BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – listopad 2017

P    Język, Literatura     

Krystyna Zabawa, Literatura dla dzieci w kontekstach edukacyjnych. Kraków : Akademia Ignatium : Wydawnictwo WAM, 2017

BUW Wolny Dostęp PN1008.8.Z33 2017

Tematem książki są wartości wychowawcze i dydaktyczne literatury pięknej przeznaczonej dla dzieci. Praca składa się z sześciu rozdziałów (Ciekawość świata – w kręgu edukacji przyrodniczej, Mała ojczyzna – wokół edukacji regionalnej, „Skąd nasz ród” – problemy edukacji historycznej, Dziecko w społeczeństwie – elementy edukacji obywatelskiej, Tajemnica „drugiej strony” – o edukacji religijnej, Poznać i wyrazić siebie, rozumieć innych – w kręgu edukacji emocjonalnej). Choć każdy rozdział dotyczy spraw ważnych, warto zwrócić uwagę na ostatni. Jego tematem są emocje zarówno pozytywne jak i negatywne – ich wyrażanie, opisywanie, radzenie sobie z nimi. Autorka pisze  m. in. o utworach Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, która tak mówiła w wywiadzie o swoich bohaterach:

A ja chcę, żeby byli żywi. I domagam się prawa życia dla nich, obojętne, czy są rynną czy sznurkiem, czy wymyśloną postacią,  jak Gębolud. Chcę, by byli spełnieni i szczęśliwi. Każdy na swój sposób i w miarę możliwości. (s. 151).

Książka poza literaturą przedmiotu zawiera obszerną bibliografię  polskich współczesnych  utworów literatury dziecięcej. Powstała z myślą o nauczycielkach (i nauczycielach) pracujących w przedszkolach i w młodszych klasach szkoły podstawowej. Warto, by zajrzał do niej każdy, kto ma kontakt z dziećmi.

 


B L  Filozofia, Psychologia, Religia, Oświata

Miłość i nicość, z Władysławem Stróżewskim rozmawia Anna Kostrzewska-Bednarkiewicz. Warszawa : Biblioteka „Więzi”, cop. 2017 (Biblioteka „Więzi”, ISSN 0519-9336 ; t. 333)

BUW Wolny Dostęp B4691.S754 A5 2017

„Człowiek filozofii”, czyli pierwsza część publikacji zawiera wspomnienia profesora Władysława Stróżewskiego jednego z najwybitniejszych żyjących polskich myślicieli. Całość natomiast jest żywą rozmową filozoficzną z profesorem, wywiadem rzeką o jego pasjach, poglądach, przemyśleniach i miłości zarówno do muzyki, jak i poezji.
 

 


AM  C  D-F  GN700-875    Nauki historyczne

Michał Kacewicz, Sotnie wolności : Ukraina od Majdanu do Donbasu. Warszawa : Ringier Axel Springer, [2014].

BUW Wolny Dostęp DK508.846.K33 2014

Autor – dziennikarz, był wszędzie tam, gdzie działy się ważne dla Ukrainy wydarzenia. Książka jest efektem reporterskiej pracy – rozmów, notatek, obserwacji, nagrań.

 


G-GF  Q  R-V  Geografia, Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Yael Adler, Skóra : fascynująca historia. Łódź : Wydawnictwo JK, 2017.

BUW Wolny Dostęp RL87.A45165 2017

Książka dr Yael Adler, niemieckiej dermatolog, to ciekawy przewodnik po jednym z najważniejszych, ale i najmniej docenianych, narządów. Największy, jaki ma do dyspozycji człowiek, będący w stałej interakcji z otoczeniem, często pozostawiony bez należytej troski potrafi plątać nam figle. Autorka przedstawia proste i praktyczne metody radzenia sobie z zaczerwienieniem, przesuszeniem czy  alergiami.

Zaletą pozycji  jest prosty, zrozumiały język.  Dr Adler przedstawia skomplikowane kwestie jako zbiór ciekawych, często zabawnych lub niepokojących historii opartych na przypadkach z własnej praktyki.

 


K  J    Prawo, Nauki polityczne

Michał Sztąberek, Katarzyna Ułasiuk, Bezpieczeństwo danych osobowych : praktyczny przewodnik. Wrocław : Presscom, 2017.

