BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – sierpień 2021

Okładki-Sierpień-2021-OkudżawaP Język. Literatura

Dmitrij Bykow, Okudżawa; przełożył Michał B. Jagiełło, Warszawa: Prószyński i S-ka, 2020.

BUW Wolny Dostęp PG3484.2.K8 Z58165 2020

Bułat Okudżawa (1924-1977) jest obecny w polskiej kulturze od lat 60. XX w., przede wszystkim jako autor i wykonawca poetyckich ballad, chętnie tłumaczonych i wykonywanych przez zawodowców i amatorów. Pokolenie, które właśnie z zaskoczeniem odkrywa, że już czas na emeryturę, śpiewało je masowo przy ogniskach. Współcześnie też bywają śpiewane (przede wszystkim „Modlitwa”).

Aż trudno uwierzyć, że książka Dmitrija Bykowa to pierwsza biografia artysty wydana w języku polskim. Jest pełną dygresji opowieścią o życiu Okudżawy – syna funkcjonariuszy partyjnych, którzy w latach 30. popadli w niełaskę (ojciec został rozstrzelany w 1937 r., matka wiele lat spędziła w łagrze i na zesłaniu). Choć sam w niczym nie zawinił, dla władzy był zawsze podejrzany. Jest tu opisana ochotnicza służba w Armii Czerwonej gdzieś na tyłach wielkiej wojny, studia w Moskwie, kilkuletnia praca nauczyciela na prowincji, życie rodzinne, nie zawsze trafne wybory polityczne. Bykow najwięcej uwagi poświęca działalności artystycznej- analizuje dorobek literacki,  często szuka w nim wątków autobiograficznych. Przytacza pełne teksty wierszy (w polskim wydaniu mamy też teksty oryginalne). Opisuje koncerty, entuzjastyczne reakcje publiczności. Nie brakuje w biografii wątków polskich.

Książkę uzupełnia chronologia życia i twórczości Bułata Okudżawy, dwujęzyczny wykaz jego piosenek oraz doskonale bezużyteczna bibliografia. Została bowiem niepotrzebnie przetłumaczona z języka rosyjskiego (na  przykład miesięcznik „Novyj Mir” to „Nowy Świat”). Tytułów w tym brzmieniu nie znajdziemy w żadnym katalogu. Jedyną pozycją z listy, która rzeczywiście ukazała się po polsku jest „20 piosenek na głos i gitarę” (Kraków 1970, w BUW dostępna w Gabinecie Zbiorów Muzycznych, sygn. Mus.13587).

 

 

 


 

Okładki-Sierpień-2021-Co-się-stało-w-JonestownB L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Jeff Guinn, Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2020.

BUW Wolny Dostęp BP605.P46 G85165 2020

Rzetelny i solidny reportaż, ukazujący z dużą szczegółowością osobistą historię Jima Jonesa oraz stworzonej przez niego sekty – Świątyni Ludu –  w lesie równikowym Gujany. Reportaż, tak jak opisywane wydarzenia, jest poruszający i nie pozostawia obojętnym.

 

 

 


 

Okładki-Sierpień-2021-Dwie-epokiAM C D-F GN700-875 Nauki historyczne

Andrzej Friszke, Marek Kornat, Ryszard Stemplowski, Dwie epoki: o celach w polskiej polityce zagranicznej 1918-1939 i 1989-2015, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2020.

BUW Wolny Dostęp DK4402.5 .D85 2020

Trzej historycy: Andrzej Friszke, Marek Kornat oraz Ryszard Stemplowski podjęli się opracowania porównawczego studium polskiej polityki zagranicznej w czasach II RP oraz w pierwszym ćwierćwieczu III RP.

 

 

 


 

Okładki-Sierpień-2021-Anglik-który-ocalił-japońskie-wiśnieG-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Naoko Abe, Anglik, który ocalił japońskie wiśnie: „Cherry” Ingram i jego historia; tłumaczenie Joanna Gilewicz, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2021.

