BuwLOG

Erasmus+ w Bibliotece Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru

Na wyjazd szkoleniowy w ramach programu Erasmus+ (18-22 marca) wybrałam Estońską Akademię Muzyki i Teatru w Tallinie (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, EMTA), aby poznać od wewnątrz pracę biblioteki muzycznej oraz zdobyć doświadczenie w katalogowaniu druków muzycznych i dokumentów dźwiękowych. Bibliotekarki z Estonii zorganizowały mi możliwość poznania większości wykonywanych przez nie prac. Zabrakło jedynie czasu na praktykę obsługi użytkownika.

EMTA dąży do rozwoju społeczeństwa estońskiego w duchu humanizmu, inspiruje twórczość, wspiera estoński język i kulturę. Jako uczelnia publiczna oferuje studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie we wszystkich głównych dziedzinach muzyki i teatru. W październiku 2019 r. EMTA będzie obchodzić 100-lecie istnienia. Z tej okazji w sierpniu zostanie otwarty nowy budynek z dużymi salami koncertowymi i sceną teatralną. W czasie mojej wizyty prace budowlane jeszcze trwały.

Jedyne obecnie wejście do budynku.
Nowy i starszy budynek EMTA.

Założona w 1935 r. biblioteka EMTA jest największą muzyczną biblioteką naukową w Estonii. Jej zbiory są w całości rozmieszczone w wolnym dostępie, uporządkowane według własnej klasyfikacji opartej na tej stosowanej w bibliotece muzycznej w Helsinkach.

Książki uporządkowane według kompozytorów.
Edukacja muzyczna.
Druki muzyczne w ramach danego kompozytora uporządkowane według ich numeracji.
Tablica ze klasyfikacją.
Czasopisma.
Bukiet nowości.

Kierowniczka biblioteki Ilvi Rauna pokazała mi zbiory podzielone na książki, druki muzyczne, nagrania i filmy. Widziałam pomieszczenia, w których można przesłuchać nagrania oraz miejsca do pracy indywidualnej i grupowej. Urve Leemets opowiedziała mi o katalogowaniu, klasyfikacji oraz hasłach przedmiotowych. Z niewielką jej pomocą (hasła przedmiotowe w języku estońskim) skatalogowałam dwa dokumenty muzyczne.

kobieta, komputer

Drugiego dnia opowiedziałam koleżankom z Tallina o katalogu NUKAT oraz katalogowaniu zbiorów muzycznych i dźwiękowych zgodnie z RDA. Viida Raag pokazała mi estońską bazę artykułów z czasopism ISE (Index Scriptorum Estoniae) oraz prace prowadzone nad repozytorium EAMT (w toku). Do bazy ISE wprowadzane są artykuły dotyczące muzyki, biografie sławnych estońskich dyrygentów, kompozytorów i pedagogów oraz artykuły, których autorami są Estończycy. Maarja Leemet wtajemniczyła mnie w sprawy dotyczące gromadzenia druków muzycznych (gromadzeniem książek zajmuje się Ilvi), bazy tłumaczeń tekstów piosenek Loreta oraz bazy RILM (międzynarodowy katalog literatury muzycznej). Mary Tedre zaprezentowała mi zbiory dźwiękowe i nagrania filmowe, których katalogowaniem się zajmuje. Razem skatalogowałyśmy płytę z nagraniami polskimi.

kobiety
Od lewej: Mary, Maarja, Magda, Ilvi, Urve, Viida, Eli i Kristi.

Dla obu stron było to bardzo wartościowe i ciekawe doświadczenie. Po raz pierwszy w ramach programu Erasmus bibliotekarki z Tallina mogły wymienić swoje doświadczenia z bibliotekarzem z innego kraju UE.

W wolnym czasie odwiedziłam Bibliotekę Narodową Estonii jako użytkownik.
Wśród zbiorów znalazłam książkę: Libraries / Candida Höfer ; essay by Umberto Eco. München : Schirmer/Mosel, 2005.
Kadriorg Park wokół Muzeum Sztuki mieszczącego się w barokowym pałacu.
Muzeum Sztuki KUMU w nowoczesnym budynku.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Zdunek, Centrum NUKAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.