Biblioteki UW od podszewki. Odc. 19. Biblioteka Papirologii, Prawa Rzymskiego i Antycznego UW im. Rafała Taubenschlaga

O bibliotece

Międzywydziałowa Biblioteka Papirologii, Prawa Rzymskiego i Antycznego Uniwersytetu Warszawskiego powstała w latach 50. XX w. Nosi imię Profesora Rafała Taubenschlaga (1881-1958), wybitnego znawcy prawa rzymskiego i antycznego, dyrektora Instytutu Papirologii i Prawa Antycznego UW.

Obraz autorstwa J. Mikulicz-Horodyskiej przedstawiającego prof. Rafała Taubenschlaga znajdujący się w Bibliotece Papirologii (autor zdjęcia: Andrea Buonocore)

Po śmierci Rafała Taubenschlaga powstały dwie katedry – Katedra Prawa Rzymskiego i Antycznego na Wydziale Prawa oraz Katedra Papirologii na Wydziale Historycznym UW. Pierwszą kierował prof. Henryk Kupiszewski, historyk prawa rzymskiego i papirolog, uczeń prof. Taubenschlaga, drugą zaś prof. Anna Świderkówna, wychowanka prof. Jerzego Manteuffla, filolog klasyczny, papirolog, biblistka i znakomita popularyzatorka antyku.

Zdjęcie grupy prawników rzymskich – autor nieznany, zdjęcie wykonano przed 1958 r. – zbiory Biblioteki Papirologii. Od lewej: Cezary Kunderewicz, Henryk Kupiszewski, Rafał Taubenschlag, Józef Modrzejewski

Anna Świderkówna zdj. Mariusz Kubik, Licencja: CC-BY 2.5 żródło: https://commons.wikimedia.org

Na przestrzeni lat zmieniały się nazwy obu placówek naukowych i ich przynależność organizacyjna, ale niezmiennie łączyła je wspólna biblioteka. Obecnie mieści się ona w gmachu Collegium Iuridicum I, w dawnym przedwojennym mieszkaniu słynnego filologa klasycznego – profesora Tadeusza Zielińskiego. Specjalistyczne zbiory biblioteki służą przede wszystkim badaniom i dydaktyce prowadzonym w Zakładzie Papirologii Instytutu Archeologii na Wydziale Historycznym oraz w Instytucie Historii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji, które kontynuują tradycje dawnego Instytutu Papirologii.

Plakat 27 Międzynarodowego Kongresu Papirologii, 29.07-3.08.2013 (autor plakatu: Agata Deptuła)

Biblioteka jest wyjątkowym miejscem dla badań interdyscyplinarnych poświęconych kulturze antycznej. Nasz księgozbiór to blisko 20 tys. książek, 10 tys. czasopism i wielotysięczna kolekcja nadbitek. Obok bogatego zbioru książek z zakresu historii starożytnej, historii praw antycznych, prawa rzymskiego i antycznego, historii religii, wczesnego chrześcijaństwa czy archeologii są tu jedyne w Polsce egzemplarze publikacji dotyczących problematyki papirusów z Egiptu grecko-rzymskiego, liczne monografie z dziedziny epigrafiki, paleografii i językoznawstwa. Biblioteka posiada również wydania tekstów autorów antycznych oraz unikatowe publikacje źródłowe z zakresu papirologii, praw antycznych czy wczesnego chrześcijaństwa.

Profilowane, sprawdzone pod względem przydatności dla czytelnika zbiory gromadzone są dzięki zakupom (w przeważającej mierze zagranicznym), celowym darom i ustalonej od lat wymianie. Te dwa ostatnie sposoby pozyskiwania książek i czasopism są wynikiem długoletnich kontaktów i osobistych relacji z ośrodkami naukowymi na całym świecie. Kameralność biblioteki nie jest wadą, lecz zaletą – placówka jest w istocie dużym centrum badawczym, a jej zbiory nie ustępują jakością porównywalnym bibliotekom w Europie Zachodniej. To miejsce codziennych międzypokoleniowych dyskusji naukowych, istotnych seminariów, cyklicznych spotkań badaczy starożytności z różnych ośrodków w kraju i na świecie. Tutaj odbywają się słynne czwartkowe seminaria starożytnicze oraz zjazdy historyków prawa z polskich uczelni. Biblioteka doskonale spełnia swoją podstawową rolę – znajduje się blisko użytkownika, jest swoistym „laboratorium”, zapewniającym jakość pracy oraz podstawą dla dobrze rozumianej akademickiej relacji mistrz – uczeń.

Serdecznie zapraszamy badaczy starożytności oraz wszystkich miłośników antyku. Gwarantujemy możliwość owocnej pracy i wymiany poglądów w przyjaznej atmosferze.

Biblioteka Papirologi – Zapraszamy (zdj. Agnieszka Prochowicz)

Godziny otwarcia:

wtorek, czwartek, piątek    9.00 – 14.00

środa                                 12.00 – 17.00

Kontakt:

Kierownik Biblioteki Papirologii, Prawa Rzymskiego i Antycznego UW:

kustosz Jolanta JABŁONOWSKA-TARACHA

j.jablonowska@uw.edu.pl

tel. (22) 55 24 411

bibpapir.archeo@uw.edu.pl

Przydatne linki:

Fundacja im. Rafała Taubenschlaga

Bibliografia powojennej romanistyki polskiej

Papyri.info

Trismegistos

Inscriptions Search Engine

Epigraphic Database Heidelberg

Database of Medieval Nubian Texts

zdj. Aleksandra Pawlikowska, Andrea Buonocore, Robert Wiśniewski.

Tekst: Jolanta Jabłonowska-Taracha, kierownik Biblioteki Papirologii, Prawa Rzymskiego i Antycznego UW