BuwLOG

Miesiąc: wrzesień 2019

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – wrzesień / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – September. Alois Hotschnig „Aus. Eine Art Glück”

Książka miesiąca – wrzesień 2019 Biblioteka Austriacka w BUW oraz Instytut Austriacki w Warszawie mają przyjemność zaprezentować Państwu w ramach projektu „Książka miesiąca” dwa opowiadania Aloisa Hotschniga pt. Aus. Eine Art Glück, które powstały w latach 1989 i 1990. Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Austriackiej na 3. piętrze oraz w sekretariacie Instytutu Austriackiego na ul.…

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 32. Biblioteka Wydziału Psychologii

Biblioteka Wydziału Psychologii UW jest biblioteką naukową, której działalność podporządkowana jest zaspokajaniu potrzeb studentów i  naukowców prowadzących działalność naukowo-badawczą. Przede wszystkim spełnia zadania  naukowe, dydaktyczne i usługowe. W skład księgozbioru Biblioteki wchodzą pozycje o profilu naukowym, z zakresu psychologii oraz pomocnicze z socjologii, filozofii, ekonomii, medycyny, pedagogiki, resocjalizacji, prawa, logiki, etyki. Szczególnie bogato reprezentowany jest dział…

Konferencja w Kazachstanie

Bäjterek - wieża widokowa w samym centrum Nur-Sułtan

6-7 czerwca 2019 roku w Nur-Sułtan, stolicy Kazachstanu, odbyła się konferencja o tajemniczym akronimie ICEGTULD, zorganizowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Nursułtana Nazarbajewa oraz Bibliotekę Narodowego Uniwersytetu Euroazjatyckiego im. L.N. Gumiłowa. Pełna nazwa konferencji to International Conference on Emerging Global Trends in University Library Development. Konferencje są organizowane co roku, a ich celem jest ułatwienie wymiany doświadczeń…

Proust dla początkujących

Kontynuując wątek o książkach Alain’a de Botton’a (zob. Alain de Botton – kierunek szczęście), chciałabym polecić również książkę Jak Proust może zmienić twoje życie, w której Alain de Botton bierze pod lupę cykl „W poszukiwaniu straconego czasu”. Isaac Bashevis Singer napisał kiedyś: Nie mogłem skończyć Prousta. Tyle tomów, to jest przeciwne pisarstwu. Takie długie powieści pisze…

Obiekt miesiąca: Obieg węgla w przyrodzie

Ilustracja przedstawiająca oddychających mężczyzn, morze

Gabinet Dokumentów Życia Społecznego opiekuje się kolekcją tablic szkolnych z lat trzydziestych 20 wieku. Te materiały dydaktyczne zostały zaprojektowane do powieszenia w klasach, a do Biblioteki Uniwersyteckiej trafiły w ramach egzemplarza obowiązkowego. (Dziś druki ulotne docierają do nas innymi kanałami.) Dokumentują program edukacji w szkołach powszechnych. Z czasem nazwiska ich twórców stały się rozpoznawalne. Część tablic…

XIV. 20 lat BUW na Powiślu. Oddział Udostępniania – z zakamarków … do centrum

Logo BUW Hinc Omnia

W marcu 2000 r. wyprowadzona z zakamarków starego gmachu BUW do centrum Biblioteki, w obszar Wolnego Dostępu, zorganizowana prowizorycznie – dwa stare biurka, szafy wcześniej przeznaczone dla Czytelni Czasopism Bieżących i wypożyczone wózki od magazynu do wożenia deklaracji – czując na plecach oddech czytelników żądnych wypożyczenia wreszcie książek, do których nie mieli dostępu od grudnia…

Kraina Porannego Spokoju* i jej architektoniczna przestrzeń

Zbliżenie na głowicę poruszającą się po płycie gramofonowej.

Gospodarka Korei Południowej znacznie się rozwinęła w ostatnich dekadach. Podwaliny dla tak szybkiego postępu wypracowały wielkie chaebol-e (inaczej konglomeraty; definicja Encyclopedia Britannica). Mogę polecić odpowiednią literaturę w tym temacie, ale dziś będzie tylko luźne wprowadzenie na przykładzie firmy Hyundai Group (w języku koreańskim „Hyeondae” oznacza „nowoczesność”), która w Polsce kojarzy się głównie z marką samochodową. Jest…