BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – grudzień 2019

Okładka książki Spróchniały krzyż, tło stanowi zarys krzyża na snieguB L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Joanna Podgórska, Spróchniały krzyż, Warszawa: Wielka Litera, 2019.

BUW Wolny Dostęp BX 1775 .P7 P63 2019

Mówią, żeby nie oceniać książki po okładce i jest to prawdą w przypadku „Spróchniałego krzyża”. Za ciemnym śladem na ścianie po zdjętym z gwoździa krzyżu czytelnik bezbłędnie dotrze do niekończącej się historii batalii o krzyż w miejscach publicznych i do gorącej wojny iluś-już-letniej o światopogląd(y). Niestety ograny marketingowy chwyt z czerwoną, krzyczącą nalepką w rogu okładki, którego to chwytu celem miał być wyższy wskaźnik widoczności i windowanie słupka sprzedaży, odbiera niniejszemu zbiorkowi powagę, na jaką zasługuje, i zrównuje go z prasą bulwarową. Tymczasem trzeźwa dziennikarska diagnoza polskiej rzeczywistości jest ważnym (i jak najbardziej poważnym) głosem części społeczeństwa. Joanna Podgórska, wielokrotnie nagradzana publicystka „Polityki”, przywołując sprawy trudne w minionych trzech dekadach dla Kościoła katolickiego, państwa i społeczeństwa, stworzyła książkę, która traktuje o flircie katolicyzmu z nacjonalizmem, o fikcji świeckiego państwa, o nieodrobionej przez Kościół lekcji z Vaticanum secundum i o wzajemnym polsko-polskim niezrozumieniu. Przede wszystkim, co smutne, a niewypowiedziane wprost, jest to świadectwo dyskusji bez dyskusji, cząstkowe archiwum języka tej debaty, a zwłaszcza zapis instrumentalnego wykorzystania religii do utrzymywania władzy politycznej.






Okładka książki Paradoks wilka szarego, czarne tło i zarys głowy wilka w odcieniach żółtych i pomrańczowychG-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Anna Mydlińska, Paradoks wilka szarego, Brzezia Łąka: Wydawnictwo Poligraf, copyright 2019.

BUW Wolny Dostęp QL737.C22 M93 2019

Jego łacińska nazwa to canis lupus. Wilk szary, choć od wielu lat jest gatunkiem zagrożonym, dla wielu sam stanowi zagrożenie. Anna Mydlińska stara się odczarować złą sławę wilka szarego, pokazując jego znaczenie nie tylko w ekosystemie, ale również w kulturze. Wilcza symbolika otacza nas ze wszystkich stron – odwołania do wilka znajdziemy w nazwiskach, nazwach miast i ich herbach, nazwach firm czy wreszcie w kulturze popularnej: do postaci wilków odwołują się zespoły muzyczne, twórcy gier czy maskotek. Człowiek od wieków próbuje oswoić wilczy temat, trochę z obawy trochę z zachwytu nad tym niezwykłym zwierzęciem. Autorka książki udowadnia, że nasze, ludzkie uczucia do wilka są pełne paradoksów, tak jak pełna paradoksów jest natura wilcza.








Okładka książki Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowymK J Prawo. Nauki polityczne

Marcin Asłanowicz, Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym: komentarz, Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck, 2019.

BUW Wolny Dostęp KKP1752.A312009 A96 2019

Książka w kompleksowy sposób omawia przepisy ustawy z 17 grudnia 2009 o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz.573). Jest również pierwszym opracowaniem na rynku, które obejmuje zmiany wynikające z nowelizacji ustawy obowiązującej od 1 czerwca 2017 r. Odnosi się również do projektu ustawy o zmianie kodeksu postępowania cywilnego z 2018 roku.
Komentarz skierowany jest do wszystkich, którzy są zainteresowani zgłębianiem wiedzy z zakresu postępowań grupowych (pracownicy administracji, pracownicy naukowi, sędziowie, adwokaci, radcy prawni, aplikanci zawodów prawniczych, studenci).
Zagadnienia zawarte w publikacji:
– dopuszczalność drogi postępowania grupowego,
– zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy,
– właściwości rzeczowe sądu,
– przesłanki wszczęcia postępowania grupowego,
– elementy pozwu zbiorowego,
– tytuły egzekucyjne.






