BuwLOG

Acquisition on exhibition – BUW, czyli nasze “shelfie” podbija świat!

shelfie

źródło: https://instagram.com/p/3JW9gJOTPY/?taken-by=serkur, autor: Serap Kurbanoğlu

Konkurs selfie dla bibliotek? TAK, nasze „shelfie” (zdjęcie z biblioteczną półką) znalazło się na liście dwudziestu pięciu zdjęć wybranych na wystawę i prezentowanych podczas konferencji QQML (26-29 Maja 2015) w Paryżu!!! Nadesłane zdjęcia można zobaczyć na profilu na Instagramie (link), lub wpisując w wyszukiwarkę #xlibrishelfie.

Serap

fot. Serap Kurbanoğlu i jej shelfie, źródło: https://instagram.com/p/0krRuPOTKP/?taken-by=serkur

a

Inicjatywa i organizacja wystawy wyszły od członków xlibris. Projekt X-LIBRIS rozpoczął się w 2014 roku i jest zaplanowany na dwa lata. Jego głównym zadaniem jest przeprowadzenie kursów dotyczących usług świadczonych przez biblioteki. Twórcy pomysłu wybrali MOOC  (ang. Massive Open Online Course), do stworzenia otwartego zasobu edukacyjnego. Sam projekt angażuje kilka instytucji, w tym zaprzyjaźniony od kilku lat z OWC BUW, Uniwersytet Hacettepe (Turcja, Ankara).  I to właśnie profesor Serap Kurbanoğlu z UH zachęciła nas do wzięcia udziału w konkursie.

 

 

Ale od początku. Najpierw było ogłoszenie o konkursie: Shelfie Instagram World Competition.  Let’s go for that challenge, stwierdziłyśmy z angielska.

a

Clipboard02

Shelfie Instagram World Competition, źródło: https://www.smore.com/yq7x1

a

Organizacja sesji poszła dość sprawnie. Kostiumy zostały dobrane odpowiednio do tematyki konkursu. Kapelusze przygotowane przez Matyldę Filas na Piknik BUW  rok temu okazały się produktem trwałym. Uwzględniłyśmy godzinę – przed 9.00 – kiedy jeszcze nie ma czytelników. Niestety nie udało się załatwić uchwytu „tracer selfie” (tzw. kijka). Sprzęt, którym się posłużyłyśmy jest mało poręczny – Samsung Galaxy Note3 (do najmniejszych nie należy). Na szczęście światło nam sprzyjało. Z kilku ujęć wybrałyśmy to jedno: „wystawka WUW”. W tym miejscu podziękowania dla Roberta Chodacza, który czuwał nad odpowiednim kadrowaniem i zapobiegał rozmyciu obrazu utrwalonego „z rąsi”. Potem wystarczyło tylko przesłać zdjęcie do organizatorów, a najlepiej opublikować je na Instagramie. Obrady nad wyborem zdjęć trochę trwały. W „sieci” nic długo się nie ukryje, poprzez serwisy społecznościowe dotarła do nas informacja, że zostaliśmy laureatkami konkursu!!!

 Kilka słów o samej wystawie możemy usłyszeć od Serap (filmik na vimeo) [nasze shelfie – prawy górny róg].

W nadchodzącym czasie, wystawa będzie prezentowana w Stambule oraz kilku innych miastach, przy okazji różnych konferencji branżowych. Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia.

a

a

Paris exhibition from GAMEDECK on Vimeo. / Wystawa w Paryżu 26-29 Maja 2015 QQML, źródło: https://vimeo.com/129300663

 a

Poza tym to była czysta frajda. A oto nasze dzieło z „bliska”.

wee

fot. Acquisition on exhibition – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, fotograf (rąsia)/modelki: Karolina Minch i Zuza Wiorogórska, dobre rady/kadrowanie/oświetlenie: Robert Chodacz, kostiumy/projekt kapeluszy: Matylda Filas, miejsce: BUW „wystawka WUW” (no Photoshop!)

 

Karolina Minch & Zuza Wiorogórska 

Oddział Wydawnictw Ciągłych

2 comments for “Acquisition on exhibition – BUW, czyli nasze “shelfie” podbija świat!

  1. Ania P
    9 czerwca 2015 at 18:26

    Dzisiaj, stojąc w kiosku w kolejce do kasy, zauważyłam napis na butelce Coca-coli: „Mistrzyni selfie”. Zabrakło tego „e”, ale i tak od razu pomyślałam o Was.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *