Mobilność w bibliotece ‒ XII Konferencja Bałtycka

Mobilna biblioteka ‒ mobilne technologie, mobilni bibliotekarze, mobilni czytelnicy ‒ pod takim hasłem 10-11 maja odbyła się w Gdańsku XII Bałtycka Konferencja „Zarządzanie i Organizacja Bibliotek”. Zwyczajowo już miejscem konferencji była gdańska Akademia Sztuk Pięknych.

Widok na salę konferencyjną: słuchaczy i prelegenta

XII Konferencja Bałtycka. Zarządzanie i Organizacja Bibliotek (Fot. Bartosz Żukowski. Źródło: https://asp.gda.pl)

Z przedstawionych prezentacji i wystąpień wyraźnie można było odczytać, że mobilność w bibliotekach rozumiana jest bardzo różnie: od zmiany fizycznej lokalizacji biblioteki, przenoszonej decyzją władz regionu z miejsca na miejsce (przypadek powiatowej biblioteki publicznej w Szamotułach) poprzez obwoźną czytelnię komiksów biblioteki UAM, do technologii mobilnych dla najmłodszych użytkowników biblioteki. Większość wystąpień i prezentacji ‒ no właśnie ‒ czy siłą rzeczy czy z innych powodów ‒ dotyczyła mobilności w czasie przeszłym, czyli najprościej rzecz ujmując oceny efektywności przyjętych rozwiązań związanych z nową stroną internetową, nowymi usługami typu chat-bot czy akcjami w stylu „Książka jak pizza ‒ na telefon”. Bardzo oryginalne ujęcie mobilności w bibliotece zaprezentował dr Marcin Karwowski (HR Business Partner w Trenkwalder Polska), analizując istniejące struktury bibliotek wojewódzkich i proponując nowe, bardziej nośne i wydajne rozwiązania strukturalne oraz przede wszystkim zrozumiałe dla użytkownika nazewnictwo poszczególnych agend. Swoisty dwugłos w sprawie stworzyły też wystąpienia Magdy Kokosińskiej (Centrum Informacyjno-Biblioteczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) „Book/rent a librarian ‒ wypożycz (sobie) bibliotekarza” oraz wystąpienie Marty Stąporek i Krystyny Wiatr (Biblioteka Politechniki Krakowskiej) „BOT ‒ narzędzie wspomagające kształtowanie wizerunku biblioteki i promowanie jej oferty”. Z inteligentnym chat-botem można porozmawiać w zasadzie równie dobrze jak z żywym bibliotekarzem. Z pewnością jest to dla branży bibliotekarskiej ogromne wyzwanie, znaleźć takie miejsca we współczesnej bibliotece, gdzie człowiek będzie niezastąpiony.

We własnym wystąpieniu „E-rozproszenie. Publikacje w Otwartym Dostępie a biblioteki” próbowałam pokrótce odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądają zasoby Open Access w Polsce i na świecie i co biblioteka może zrobić, żeby były one bardziej widoczne, zarówno dla użytkowników, jak i dla samych bibliotekarzy. Czy można do ich lepszej widoczności wykorzystać katalog centralny NUKAT lub czy możliwe jest jakieś nowe rozwiązanie, wzorowane choćby na popularnym serwisie Flickr? Chciałam pokazać mobilność w bibliotece rozumianą jako centralizowanie dostępu do rozrzuconych tu i ówdzie zasobów elektronicznych.

Uczestnicy konferencji mieli także możliwość wzięcia udziału w warsztatach wplecionych w program obrad. Pierwsze warsztaty „Metaprogramy – sposób na lepsze zrozumienie czytelników, pracowników i siebie” prowadził dr Marcin Karwowski, drugie „Usłyszeć obraz i zobaczyć słowa. Dobre praktyki w bibliotekach cyfrowych” dr Izabela Mrochen (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Pierwszy dzień konferencji zakończył się koncertem organowym w jednej z sal ASP. Na organach zagrał ‒ ku miłemu zaskoczeniu większości uczestników konferencji ‒ kierownik Biblioteki i Archiwum ASP, dr Mariusz Wrona. Organy elektryczne znalazły się w gdańskiej ASP nieprzypadkowo. Wielu studentów, mających na co dzień do czynienia ze sztukami wizualnymi, coraz częściej wykorzystuje w toku studiów i związanych z nim projektami dźwięk. Organy zostały zaprojektowane tak, aby nawet ci studenci, którzy nie mają żadnego wykształcenia muzycznego, mogli z nich skorzystać, posługując się odpowiednim programem komputerowym.

Bardzo miłym akcentem konferencji było też wieczorne zwiedzanie gdańskiej starówki z przewodnikiem, panią Katarzyną Czaykowską-Stój, która towarzyszy bibliotekarzom przyjeżdżającym do Gdańska już od kilku lat.

Widok na hol wystawowy ASP w Gdańsku
Wystąpienia prelegentów
Warsztaty na temat metaprogramów
Koncert organowy

Do materiałów konferencyjnych organizatorzy dołożyli zaproszenie na przyszłoroczną konferencję, 16-17 maja 2019. Hasło: „Narzędzia i metody pracy bibliotekarzy, pracowników informacji naukowej i animatorów kultury: stan obecny i perspektywy rozwoju.

Barbara Chmielewska, Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów.

Obrazek wyróżniający, źródło: ASP Gdańsk