Mamy dziś urodziny, czyli Buwing… już od 15 lat

BUW – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.

15 Urodziny BUW

Buwissimo! Koncert „Amor vincit” z okazji 15. urodzin gmachu na Powiślu, 14 grudnia 2014

Zielona, lekko wklęsła fasada od strony ulicy Dobrej od 15 lat przyciąga wzrok przechodniów. Tajemnicze teksty pokrywające ścianę intrygują – nie każdy czyta przecież w sanskrycie czy hebrajskim, a i staropolski też już trudno zrozumieć. Co znaczą te napisy? Jak je odczytać? Zapraszamy do środka, do Biblioteki, bo „stąd wszystko” – Hinc omnia. Stąd pochodzi wiedza, którą kryją źródła tradycyjne, drukowane, które ustawione są na kilometrach półek. Ogrom wiedzy zawierają nowoczesne, elektroniczne publikacje i inne źródła informacji, z których korzystają tysiące czytelników odwiedzających BUW.
Kiedy 15 grudnia 1999 roku o godzinie 9.00 pierwszy czytelnik przekroczył próg nowego gmachu Biblioteki, zobaczył inną biblioteczną rzeczywistość. Dosłownie wstąpił do świata wiedzy, która otoczyła go ze wszystkich stron. Dzięki przestrzennej strukturze Biblioteki możliwe stało się udostępnienie czytelnikom tysięcy woluminów książek i czasopism do samodzielnego korzystania. Wolny dostęp do zbiorów, otwarta przestrzeń utożsamiają otwartość samej Biblioteki na jej użytkowników. Tutaj czytelnik czuje swobodę, nie paraliżuje go surowy wzrok bibliotekarza ani nie ogranicza konieczność oczekiwania na zamówione książki.
Wtedy, w grudniu 1999 r. pierwszy czytelnik doświadczył również czegoś więcej. Architekt budynku, Marek Budzyński, przeniósł go do „świata ducha kultury”. Dzięki wkomponowaniu wielu symbolicznych elementów do prostej, surowej, cementowo-szarej architektury architekt pokazał (i wciąż to pokazuje), że Biblioteka jest światem szczególnym, a „symboliczna jedność przeciwieństw natury i kultury jest motywem przewodnim projektu BUW”.
Łatwość korzystania ze zbiorów, bogata oferta źródeł, klimat i atmosfera Biblioteki spowodowały, że stała się ona miejscem niezwykle popularnym nie tylko wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego, ale także wśród szerokich rzesz użytkowników niezwiązanych z UW. Każdy z wielu tysięcy użytkowników znalazł w BUW swoje ulubione miejsce pracy i odpoczynku… Buwing – to nowy trend, który wykształcił się przecież w BUW.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – świat stworzony dla książek, ale przede wszystkim dla czytelników. To oni w ciągu tych 15 lat funkcjonowania gmachu na Powiślu tworzą jego atmosferę, dodają barw, kreują go. Biblioteka chce być taka, jak jej użytkownicy – pełna życia, otwartości, aktywna, nowoczesna. Pragnie działać na wielu polach – bibliotekarskim, edukacyjnym, kulturalnym. 15 lat funkcjonowania Biblioteki w szaro-zielonym gmachu na warszawskim Powiślu pokazało, że wszystkie te sfery przenikają się, a sama Biblioteka jest miejscem otwartym i gościnnym.

BUW – Bywać, Uczyć się, Wiedzieć.

Lilianna Nalewajska