BuwLOG

Miesiąc: marzec 2019

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – marzec / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – März. Wolf Haas „Junger Mann”

Okłada książki Wolf Haas Junger Mann

Książka miesiąca – Marzec 2019 Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie we współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie mają przyjemność zaprezentować Państwu kolejną książkę w ramach cyklu „Książka miesiąca”. Tym razem przedstawiamy najnowszą powieść Wolfa Haasa pt. Junger Mann. Powieść została wydana 2018 r. w wydawnictwie Hoffmann und Campe. W Austrii Wolf Haas jest…

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 26. Biblioteka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

Logo Bibloteki Instytutu Archeologii UW

Biblioteka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego mieści się przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, w siedzibie Instytutu Archeologii ‒ historycznym budynku Szkoły Głównej. Obecność archeologii, jako instytucji na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczyna nominowanie Erazma Majewskiego w 1919 r na profesora zwyczajnego w Katedrze Archeologii Przedhistorycznej UW. Jego zastępcą zostanie w 1920/1921 r.  doc. dr Włodzimierz Antoniewicz, który ma za zadanie zorganizowanie…

II. 20 lat BUW na Powiślu … a o nas pisano cd.

Logo BUW Hinc Omnia

Jest ona znakomitym, kto wie czy nie najwybitniejszym architektonicznym podsumowaniem lat 90. Jest w niej rozmach i fantazja czasu transformacji, ale też architektoniczna dojrzałość, klasa i racjonalność. Mimo że taki sposób projektowania jest już dziś archaiczny, sam budynek znosi próbę czasu nadzwyczaj dobrze, starzeje się z godnością. To po prostu architektoniczna pamiątka z nie tak…

Marcin Luter i wolność

Zdjęcie wnętrza sali wystawowej z oszklonymi gablotami prezentującymi zbiory.

Postać reformatora z Wittenbergi, w młodości skromnego mnicha augustiańskiego, później znanego profesora i teologa działającego w tym mieście, którego nauki wznieciły jedną z największych rewolt w Kościele katolickim, wielokrotnie przywoływano w roku 2017. Z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji wydano wiele książek na temat jej burzliwego przebiegu (w Niemczech ogłoszono dekadę Lutra), organizowano konferencje, prelekcje,…

Kłopot z Rumunią

Okładka książki Dlaczego Rumunia jest inna? Lauciana Boia

Stereotypowe skojarzenia na temat Rumunii jakie są, wiadomo: Cyganie, bieda, samochód Dacia (wykupiony przez Renault), Transylwania, może jeszcze mamałyga i bryndza (dosłownie i w przenośni). Coś jakby europejski Laos ‒ egzotyczne miejsce, które wyrafinowani podróżnicy odwiedzają na rowerach, żeby pisać potem o tym na blogu. Piękna przyroda, ślady dawnej świetności, gościnna ludność w adidasach bez…

World Information Architecture Day. I Ogólnopolska Konferencja Naukowa WIAD19 „Projektowanie dla różnorodności”

Logo Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej WIAD19

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa WIAD19 „Projektowanie dla różnorodności” odbyła się 23 lutego 2019 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i została zorganizowana przez Koło Naukowe Doktorantów „Pytanie” z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii. Dzień konferencji był znaczący, ponieważ był to Światowy Dzień Architektury Informacji (World Information Architecture Day) obchodzony na całym świecie – od…

Obiekt miesiąca: Poolsche bergen

Elegancka para w saniach ciągniętych przez konie powożone przez górala

Wśród kolekcji druków dotyczących turystyki gromadzonych w Gabinecie Dokumentów Życia Społecznego BUW znajduje się  niewielka broszura w języku holenderskim z kolorowymi okładkami i czarno-białymi fotografiami wewnątrz. Nosi tytuł In de poolsche bergen – Zakopane, Krynica, Rabka, Żegiestów, sygn. DU XVI P.38[7170]p. Na okładce przedniej mamy stylizowany łańcuch górski z kolejką linową, a na ich tle…

I. 20 lat BUW na Powiślu … a o nas pisano

Logo BUW Hinc Omnia

W grudniu minie 20 lat funkcjonowania BUW na Powiślu. Z tej okazji  spróbujemy w 20 (a jakże!) wpisach publikowanych do końca roku wskazać kilka ważnych zjawisk, zmian i procesów w obszarach, które uznaliśmy za najważniejsze czy też najciekawsze w życiu Biblioteki na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.Redakcja Nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie otwarty praktycznie u…

ERASMUS+ Czym Czesi me oczy cieszyli, czyli Erasmus w Pradze

Instalacja “Idiom”

Mój tegoroczny wyjazd erasmusowy organizowany był inaczej niż dotychczasowe. To nie ja wybierałam miejsce, tylko ono niejako wybrało mnie. Jeszcze we wrześniu, podczas konferencji ECIL, koleżanka z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Pradze, zapytała mnie, czy nie przyjechałabym poprowadzić warsztaty z edukacji informacyjnej w kontekście kulturowym dla czeskich bibliotekarzy, członków grupy roboczej ds. edukacji informacyjnej i…