BUW Wolny Dostęp QK31.I54 A64165 2021

Przedstawiamy wam książkę o człowieku, dzięki któremu Japonia mogła stać się „Krajem Kwitnącej Wiśni”.

Podczas jednego ze swoich pobytów w Japonii, Collingwood „Cherry” Ingram, światowy autorytet w dziedzinie wiśni, zauważył,  że japoński krajobraz zdominowała jedna odmiana tego drzewa: klonowana odmiana Sakury. Rosnąca niegdyś w tym kraju piękna wiśnia o wielkich białych kwiatach (Taihaku) niemal wyginęła. Botanik postanowił odratować ginące drzewo. A z pomocą przyszło mu umierające drzewko rosnące w ogrodzie Sussex…

 

 

 


 

K J Prawo. Nauki polityczne

Okładki-Sierpień-2021-Surogacja-Aspekty-prawne-macierzyństwa-zastępczegoPaulina Witczak-Bruś, Surogacja: aspekty prawne macierzyństwa zastępczego, Warszawa: Wolters Kluwer, 2021.

BUW Wolny Dostęp KKP587 .W58 2021

 „Surogatka” to kobieta, która przyjmuje do swojej macicy zapłodnioną in vitro komórkę jajową innej kobiety, która po urodzeniu dziecka oddaje je rodzicom. (Paulina Witczak-Bruś, Surogacja, strona 19)

Rozwój medycyny i technologii reprodukcyjnych ma swoje konsekwencje prawne…

Co się dzieje, gdy rozdzieleniu ulega rola matki na kobietę rodzącą i tę, która ma pełnić rolę matki w stosunku do urodzonego dziecka? Osoby zainteresowane tematyką macierzyństwa zastępczego odsyłam do książki Pauliny Witczak-Bruś, która jest doktorem nauk prawnych, adwokatem i specjalistą z zakresu prawa karnego i prawa medycznego. .

Monografia, która składa się z trzech części:

Macierzyństwo zastępcze

Macierzyństwo zastępcze w prawie cywilnym i rodzinnym

Karnoprawne aspekty macierzyństwa zastępczego,

w rzetelny sposób analizuje ustawę z 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności. Omawia również problem surogatek w kontekście prawa cywilnego, rodzinnego i karnego. Odpowiada również na pytania o to, jak polskie przepisy odnoszą się do zawierania umów surogacyjnych i na czym tak naprawdę polega „usługa urodzeniowa”. Poruszana tematyka książki (wciąż budząca kontrowersję) pomaga również odróżnić przestępstwo organizowania nielegalnej adopcji od handlu ludźmi.

Opracowanie skierowane jest do prawników praktyków, studentów, pracowników naukowych i lekarzy zajmujących się leczeniem niepłodności.  

 

 

 


 

Okładki-Sierpień-2021-Jurata-Cały-ten-szpasH GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Anna Tomiak, Jurata. Cały ten szpas, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2019.

BUW Wolny Dostęp GV118.P73 J878 2019

Książka Anny Tomiak to idealna propozycja na lato. Jurata. Cały ten szpas to opowieść o nadmorskiej miejscowości, powstałej prawie sto lat temu jako luksusowy kurort z willami, hotelami i restauracjami, w których bywała elita przedwojennej Polski. Książka pełna jest wspomnień, ciekawostek i archiwalnych zdjęć z Juraty, przybliża też sylwetki sław niezmiennie bawiących nad morzem na przestrzeni lat.

Tomiak zabiera nas w podróż nie tylko do sielskiego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Prowadzi Czytelnika przez trudne losy wojenne, kiedy Jurata przeobraziła się w koszary i poligon, przez komunistyczną rzeczywistość wczasów pracowniczych, dancingów i pogadanek agitacyjnych, by w końcu opowiedzieć o powrocie do ekskluzywnego charakteru kurortu w latach 90. oraz współcześnie.

Lekka lektura w sam raz na plażę.

 

 

 


 

Informacje o książkach przygotowali:

Dorota Bocian – Oddział Opracowania Zbiorów.

Maja Bogajczyk, Alina Cywińska, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska, Zuzanna Sendor – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.