II Spotkania Muzealne z Niepodległością

ii-spotkania-muzealne-z-niepodlegloscia20 października 2015 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie zorganizowane zostały II Spotkania Muzealne z Niepodległością. Organizatorami tych cyklicznych konferencji są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Tegoroczne wystąpienia skupione były w zdecydowanej mierze wokół postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ciekawą prezentację osobistych pamiątek Józefa Piłsudskiego, które obecnie przechowywane są na Zamku Królewskim, przedstawił prof. Grzegorz Nowik. Obiekty te będą prezentowane w przyszłości w nowym gmachu muzeum w Sulejówku. Wśród osobistych przedmiotów (m.in. binokle, papierośnice, koszulka chrzcielna) jest wiele o znaczeniu symbolicznym, podkreślających rolę Naczelnika Państwa (buława, ordery, klucze do miasta Wilna). Tematykę kontynuowała dr Jolanta Załęczny, która zaprezentowała wybrane piłsudczana ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Interesujące wystąpienie dr Andrzeja Stawarza z Muzeum J. Piłsudskiego dotyczyło materiałów źródłowych związanych z Marszałkiem w zbiorach Archiwum PAN. Kolejną prezentację dotyczącą bezpośrednio osoby Józefa Piłsudskiego przedstawił Adam Tyszkiewicz z Muzeum UW. Przybliżył związki Marszałka z warszawską Alma Mater. Józef Piłsudski po raz pierwszy odwiedził warszawską uczelnię już w 1916 r. 2 maja 1921 r. to Marszałek wręczył nowy zestaw insygniów Rektorowi UW. W tym samym roku otrzymał on tytuł doctora honoris causa – przyznany po raz pierwszy na UW. A od 1935 r. uczelnia nosiła imię Józefa Piłsudskiego.

Ciekawe wystąpienie dotyczyło kolekcji broni palnej w zbiorach Muzeum Józefa Piłsudskiego. Inne to prezentacja archiwum Romana Dmowskiego w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie.

W 2018 r. obchodzona będzie setna rocznica odzyskania niepodległości. O tym, jak w medalierstwie upamiętniano to ważne wydarzenie mówił Andrzej Kotecki z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Konferencja, podobnie jak poprzednia edycja, była bardzo ciekawa. Poruszane tematy za każdym razem przybliżają zróżnicowane zagadnienia związane z osobą Marszałka Piłsudskiego oraz procesem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Lilianna Nalewajska. Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń