BuwLOG

Miesiąc: luty 2019

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 25. Biblioteka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej

„Każda biblioteka odpowiada podwójnemu dziwactwu”   Biblioteki wydziałowe Uniwersytetu Warszawskiego są rozrzucone po całej Warszawie. Niektóre zachwycają przestronnością, inne mają ciekawe księgozbiory i bibliotekarzy, którzy mogą nam „nieba nam przychylić” wyszukując wyczekiwaną publikację. Jednak prawda jest taka, że najczęściej wybieramy te, które są nam bliskie, niekoniecznie interesując się innymi. Kolejną biblioteką, której należy się uznanie oraz wspomnienie, jest…

Rok brązowej świni

Posążek świni z brązu. Kraj pochodzenia: Chiny

5 lutego, zgodnie z chińskim kalendarzem, rozpoczął się rok świni. Ponieważ każdy z dwunastu znaków chińskiego horoskopu występuje w trzech odmianach (wodnej, ognistej i ziemskiej), a rok 2019 niesie ze sobą element ziemi, świnia jest brązowa. Rozpoczynamy więc rok brązowej świni. Fuj! – powie wielu z nas. Gdzie mi tu ze świnią! Ew. „dla Ciebie…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – luty / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – Februar. Arthur Schnitzler „Leutnant Gustl”

Okładka książki Arthura Schnitzlera, na okładce wizerunek fragmentu szpady.

Książka miesiąca – Luty 2019 Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz Instytut Austriacki w Warszawie mają przyjemność polecić Państwu w ramach wspólnego projektu „Książka miesiąca” klasyczną nowelę Arthura Schnitzlera z 1900 r., pt. Leutnant Gustl. Arthur Schnitzler należy do najważniejszych przedstawicieli wiedeńskiego modernizmu, a Leutnant Gustl jest jednym z najsłynniejszych jego tekstów pisanych. Schnitzler zwraca…

Warsztaty ReIReS poświęcone zarządzaniu kolekcjami specjalnymi do celów badawczych w BUW/ ReIReS workshop on the management of special collections for research purposes in BUW

Mężczyzna oglądający szczegóły ryciny przez lupę

W dniach 22-24 października 2018 r. członkowie projektu Horizon 2020 Research Infrastructure on Religious Studies (ReIReS) mieli okazję odwiedzić Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie podczas warsztatów poświęconych zarządzaniu zbiorami specjalnymi do celów badawczych. W warsztatach wzięło udział 18 przedstawicieli instytucji partnerskich, wśród nich: Fondazione per le scienze religiose „Giovanni XXIII” w Bolonii, Uniwersytet w Sofii, Uniwersytet…

MOST Wiedzy, czyli kilka słów o Multidyscyplinarnym Otwartym Systemie Transferu Wiedzy

most

  Nasza informacyjna codzienność opiera się na Internecie, czyli na ogólnoświatowym systemie połączeń między komputerami. Internet jest z jednej strony efektem rozwoju technologicznego naszej cywilizacji, z drugiej strony reakcją na zaspokojenie potrzeb współczesnego społeczeństwa sieciowego. Jedną z usług internetowych są strony www i wyszukiwarki internetowe (np. Google, Baidu, Seznam, Bing, Yahoo, Yandex). Głównym zadaniem wyszukiwarek…

W 80 książek dookoła BUW: Wielka podróż Stasia Majewskiego przez historię, czyli odkrywanie „Trylogii ukraińskiej” Józefa Łobodowskiego

Okładki książek wchodzących w skład Trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego

Józef Łobodowski, Trylogia ukraińska, wyd. Test, Lublin 2017: Komysze WD PG7158.L59 K66, W stanicy WD PG7158.L59 W 28, Droga powrotna WD PG7158.L59 D76 „Wzrokowcy”  są spostrzegawczy, wzrokowiec zawsze wypatrzy w otoczeniu każdy nowy szczegół, który zmienił zapamiętany dotąd obraz. Tak właśnie natrafiłam , krążąc po WD, na  pierwsze w Polsce wydanie  trylogii Józefa Łobodowskiego: „Komysze”, „W stanicy” i „Droga powrotna”.…

Obiekt miesiąca: Mały ślad życia dużej rodziny

Program przedstawienia "Żabi król" wydrukowany na serwetce

Gabinet Rękopisów posiada w swych zbiorach niezmiernie ciekawe materiały rodziny Peszków, która przybyła do Polski w początkach XIX w. i szybko się polonizowała. Członkowie jej reprezentowali różne zawody, byli  wśród nich: – Samuel, chirurg wojskowy  i mason – Jan Emil, właściciel  winiarni i hotelu w Kaliszu, którego lokal wspomniała w „Nocach i dniach” Maria  Dąbrowska…

Pan Andrzej – wspomnienie o Andrzeju Tyszce

Okładka książki o relacjach żołnierzy wojen napoleońskich

W Bibliotekarskich zaduszkach 2018 znalazła się wzmianka o śmierci Andrzeja Tadeusza Tyszki (1940-2018) – pracownika BUW w latach 1964-1966, a czytelnika i przyjaciela Gabinetu Rękopisów aż do niedawna… Urodził się 28 października 1940 r. w Warszawie, z Warszawą czuł się zawsze najbardziej związany i Warszawie poświęcił większą część swego dorobku naukowego. W domu rodzinnym pana Andrzeja…

Ogólnopolskie Seminarium użytkowników Uczelnianych Baz Wiedzy

Schemat działania i modyfikacji profilu autora w PBN, dodawanie ręczne, import z konta ORCID, import z baz danych, import z kont innych autorów

29 czerwca 2018 r. odbyła się V edycja Ogólnopolskiego Seminarium użytkowników Uczelnianych Baz Wiedzy. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele świata nauki, pracownicy bibliotek oraz osoby tworzące systemy informacji o nauce. Tematem tegorocznego seminarium był nie tylko system OMEGA-PSIR i jego rozwój, ale też problem ewaluacji nauki, zwłaszcza w kontekście Ustawy 2.0, zwanej Konstytucją dla Nauki.…

Kochani, dbajmy o nasze zbiory!

zdjęcie zniszczonego (zakwaszonego) bloku książki z tekstem: kochani, dbajmy o nasze zbiory

18-19 października 2018 r. w auli toruńskiego Collegium Humanisticum na terenie akademickiego miasteczka UMK odbyła się VI Naukowa Konferencja Konserwatorów Papieru i Skóry  Zabytki – Biologia – Konserwacja. Teoria a praktyka. Konferencja od 2008 r. organizowana jest regularnie co dwa lata przez Zakład Konserwacji Papieru i Skóry UMK w Toruniu i skupia specjalistów konserwacji zabytków,…