BuwLOG

Miesiąc: kwiecień 2019

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 27. Biblioteka Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej

Biblioteka Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW jest jedną z czterech bibliotek funkcjonujących na Wydziale Polonistyki. Jej początki sięgają roku 1915, kiedy powołano  Seminarium Slawistyczne. Jego siedzibą była część drugiego piętra w Gmachu Porektorskim (obecnie Instytut Historii Sztuki UW). Jedyne większe pomieszczenie służyło jednocześnie jako sala wykładowa oraz czytelnia. To tutaj zaczęto gromadzić zbiory biblioteczne,…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – kwiecień / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – April. Rainer Nikowitz „Altenteil”

Książka Rainera Nikowitza "Altenteil". Na okładce wizerunek starszego mężczyzny pijącego sok przez słomkę.

Książka miesiąca – Kwiecień 2019 Biblioteka Austriacka w BUW oraz Instytut Austriacki w Warszawie mają przyjemność zaprezentować Państwu w ramach projektu „Książka miesiąca” kolejny kryminał austriackiego pisarza Rainera Nikowitza pt. Altenteil. Książka ukazała się w 2017 roku w wydawnictwie rororo. Jest to trzecia część serii z Suchankiem w roli głównej. W tym tomie Nikowitz również…

OCLC EMARC w Marsylii

Logo/napis CHANGE THE GAME stojące jeden za drugim, w wielu półprzeźroczystych i przenikających się kolorach

  W dniach 26-27 lutego w Marsylii odbyła się konferencja OCLC EMEA RC pod hasłem Change the Game. Na początek krótka ściągawka z akronimów: OCLC: Online Computer Library Center, Inc. EMEA RC: Europe, Middle East, Africa Regional Council – jedna z rad regionalnych, przy pomocy których OCLC organizuje swoją pracę. Oprócz EMEA działają także Americas…

IV. 20 lat BUW na Powiślu… GDY NIE PORA NA SEN…

Logo BUW Hinc Omnia

Na południe od RogowaMieszka w leśnej dziupli sowa,Która całą noc, do rana,Tkwi nad książką, zaczytana.Nie podoba się to sroce:„Pani czyta całe noce,Zamiast się pokrzepić drzemką,Pani czyta wciąż po ciemku.Czyta się, gdy światło świeci,To zły przykład jest dla dzieci”… (Jan Brzechwa: Sowa) Akcja „BUW dla Sów”, czyli 9xW: Wizerunek, Wizytówka, Wrażenie, Wygoda, Wabik, Wartość, Wsparcie, Wiedza…

Książki, które zmieniają świat

Zaraz, zaraz, gdzie to było: dzień Bitej Śmietany… dzień Gumy do Żucia… dzień Kota… dzień Bobra… O, jest! Dzień Książki. I to światowy! 23 kwietnia. Świat docenił książkę i włączył ją do kalendarza (albo też katalogu) artefaktów, których święto należy obchodzić. „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i…

Wolne Miasto Odczapów

Okładka przedstawiająca mapę miasta Odczapów. Widok na rzekę Półbańkę

Wraz z trzynastoma miejscowościami Odczapów tworzy polską enklawę nad Morzem Czarnym – Wolne Miasto Odczapów. Jest to ostatnia pozostałość po niegdysiejszej Polsce od morza do morza. WMO graniczy jedynie z Królestwem Mołdawii. (…) Panuje tu łagodny klimat czarnomorski stanowiący odmianę łagodnego klimatu śródziemnomorskiego. Lata są letnie, zimy – zimne. Wiosny i jesienie są średnie. (…)…

Obiekt miesiąca: „Nieście chwałę, mocarze” – Mikołaj Gomółka i jego Psałterz

Mikołaj Gomółka był świadkiem panowania pięciu kolejnych monarchów polskich. Zetknął się jeszcze z Zygmuntem Starym. Jako członek dworu młodego króla uczestniczył zapewne w pogrzebie fundatora kapeli rorantystów. Ostatniego z Jagiellonów znał najlepiej. Jako muzyk królewski stykał się zapewne nie tylko z nim, lecz i z królową Boną, Barbarą Radziwiłłówną. Razem z całą Polską przeżył wstrząs…

Biblioteka Muzeum Narodowego w Warszawie

okładka czasopisma

Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi dzieła sztuki z kraju i zagranicy. Zabezpiecza obiekty o wartości historycznej i prowadzi badania nad dziedzictwem narodowym. Upowszechnia wiedzę o historii nauki, kultury i sztuki. Istnieje od 1862 roku, początkowo pod nazwą Muzeum Sztuk Pięknych, od 1918 roku jako Muzeum Narodowe. Gromadzi dzieła sztuki polskiej i światowej od antyku po…

Skarbnica wiedzy – Austriacka Biblioteka Narodowa

Zdjęcie zabytkowej czytelni bibliotecznej z drewnianymi regałami, stołami doświetlanymi lampami z zielonymi kloszami. Na suficie widać fresk.

W roku 2018 Biblioteka Narodowa w Wiedniu (ÖNB) obchodzi szczególny jubileusz – hucznie świętuje 650 rocznicę swego założenia. Z tej też okazji przez cały rok organizowane są otwarte wykłady, podczas których eksperci omawiają i prezentują najcenniejsze obiekty ze zbiorów (o niektórych przeczytać można na naukowym blogu ÖNB). Przygotowano również imponującą wystawę pt. Skarbnica wiedzy. 650…

III. 20 lat BUW na Powiślu… W POSZUKIWANIU WOLNEGO DOSTĘPU…

Logo BUW Hinc Omnia

Stanowiska informatorów dziedzinowych są częścią „Wolnego Dostępu” w BUW. Dyżurując w swojej dziedzinie bardzo często zdarza mi się słyszeć jedno zdecydowane choć nierzadko, rozpaczliwe pytanie: – Dzień dobry. Przepraszam, gdzie ja znajdę ten „Wolny Dostęp”?… Robię już kolejną rundkę po bibliotece i wcale go nie widzę… Hmm… Poszukajmy go zatem wspólnie… Według Wielkiego słownika języka…