BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – styczeń 2019

P Język. Literatura

Wiesława Albrecht-Szymanowska, Stanisław Wyspiańskiwspółpraca Izabela Teresińska i Sylwia Drozdowska, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN, Wydawnictwo Fundacja Akademia Humanistyczna, 2018 (Bibliografia literatury polskiej Nowy Korbut ; 18, vol. 1)

BUW Wolny Dostęp PG7012 .B53 1963 t.18 cz.1

Jubileusze bardzo się przydają pisarzom i ich badaczom. Niedawno (w 2007 roku) obchodziliśmy setną rocznicę śmierci, a już w 2019 roku będziemy świętować 150 urodziny Stanisława Wyspiańskiego (urodził się 15 stycznia 1869 r.). Trudno sobie wyobrazić lepsze uczczenie tego pisarza (malarza, człowieka teatru etc.), niż wydanie w bibliografii „Nowy Korbut” poświęconego mu tomu (t. 18, vol.1). Zawiera on zwięzły biogram, bibliografię podmiotową i przedmiotową doprowadzone do co najmniej 2007 r. (w „Uzupełnieniach” – 33 opisy – zdarzają się nawet pozycje z roku 2014). W bibliografii utworów artysty uwzględniono też listy pozostające w rękopisie. Podano informacje o egzemplarzach z poprawkami autora, kopiach teatralnych z jego uwagami, o stworzonej przez niego dokumentacji ikonograficznej: rysunkach i szkicach. Udokumentowano wszystkie wystawienia jego sztuk, również amatorskie, uwzględniając recenzje z przedstawień. A także przedstawienia telewizyjne, słuchowiska, filmy i utwory muzyczne. W przypadku „Wesela” jest to 285 obszernych zapisów bibliograficznych. Bibliografia zawiera prawie 1700 opisów (1663 części podstawowej i 33 uzupełnień). Do tego indeksy tytułów utworów i nazw osobowych. Wspaniała książka.



Sztuka manipulacji


B L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Jerzy Stelmach, Sztuka manipulacji, z rysunkami Jacka Gaja, Warszawa: Wolters Kluwer, 2018.

BUW Wolny Dostęp BF632.5 .S73 2018

Niewielka ta publikacja, traktująca o „złych racjach perswazyjnych”, stanowi logiczne uzupełnienie uprzednio opublikowanego „Kodeksu argumentacyjnego dla prawników” i (napisanych wraz z Bartoszem Brożkiem) „Metod prawniczych”, „Sztuki negocjacji prawniczych” oraz „Negocjacji”. Otrzymujemy zatem zwięzły katalog metod manipulacji, który bynajmniej nie rości sobie miana wyczerpującego. Każde hasło zawiera opis danego sposobu, rozpoznanie przykładowych sytuacji z życia osobistego lub też z prawniczego, medialnego czy politycznego dyskursu perswazyjnego, a także możliwości przeciwdziałania lub zabezpieczenia się przed nieetycznymi praktykami. Autor zalicza do nich m.in.: bierną agresję, szantaż emocjonalny, marketingową i korporacyjną nowomowę, populistyczną dezinformację i powszechnie występujące narzucanie własnej narracji. Człowiek współczesny nie stawia sobie już chyba pytania „czy jestem manipulowany?”, lecz „przez kogo i w jaki sposób?”.







AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne

Piotr Napierała, USA i Niemcy: między liberalizmem a autorytaryzmem, Kraków: Wydawnictwo Libron – Filip Lohner, cop. 2018.

BUW Wolny Dostęp E183.8.G3 N36 2018

Analiza relacji na linii USA – Niemcy (i reszta Europy) oparta na obszernej literaturze anglo- i niemieckojęzycznej. Obszerna bibliografia stanowi z pewnością dodatkowy walor. Książka przedstawia stosunki amerykańsko-niemieckie w kontekście liberalizmu, doktryny jakże różnie rozumianej nad Renem i nad Potomakiem.



W tajnej służbie


G-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Kacper Śledziński, W tajnej służbie: wojna wywiadów w II RP, Kraków: Znak Horyzont, 2018.

