Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – sierpień / Buch des Monats in der Österreich-Bibliothek Warschau – August. Eva Rossmann „Patrioten”

Na okładce fragmenty symboli dot. tematyki religijnej i politycznej.

Książka miesiąca – sierpień 2019

Biblioteka Austriacka w BUW i Instytut Austriacki w Warszawie przedstawiają kolejną książkę w ramach cyklu „Książka miesiąca”. W tym miesiącu prezentujemy aktualną powieść Evy Rossmann pt. Patrioten, wydaną w 2017 roku w wydawnictwie Folio. Rossmann uwidacznia, do jakich obrzydliwości mogą posunąć się ludzie w dobie anonimowego Internetu i jak prezentuje się problematyka uchodźców oraz niestabilny projekt pokojowy Europa. Książkę można wypożyczyć w oryginale w Bibliotece Austriackiej na 3. piętrze lub w sekretariacie Instytutu Austriackiego na ul. Zielnej 37. Niestety żadna z książek Evy Rossmann nie została przetłumaczona na język polski.

Nacjonalizm, terror, nienawiść. W Europie szerzy się strach. Przewodniczący Partii Patriotycznych Socjalistów zostaje przyparty do muru. Nacjonaliści nabierają wiatru w żagle. Chrześcijański Zachód przeciwko islamowi. Ale jaki są fakty. Na własnej skórze doświadczą tego: pani Klein, która w czasie drugiej wojny światowej była dzieckiem; pan Probil, który od zawsze kontestował, ale nagle zakochał się; Syryjka Sina, której mąż zaginął w nieznanych okolicznościach. Media społecznościowe podburzają obywateli przeciw sobie. Czy może uratować nas nowy wódz?

Eva Rossmann ur. 1 stycznia 1962 roku w Grazu, jest austriacką pisarką, dziennikarką, feministką, prawniczką i zawodową kucharką. Dzieciństwo i młodość spędziła w swoim rodzinnym mieście. Studiowała prawo najpierw w Grazu, potem przeniosła się do Wiednia. Swoją karierę rozpoczęła w Kancelarii Kanclerza Republiki Austrii jako specjalistka od prawa konstytucyjnego. Później zajęła się dziennikarstwem politycznym i pracowała dla radia ORF i gazety Neue Züricher Zeitung. Następnie oddała się pisarstwu. Od 1995 roku zaczęła pisać książki popularnonaukowe związane z sytuacją kobiet i feminizmem. W 1998 roku decyduje się pisać kryminały. W 1999 roku ukazuje się jej pierwsza powieść pt. Wahlkampf. W jej książkach jest mnóstwo odniesień do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Jej charakterystycznym znakiem jako dziennikarki są nadzwyczaj skrupulatne kwerendy odnoszące się do miejsc i osób występujących w jej powieściach.

Buch des Monats – August 2019

Die Österreich-Bibliothek in der Universitätsbibliothek Warschau stellt ein neues Buch vor, das im Rahmen des Projekts „Buch des Monats“ in Zusammenarbeit mit dem Österreich Institut Warschau empfohlen wird. Dieses Mal präsentieren wir einen sehr aktuellen Roman von Eva Rossmann Patrioten aus dem Jahr 2017. In diesem Buch zeigt Rossmann, zu welchen Widerlichkeiten Menschen sich in der Anonymität des Internets hinreißen lassen und wie die Flüchtigkeitsproblematik und das schwankende Friedensprojekt Europa aussieht. Interessierte Leser und Leserinnen können diesen Roman in der Originalfassung sowohl in der Österreich-Bibliothek Warschau im 3. Stock als auch am Österreich Institut in der Zielna 37 ausleihen. Leider wurde noch kein Buch von Eva Rossmann ins Polnische übersetzt.

Nationalismus, Terror, Hass. Die Angst geht um in Europa. Der Vorsitzende der Patriotisch Sozialen wird ans Kreuz genagelt. Den Nationalisten gibt das noch mehr Aufwind. Christliches Abendland gegen Islam. Was sind schon Fakten? Hautnah erleben sie es mit: Frau Klein, die im Zweiten Weltkrieg ein Kind war. Herr Pribil, immer im Widerstand und plötzlich verliebt. Die Syrerin Sina, deren Mann verschwunden ist. Es hetzt in den sozialen Medien. Kann uns nur mehr ein neuer Führer retten?

Eva Rossmann, geb. 1. Jänner 1962 in Graz, ist eine österreichische Schriftstellerin, Journalistin, Feministin, Verfassungsjuristin und Köchin. Sie verbrachte ihre Kindheit und Jugend in ihrer Geburtsstadt. Sie studierte Jus in Graz und Wien. Ihre Karriere begann Rossmann als Verfassungsjuristin im Bundeskanzleramt. Dann wandte sie sich dem politischen Journalismus zu und war als freie Journalistin beim ORF-Hörfunk und bei der Neuen Züricher Zeitung tätig. Jetzt arbeitet sie als freiberufliche Autorin. Ab 1995 begann sie Sachbücher zu Frauenthemen und Feminismus zu schreiben. Im Jahre 1998 entschied sie sich, Kriminalromane zu schreiben. Ihr erster Krimi erschien 1999 unter dem Titel Wahlkampf. In ihren Krimis geht es um aktuelle gesellschaftspolitische Themen. Das wesentliche Markenzeichen ihrer Romane sind umfangreiche Recherchen an den Orten der Handlung.

Tekst: Maciej Soborczyk, Biblioteka Austriacka
Fot. Bartłomiej Karelin, ORZE