Okładka książki Polskie piękno. Na niej zdjęcie dwóch kobiet patrzących na siebieH GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Karolina Żebrowska, Polskie piękno. Sto lat mody i stylu, Kraków: Znak Horyzont, 2018.

BUW Wolny Dostęp GT1060 .Z43 2018

Autorka książki modą kobiecą interesuje się od dawna. Swoją pasję realizuje jako kostiumolog-amator. Jest także autorką poczytnego bloga „Domowa kostiumologia” oraz youtuberką.
Jej film, w którym zaprezentowała 100 lat historii mody ma ponad 1,6 mln odsłon
https://youtu.be/xrEPujmWufU
W książce Polskie piękno. Sto lat mody i stylu prezentuje kobiecą modę w jej najciekawszym wydaniu. Od czasów gorsetów i kapeluszy, po kolorowe lata 90.
Zdecydowanie warto zapoznać się historią polskiej mody, bo kto wie, czy na dnie naszej własnej szafy nie ukryły się dawno zapomniane prawdziwe modowe perełki?







Okładka książki Łamacze kodów. Na niej zdjęcia mechanizmów szyfrującychA Z Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo

Kahn David: Łamacze kodów. Historia kryptologii, przełożyła Barbara Kołodziejczyk, Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo, copyright, 2019.

 

BUW Wolny Dostęp Z103.K26165 2019

Fascynująca historia kryptologii od starożytności, przez narodziny nowoczesnych szyfrów w postaci niemieckiej Enigmy i jej złamania przez Alana Turinga i trzech polskich kryptologów, aż do współczesności.
Książka Łamacze kodów, którą czyta się jak sensacyjną powieść, dotyczy fundamentalnych kwestii związanych z organizacją i działalnością rozmaitych struktur społecznych, których domeną jest tajność. Podobnie jak anatomia bazuje na szkielecie człowieka, tak Łamacze sięgają w głąb – do szkieletu społeczeństw i globalnie, do całego współczesnego świata.
Amerykański dziennikarz, historyk i pisarz David Kahn zaczyna swoją opowieść od „Historii jednego dnia operacji MAGIC” – rozdziału opowiadającego o wywiadowczych kulisach ataku Japończyków na Pearl Harbor, bo tamto wydarzenie właśnie było preludium do tego, co działo się z szyframi (kryptografią i kryptologią) oraz ludźmi z tą dziedziną związanymi w ciągu całej lepiej i gorzej udokumentowanej historii XX wieku. Szczególnie dokładnie autor opisuje wpływ tajnych szyfrów w okresie zimnej wojny, co miało kluczowe znaczenie dla losów świata.

Recenzje

Łamacze kodów. Historia kryptologii – Świat szyfrów [recenzja]


https://lubimyczytac.pl/ksiazka/251790/lamacze-kodow-historia-kryptologii






M N    Muzyka. Architektura. Sztuki piękne

Agnieszka Świtek, Rzeźba i mała architektura w ogrodach wilanowskich, Warszawa: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, © copyright 2019.

BUW Wolny Dostęp NB955.P62 W3774 2019

Prosty, niemal kieszonkowy przewodnik jest kolejną popularnonaukową publikacją Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, niezastąpioną zwłaszcza podczas spacerów po niedawno zrewitalizowanej rezydencji. Odczarowuje widok Wilanowa kojarzącego się z fasadą pałacu i pozawala na podziwianie małej architektury wśród której szczególnie urzeka Altana chińska, częsty element XVIII-wiecznych parków i dość statycznych w kompozycji rzeźb, wśród których rozigrane putta z zespołu rzeźb zdobiących balustradę muru oporowego oraz schodów łączących górny i dolny taras ogrodu wschodniego stanowią miłe urozmaicenie.




Informacje o książkach przygotowali:
Olga Bazelak, ABB,  Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Anna Gimlewicz, Tomasz Kasprowicz – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.