 lat Państwowej Publicznej Naukowo-Technicznej Biblioteki Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku

Fragment budynku dworca w Nowosybirsku

Państwowa Publiczna Naukowo-Techniczna Biblioteka Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku (przyjęty skrót od nazwy rosyjskiej GPNTB SO RAN) obchodziła jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Biblioteka założona pierwotnie w Moskwie (17 czerwca 1918 r.), została przeniesiona do Nowosybirska na mocy postanowienia Rady Ministrów ZSRR z 17 X 1958 r., w celu zapewnienia zaplecza warsztatowego dla pracowników…

Kongres Mediewistów Polskich Media Aetas – historia viva, Wrocław 20-22.09.2018

Rękopis z ozdobnym liternictwem oraz dwoma lakowymi pieczęciami

20-22 września 2018 r. we Wrocławiu odbył się VI Kongres Mediewistów Polskich. Jego głównym organizatorem Kongresu jest Stały Komitet Mediewistów Polskich, który zaprasza do współpracy instytuty naukowe z kolejnych miast w Polsce. W tym roku były to trzy instytucje wrocławskie: Uniwersytet Wrocławski, Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza IAE PAN we Wrocławiu…

Do kogo należy nauka – czyli kto może na niej zarabiać, a kto nie?

8 stycznia 2018 r. roku na stronie Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW pojawił się następujący komunikat: Uprzejmie informujemy, że licencje krajowe Elsevier, Springer z Open Choice, Wiley, Science, Nature, Scopus i Web of Science zostały przedłużone na rok 2018 z zastrzeżeniem, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje przyznanie środków na te licencje…