BuwLOG

Miesiąc: maj 2019

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 28. Biblioteka im. Jana Baudouina de Courtenay

Zdjęcie czytelni bibliotecznej. Widać miejsca pracy czytelników oraz bibliotekarzy, rozdzielone drewnianą barierką.

Biblioteka im. Jana Baudouina de Courtenay (wcześniej Biblioteka Instytutu Języka Polskiego) powstała na początku lat 50. XX wieku na bazie księgozbioru Seminarium Języka Polskiego. Obecnie jest jedną z czterech bibliotek Wydziału Polonistyki i służy jako naukowo-dydaktyczna baza biblioteczna dla Instytutu Języka Polskiego, Instytutu Polonistyki Stosowanej, Katedry Językoznawstwa Ogólnego, Wschodnioazjatyckiego Porównawczego i Bałtystyki oraz innych jednostek…

Erasmus+ w Cambridge i nie tylko

Fragment zabytkowego dziedzińca. Widać bardzo zadbany trawnik otoczony dwukondygnacyjnymi budynkami z ozdobnymi blankami.

Drugi tydzień marca (11-15 marca) spędziłyśmy w Parker Library w Cambridge, która przechowuje kolekcje historyczne Corpus Christi College. Druga biblioteka tego kolegium gromadzi współczesną literaturę służącą do bieżącej nauki i pracy dla studentów i pracowników naukowych. Parker Library może się poszczycić wyjątkowo cenną kolekcją rękopisów średniowiecznych (w największej zachowanej w Anglii kolekcji rękopisów anglo-saksońskich w jęz.…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – maj / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – Mai. Andrea Grill „Tränenlachen”

Okładka książki "Tranen Lachen" Andrei Grill

Książka miesiąca – maj 2019 Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie we współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie mają przyjemność zaprezentować Państwu książkę w ramach cyklu „Książka miesiąca”. Tym razem przedstawiamy powieść Andrei Grill Tränenlachen. Powieść została wydana 2008 r. w wydawnictwie Otto Müller Verlag. Andrea Grill cienką linią szkicuje związek dwojga ludzi, w którym…

I ty zostaniesz kuratorem. Szkolenie Narodowego Centrum Kultury „Organizacja wystaw w instytucjach kultury – dla tych, którzy lubią wszystko robić sami”

Na prostokątnych polach ułożone drobne przedmioty, typu pliki kluczy, kapsle, ogryzki ołówków,broszka w kształcie jamnika, piórko sójki, mech, skarpetka.

Tworzenie wystaw jest całkiem jak śpiewanie, czyli każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Zwykle działamy w bibliotekach „w ramach możliwości”, czyli z ograniczonym budżetem, przypadkowymi pomieszczeniami i skromnym oprzyrządowaniem, licząc, że kreatywność to wszystko wynagrodzi. A wystawa, którą zrobimy będzie satysfakcjonująca, a na pewno najlepsza z możliwych. Tak w każdym razie myślą entuzjaści- i…

VI. 20 lat BUW na Powiślu… Limuzyna Daimler-BUW, czyli zbiory na życzenie

Logo BUW Hinc Omnia

Na pierwszy rzut oka logo marki Mercedes nie zmienia się od lat, kiedy to wieniec laurowy wokół trójramiennej gwiazdy zastąpił skromny okrąg. Jednak znawcy tematu wiedzą, że to logo nieustannie, niezauważalnie się zmienia. Podobnie jest ze zbiorami BUW. Przenosiny BUW do nowego gmachu na Powiślu nie wywołały rewolucji w strukturze i sposobie gromadzenia zbiorów. W…

Nakład wyczerpany – co nam mówi o nas język

Obraz - malarstwo holenderskie - martwa natura

Nakład: Ilość jednorazowo wytłoczonych egzemplarzy jednego wydania. Wysokość nakładu ustala wydawca, opierając się na potrzebach czytelniczych. (…) W Polsce od 1950 wydawcy z reguły ujawniają wysokość nakładu w tzw. metryce, na odwrocie karty tytułowej lub na ostatniej stronie książki. To tyle o nakładzie za Encyklopedią Wiedzy o Książce, wydanej w 30 000 egzemplarzy w 1971 roku.…

Rok 2019 – odkrycie Ameryki Wschodniej.

Spis miejscowości w Polsce w ukladzie alfabetycznym

Od pewnego czasu personel pokładowy Polskich Linii Lotniczych LOT, w wypowiadanych po wylądowaniu komunikatach, zachęca do tego, by zacząć ubiegać się o wizy do USA, tak by ich odsetek zmalał i by docelowo mogły zostać zniesione. „Jesteśmy już bardzo blisko!” – słychać z głośników w kokpicie. Proszę bardzo, kto ma chęć, niech weźmie udział w…

Skarby przeklęte, skarby wyśnione w Skarbowcu Michała Chrościńskiego

Skarbowiec Michała Chrościńskiego, BUW Rps 199

Spisek znaczy tyle, co rzecz spisana. Słowo to występuje jedynie w kontekście staropolskich rękopisów podpowiadających którędy iść i jak się wyekwipować, gdzie i jakimi sposobami szukać, by wejść w posiadanie złożonych w górach kosztowności, strzeżonych zarówno przez złe, jak i przez dobre moce. Dokumenty te zawierały nie tylko opisy dróg wiodących do skarbu, ucząc właściwych…

Matka natura zawsze w modzie – kilka słów o XVIII-wiecznym „towarzyszu” podróży

Zdjęcie otwartych kart książki, a na nich ozdobne litery oraz wizerunki owadów.

  W najnowszym numerze popularnego czasopisma modowego[1] możemy przeczytać artykuł o bioaktywnych substancjach pozyskiwanych z roślin w celu produkcji naturalnych kosmetyków. Autorka tekstu pisze: „od czasów średniowiecza udało się botanikom, czy raczej naturalistom jak wtedy ich nazywano, usystematyzować i opisać około tysiąca gatunków roślin. W renesansie znano ich już sześć tysięcy […] Z dalekich podróży…

Albania to był raj*

Uliczka miejska z niskimi domami i witrynami sklepowymi. Na ulicy kilkoro ludzi.

Dlaczego Albania? Wśród krajów, do których można było wyjechać w ramach KA107, Albania wydała mi się najbardziej interesująca, jako kraj o trudnych doświadczeniach historii najnowszej. W 1912 odzyskała niepodległość od Imperium Osmańskiego. Po zakończeniu nazistowskiej okupacji (najpierw włoskiej, potem niemieckiej) w 1944 roku władzę w kraju przejęła partia komunistyczna. W 1961 zerwała stosunki dyplomatyczne z…