BuwLOG

Bibliotekarskie zaduszki 2017

sz.u.: Zaduszki. Flickr CC BY-SA 2.0

sz.u.: Zaduszki. Flickr CC BY-SA 2.0

Bibliotekarskie Zaduszki. Wspominamy osoby związane z BUW, zmarłe między listopadem 2016 a październikiem 2017.
26 stycznia 2017 r. zmarła Barbara Leytner-Zemanek. W Bibliotece pracowała w latach 1984-2001.

Była absolwentką studiów bibliotekoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pracowała w Instytucie Badawczym Leśnictwa, następnie w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk, a od 1973 r. na Uniwersytecie Warszawskim: najpierw na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki, od 1 października 1984 r. w BUW. W 1988 r. została kierownikiem Oddziału Bibliotek Zakładowych UW (późniejsza nazwa: Oddział Bibliotek Wydziałowych UW). Od 1 października 1991 r. do 31 sierpnia 1997 r. pełniła również funkcję zastępcy dyrektora BUW. Od początku wdrażania prac nad komputeryzacją zadań bibliotecznych była zwolenniczką wspólnego systemu dla BUW i wszystkich bibliotek UW. Przełamywała opory ze strony bibliotek wydziałowych we włączenie się w przedsięwzięcie mające na celu utworzenie wspólnego katalogu bibliotek UW. Dzięki jej determinacji już w 1996 r. pierwsze biblioteki wydziałowe przystąpiły do współkatalogowania w systemie. Dzisiaj większość bibliotek wydziałowych tworzy wspólny katalog automatyczny i znaczna część również wypożycza w tym systemie. Jest to wielka zasługa Pani Basi.

Barbara Leytner-Zemanek była wicedyrektorem ds. sieci bibliotecznej, ale zakres jej obowiązków dotyczył nie tylko bibliotek wydziałowych. Zajmowała się również sprawami organizacyjno-prawnymi i finansowymi, co wynikało z gruntownej wiedzy w zakresie przepisów bibliotecznych i szerokich zainteresowań zawodowych.

Była przewodniczącą Komisji Organizacyjno-Prawnej Rady Bibliotecznej, która pod jej kierunkiem przygotowała wiele projektów, m. in. docelową strukturę organizacyjną BUW, opracowała regulaminy biblioteczne.

Po przeprowadzce do nowego gmachu została w 2000 r. kierownikiem Oddziału Opracowania Zbiorów. Podjęła się trudnego zadania restrukturyzacji tego oddziału polegającej na połączeniu dwóch jednostek zajmujących się osobno opracowaniem formalnym i rzeczowym zbiorów w jeden oddział. Zapoczątkowała również zmiany w zakresie obowiązków pracowników nowego oddziału, które były wówczas nowością. Po latach niektóre biblioteki uniwersyteckie współpracujące w ramach systemu Virtua przyjęły takie samo sprawdzone rozwiązanie. Barbara Leytner-Zemanek pracowała w BUW do końca 2001 r.

Barbara Leytner-Zemanek całe swoje życie zawodowe związała z bibliotekarstwem. Wykazywała zawsze wielkie zaangażowanie w życie biblioteczne posiadając wszechstronną, dogłębną wiedzę i wysoką kulturę.

Msza święta żałobna odbyła się w kaplicy Domu Pogrzebowego na Powązkach Wojskowych w czwartek, 2 lutego 2017 roku, o godzinie 14:00.

Ewa Józefowicz
1 marca zmarła Teresa Komenderowa. W Bibliotece Uniwersyteckiej pracowała od 1975 roku w latach 1982-1986 pełniła funkcję kierownika Gabinetu Starych Druków. Msza żałobna odbyła się 6 marca 2017 r. o godz. 11.00 w kościele pw Św. Andrzeja Boboli w Warszawie na ul. Rakowieckiej 61. Pogrzeb – 6 marca na Cmentarzu Bródnowskim. Wpis na temat Teresy Komenderowej pojawił się na BUWlogu 28 marca.Dnia 4 marca 2017 roku zmarł Grzegorz Koziarski, w latach 1981-1991 pracownik Oddziału Księgozbioru Dydaktycznego BUW.

Grzegorz Koziarski urodził się w Warszawie 24 czerwca 1956 roku. Był absolwentem XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. A. Dobiszewskiego przy ulicy Dolnej. W latach 1975-1980 studiował historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1984 roku obronił pracę magisterską. W latach 70. i 80. był związany z opozycją demokratyczną.

Po odejściu z BUW-u pracował jako organizator turystyki. W 1996 roku założył własną firmę turystyczno-pielgrzymkową DROGA. Współtworzył Polską Izbę Pielgrzymkową, od 1997 roku był członkiem Warszawskiej Izby Turystyki i Polsko-Ukraińskiej Izby Turystyki. Współpracował ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska i z Katolicką Agencja Informacyjną.

Wraz z żoną Urszulą głęboko angażował się we współpracę ze wspólnotami z osobami niepełnosprawnymi, sam był członkiem Wspólnoty „Wiara i Światło”. Organizował pielgrzymki do najważniejszych sanktuariów Europy oraz wyjazdy na Europejskie Spotkania Młodych Wspólnoty Taizè. W kręgu jego zainteresowań jako organizatora turystyki znalazła się : Litwa, Łotwa, Ukraina, Węgry, Rosja, Portugalia, Hiszpania, Francja, Włochy, Chorwacja, Czechy i Słowacja.

Organizował także wycieczki dla pracowników BUW ‒ do Wilna, Lwowa i okolic, Lublina i okolic Zamościa, dla kilku koleżanek i kolegów z UW znalazł miejsce na wycieczce objazdowej po Rumunii. Był dobrym, przyjaznym i uczynnym kolegą, ciepłym i otwartym człowiekiem.

W dniu pogrzebu, 9 marca 2017 roku, żegnały go tłumy młodzieży, przyjaciół, kolegów i uczestników organizowanych przez niego wycieczek.

Oprac. na podstawie materiałów przysłanych przez rodzinę Emilia Słomianowska-Kamińska
11 sierpnia zmarła Hanna Zasadowa, długoletnia wicedyrektorka Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Msza święta pogrzebowa odprawiona została 22 sierpnia, o godz. 11.00 w kościele p.w. św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, po czym nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego. Wpis na temat Hanny Zasadowej pojawił się na BUWlogu 29 sierpnia.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *