BuwLOG

Erasmus+ W zamkowych murach, czyli o stażu w Coburgu

W październiku 2017 r. na zamku w Coburgu (Veste Coburg) odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa upamiętniająca 500-lecie reformacji. Bibliotekę Uniwersytecką reprezentowała wówczas Małgorzata Łazicka z Gabinetu Rycin (zob. wpis o konferencji). Konferencja stała się okazją nie tylko do wysłuchania interesujących prezentacji, ale także zadzierzgnięcia bliskich kontaktów z organizatorami z tamtejszego Gabinetu Rycin.

W malowniczo położonej, górującej nad miastem warownej fortecy, przechowywana jest bardzo cenna kolekcja przeszło 220 000 rycin i rysunków. Owe dzieła sztuki na papierze pochodzą ze zbiorów członków dynastii Saksonii-Coburg-Gotha, a w szczególności z kolekcji znawcy i miłośnika grafiki – księcia Franza Friedricha Antona (1750-1806). Veste Coburg okazał się więc wymarzonym miejscem stażu w ramach programu Erasmus+.
W ciągu pięciu dni pracowicie spędzonych w zbiorze miałyśmy możliwość zapoznania się z programem Museum Plus, z którego korzystają pracownicy. Nasze własne doświadczenia wynikające z pracy z bazą danych pozwoliły na interesującą wymianę zdań na temat możliwości, ale też ograniczeń i problemów wynikających z użytkowania tego rodzaju systemu.
Poza praktycznym aspektem funkcjonowania zbioru mogłyśmy studiować rzadkie odbitki graficzne XV- i XVI-wiecznych mistrzów niemieckich, takich jak Albrecht Altdorfer, Heinrich Aldegrever, Hans Baldung Grien, Barthel i Sebald Behamowie, Jacob Binck, Niklaus Manuel Deutsch, Urs Graf, Israhel van Meckenem czy Georg Pencz. Pośród tych prac odkryłyśmy również grupę wyjątkowych, luksusowych, iluminowanych miedziorytów, których badanie było niebywałą przyjemnością.

Nasz pobyt przypadł na ostatni tydzień eksponowania na zamku wystawy rycin Rembrandta van Rijn. Była to więc znakomita okazja do porównania odbitek rycin, które posiadamy w naszej kolekcji, a także do podziwiania tych, których nie ma w Gabinecie Rycin BUW. Dzięki szczodrości goszczącej nas dr Stefanie Knöll, kierowniczki Gabinetu Rycin, poza zdobytą na miejscu wiedzą, przywiozłyśmy do Biblioteki także katalog wystawy. Wszystkim tym, którzy chcieliby zgłębić technikę opracowania i trawienia płyt miedzianych przez Rembrandta polecamy zamieszczony w nim artykuł zamkowego konserwatora Wolfganga Schwahna, którego miałyśmy szczęście poznać osobiście. Z wielką chęcią i zapałem opowiadał nam o prowadzonych przez niego pracach i badaniach. Odpowiadał także na szczegółowe pytania dotyczące stosowania różnych metod konserwatorskich. Książka ze wspomnianym artykułem będzie dostępna niebawem w Gabinecie Rycin.

Tekst i foto: Małgorzata Biłozór-Salwa,  Małgorzata Łazicka, Gabinet Rycin

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.