BUW Wolny Dostęp KKP844.5.S98 2017

Książka omawia pojęcia z zakresu danych osobowych, a także obowiązki różnych podmiotów zaangażowanych w przetwarzanie danych osobowych. To przewodnik, który jest źródłem cennych wskazówek dotyczących sposobów ochrony danych przed pozyskiwaniem ich przez osoby nieupoważnione. Publikację uzupełniają wzory dokumentów m.in.: oświadczenia o zachowaniu tajemnicy, upoważnienia do przetwarzania danych, ewidencji, wykazów środków zabezpieczeń i planu audytu.  


 H GN1-673 GR-GV   Nauki społeczne, Antropologia

Paweł Grzywna, Joanna Lustig, Marian Mitręga, Natalia Stępień-Lampa, Bożena Zasępa, Polityka społeczna : rozważania o teorii i praktyce. Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2017.

BUW Wolny Dostęp HN18.3.G79 2017

Książka poświęcona jest teoretycznym i praktycznym aspektom polityki społecznej. Zagadnienia poruszane w monografii ukazują złożoność i wieloaspektowość kwestii związanych z polityką społeczną. 

 


 M  N  Muzyka, Architektura, Sztuki piękne  

Michał Duda, Patchwork : architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Wrocław : Muzeum Architektury, 2016.

BUW Wolny Dostęp NA1455.P63 G7334 2016

Jadwiga Grabowska-Hawrylak (rocznik 1920) – całe swoje zawodowe życie związana z Wrocławiem. Rozpoczęła studia jesienią 1945 roku, wraz z pierwszym powojennym rocznikiem. Jest również pierwszą kobietą, która po wojnie uzyskała dyplom ukończenia studiów architektonicznych na Politechnice Wrocławskiej. Uważana jest za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek modernizmu w Polsce w zakresie architektury. Jej chyba najbardziej znanym projektem (stworzonym wraz z W. Kowalskim i W. Wasilewskim), jest osiedle Plac Grunwaldzki, zrealizowane w latach 1969-1975, zwane też „Manhattanem” lub „sedesowcami”. Architektura osiedla jest inspirowana twórczością Le Corbusiera. Zrealizowano tu wiele nowatorskich rozwiązań architektonicznych, jak chociażby tarasy widokowe na dachach.

Książka towarzyszy wystawie, która miała miejsce w Muzeum Architektury we Wrocławiu w dniach 17.06.2016 – 4.09.2016 r. Publikacja nie jest jednak katalogiem, a raczej zbiorem esejów, skoncentrowanych na różnych zagadnieniach. W niektórych rozdziałach omówione są pojedyncze projekty, w innych są to grupy obiektów o zbliżonej funkcji czy zbliżonym typie, czasem zaś zjawiska stylistyczne lub uwarunkowania społeczno-polityczne.


A  Z    Dzieła treści ogólnej (encyklopedie, informatory), Bibliotekoznawstwo

Zarządzanie jakością w bibliotece : praca zbiorowa, pod redakcją Mai Wojciechowskiej. Warszawa : Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2017. Seria Propozycje i Materiały / Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ; 94.
Spis treści.

BUW Wolny Dostęp Z678.8.P6 Z37 2017

Zarządzanie jakością to podstawowe podejście w pracy współczesnych bibliotek. Choć znane jest już od wielu lat, ciągle ewoluuje. Pojawiają się nowe założenia, metody badań oraz praktyczne narzędzia wspierające wysoką jakość pracy instytucji bibliotecznych.

W książce zaprezentowano wieloaspektowe ujęcie zarządzania jakością, prezentowane zarówno przez bibliologów, jak i praktyków bibliotekarzy, na co dzień zmagających się z koniecznością realizacji usług na najwyższym poziomie.

Zaprezentowane artykuły zostały zgrupowane w trzech głównych częściach:

  1. Rekomendacje (prezentacja najnowszych trendów, zagadnienia teoretyczne i terminologiczne);
  2. Analizy (wyniki badań jakościowych i ilościowych);
  3. Studia przypadków (doświadczenia bibliotek w zakresie projektowania, wdrażania i ewaluacji systemów jakości).

 

 

Informacje o książkach przygotowały: Anna Białanowicz-Biernat, Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Alina Cywińska, Magdalena Fedorczyk-Falis, Anna Gimlewicz, Lilianna Nalewajska – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

Obrazek tytułowy: Daniel Wehner: book. Flickr, CC BY 2.0 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *