BuwLOG

Konferencja w Kazachstanie

budynek, samochód, napis

Nur-Sułtan – piąta w historii miasta nazwa obecnej stolicy Kazachstanu

6-7 czerwca 2019 roku w Nur-Sułtan, stolicy Kazachstanu, odbyła się konferencja o tajemniczym akronimie ICEGTULD, zorganizowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Nursułtana Nazarbajewa oraz Bibliotekę Narodowego Uniwersytetu Euroazjatyckiego im. L.N. Gumiłowa. Pełna nazwa konferencji to International Conference on Emerging Global Trends in University Library Development. Konferencje są organizowane co roku, a ich celem jest ułatwienie wymiany doświadczeń i nawiązanie współpracy między bibliotekami akademickimi z Kazachstanu, Kirgizji, Uzbekistanu i Tadżykistanu a bibliotekami z Europy i Ameryki  Północnej. Z tego względu zakres tematyczny konferencji był bardzo szeroki  i obejmował zarówno referaty przekrojowe, prezentujące sytuację bibliotek akademickich w poszczególnych krajach Azji Środkowej, problemy związane  z wdrażaniem Open Access czy rolę bibliotek akademickich we wsparciu badań naukowych, jak i tematy szczegółowe, takie jak system poprawiający dostępność  biblioteki dla osób niewidomych, wykłady przy kawie w bibliotece uniwersyteckiej w Hildesheim, wzorce korzystania z bibliotek akademickich opracowane na podstawie badań statystycznych czy charakterystyka zbiorów specjalnych w bibliotece uniwersytetu De La Salle na Filipinach. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie została zaproszona do udziału przez organizatorów konferencji.

budynek, studenci, samochód

Uniwersytet Nazarbajewa

Miejscem konferencji był Uniwersytet Nazarbajewa, który zasługuje na kilka słów komentarza. Położony na obrzeżach stolicy Kazachstanu  uniwersytet zbudowany został kilka lat temu w celu kształcenia kadr dla przemysłu i administracji rządowej. Językiem wykładowym uniwersytetu jest angielski, co jest ewenementem w kraju, w którym językami innymi niż rosyjski i kazachski posługuje się niewielki procent społeczeństwa. Większość wykładowców oraz pracowników biblioteki stanowią cudzoziemcy. W bibliotece pracują, oprócz kilku rdzennych Kazachów,  bibliotekarze m.in. z USA, Indii, Filipin, Niemiec, Egiptu i Białorusi, co bardzo dobrze wpływa kreatywność zespołu i poziom świadczonych usług. Kampus uniwersytecki jest bardzo nowoczesny, a mieszcząca się w jego centrum biblioteka – znakomicie wyposażona i zorganizowana. Mimo formalnie trwających wakacji akademickich była pełna czytelników.

Jedną z najciekawszych konferencyjnych prezentacji było wystąpienie Carol Smith z biblioteki Colorado School of Mines, która opowiedziała, jak można w bibliotekach akademickich i naukowych realizować program nowego bibliotekarstwa Davida Lankesa, którego naczelna idea brzmi „The mission of librarians is to improve society through facilitating knowledge creation in their communities”. Program został pierwotnie opracowany dla bibliotek publicznych, ale jego wdrożenie w bibliotekach naukowych w interesujący sposób zmienia tradycyjne spojrzenie na rolę bibliotekarza i zbiorów bibliotecznych w procesie kształcenia akademickiego.

Warto wspomnieć również o krótkim referacie Mehmeta Üneş z uniwersytetu w Kastamonu w Turcji, gdzie w całym budynku bibliotecznym zaimplementowano system nawigacji dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci elektronicznych transmiterów, które przekazują czytelnikowi dane umożliwiające bezproblemowe poruszanie się po bibliotece za pomocą aplikacji mobilnej.

Prezentacje bibliotekarzy z Kazachstanu, Kirgizji i Uzbekistanu uświadomiły nam, jak ogromny postęp zrobiły biblioteki akademickie z terenu Środkowej Azji w ciągu ostatnich 20 lat i z jakimi problemami, nieznanymi akademickim bibliotekom europejskim borykają się na co dzień.

Miałam przyjemność mieć wystąpienie dotyczące blasków i cieni współpracy bibliotek akademickich, które spotkało się z zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem. Była to jedna z dwóch prezentacji przygotowanych przez bibliotekarzy z Europy.

Bäjterek - wieża widokowa w samym centrum Nur-Sułtan

Bäjterek – wieża widokowa w samym centrum Nur-Sułtan, która jest symbolem miasta i nawiązuje do kazachskiej legendy o żar-ptaku, który złożył jajo w koronie drzewa

Dodatkową atrakcją konferencji było zwiedzanie Nur-Sultan, miasta zbudowanego w ciągu ostatnich lat niemal od podstaw w środku kazachskich stepów, które nosi nazwę na część byłego prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajewa oraz degustacja potraw z kuchni kazachskiej. Zaprojektowane z rozmachem miasto na pewno może spodobać się wielbicielom współczesnej urbanistyki, natomiast kuchnia z całą pewnością nie spotka się z przychylnością wegetarian.

Katarzyna Ślaska, Wicedyrektor ds. zbiorów specjalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.