BUW Wolny Dostęp UB251.P7 S58 2018

Książka przedstawia historię wywiadu II RP w zmaganiach ze służbami III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Losy polskiej tajnej służby obfitują w spektakularne sukcesy i bolesne porażki.
Autor uświadamia czytelnikom, że prawdziwa walka toczyła się w ukryciu, często na terytorium wroga, na długo przed wypowiedzeniem wojny. Przedstawia historię niezwykłych ludzi, którzy dla dobra ojczyzny gotowi byli poświęcić życie: oficerów, szpiegów, podwójnych agentów.
Czy czas tajnych służb Rzeczpospolitej skończy się wraz z nadejściem września 1939 r.?







 

Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne


K J Prawo. Nauki polityczne

Barbara Adamiak, Janusz Borkowski, Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, Warszawa: Wolters Kluwer, 2018.

BUW Wolny Dostęp KKP2730 .A93 2018

Książka prezentuje koncepcje teoretycznych instytucji procesowych postępowania administracyjnego i postępowania sądowoadministracyjnego oraz ich stosowanie w praktyce. Część pierwsza omawia pojęcia, kodyfikacje, źródła prawa, funkcje i zasady prawa o postępowaniu administracyjnym i prawa o postępowaniu sądowoadministracyjnym. Podręcznik zawiera szczegółowe informacje na temat czynności procesowych i instytucji procesowych w postępowaniu administracyjnym, a także m.in. kontroli sądowej działalności administracji publicznej.








 

Mity zarządzania



H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Stefan Stern, Cary Cooper, Mity zarządzania: czego nie rozumieją szefowie?, tekst przełożyła Aleksandra Ożarowska, Warszawa: PWN, 2018.

BUW Wolny Dostęp HD31 .S687165 2018

Punktem wyjścia autorów jest stwierdzenie, że nie ma jednego dobrego stylu zarządzania. Wskazują natomiast na te, które mimo początkowego zachwytu ich innowacyjnością, poddane ewolucji organizacji okazały się po prostu złe…albo przynajmniej przestały być skuteczne.
Książka w lekkim stylu obala 44 mity związane z zarządzaniem, czerpiąc z doświadczeń autorytetów świata biznesowego.








M N Muzyka. Architektura. Sztuki piękne

Philip Hook, Galeria szubrawców: narodziny (i sporadyczne upadki) profesji marszandów, ukrytych aktorów na scenie dziejów sztuki, przekład Michał Filipczuk, Kraków: Wydawnictwo Znak, 2017.

BUW Wolny Dostęp N8620 .H66165 2017

Autor książki to długoletni ekspert domu aukcyjnego Sotheby’s. Z typowym „angielskim humorem” analizuje wieloznaczne, ale zawsze interesowne relacje marszandów i artystów. Dowiemy się z tej książki, kto tak naprawdę decyduje o powodzeniu danego artysty czy choćby dlaczego od wielu lat największe rekordy padają na aukcjach dzieł Jacksona Pollocka i Jeana-Michela Basquiata – malarzy, których prace większość społeczeństwa odrzuca jako „bazgroły”? W świecie, w którym cena pojedynczego obrazu czasem wielokrotnie przewyższa cenę domu w centrum Nowego Jorku, nie ma miejsca na subtelności. Galeria szubrawców pokazuje, kto stoi za wielkimi fortunami zamrożonymi w najsłynniejszych kolekcjach dzieł, a przede wszystkim, jak powstały w XV w. „rynek” wpływa na to, co uznajemy dziś za godne miana Sztuki… a co nie.



Nic bardziej mylnego


A Z Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo

Kotarski R., Nic bardziej mylnego, Warszawa: Altenberg, 2018.

BUW Wolny Dostęp AZ999 .K68 2018

Nieprawdziwe informacje i niedopowiedzenia zagościły na stałe w popkulturze i – co gorsza – w podręcznikach historii, biologii czy medycyny.
Czy faktycznie Napoleon był niski? Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu? Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu? Czy to prawda, że seks przed zawodami odbiera szansę na złoty medal? Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby?
Radek Kotarski, twórca POLIMATÓW, w swojej książce „Nic bardziej mylnego!” rozprawia się z tymi i innymi popularnymi mitami.







Informacje o książkach przygotowali:
Anna Białanowicz-Biernat, Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Alina Cywińska, Magdalena Fedorczyk-Falis, Anna Gimlewicz, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

 

Obrazek tytułowy: Daniel Wehner: book. Flickr, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.