BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – wrzesień 2020

Okładka książki Krótka historia wciskania kitu, na niej obrazek szympansa zakrywającego usta.B L     Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Tom Phillips, Prawda. Krótka historia wciskania kitu, Warszawa: Albatros, 2020.
BUW Wolny Dostęp BJ 1421 .P48165 2020.

Wciskanie kitu, obiecanki-cacanki, omamianie, konfabulacje, plecenie andronów, sprzedawanie bujd na resorach, ściemnianie… To jest to, co ludzkość – jako całość i jako każdy składowy jej osobnik – opanowała do perfekcji i w czym nie znajduje granic dla swej pomysłowości. Świadomie i cynicznie czy też niewinnie i z niewiedzy, czasami celowo, w dobrej wierze lub odruchowo, całkiem podświadomie – kłamiemy. Prywatnie, w ograniczonym zakresie, oraz instytucjonalnie, w sposób zorganizowany i powszechny.

Po wyborczej gorączce, niech inauguracją sezonu ogórkowego będzie kompaktowa, acz pojemna treściowo książka Toma Phillipsa „Prawda. Krótka historia wciskania kitu”. Patrząc na dotychczasowy przebieg kariery kłamstwa, wolno mniemać, że i w przyszłości będzie się ono miało znakomicie. Witamy w epoce sztucznej inteligencji i sztucznego śniegu, wirtualnej rzeczywistości i wirtualnych spotkań (a może nie-spotkań?), fabrykowanych doniesień i newsów prêt-à-colporter. Równocześnie zapewniamy za autorem, dostarczającym licznych przykładów, że wcześniej wcale nie było lepiej i bardziej nieskazitelnie. Jeśli w to wierzyliście… Cóż, to było kolejne kłamstwo.

 


 

Okładka książki w kolorach szarym, seledynowym i czarnym. Na pierwszym planie mapa wysp.

AM C D-F GN700-875      Nauki historyczne

Marcin Florian Gawrycki, Historia Małych Antyli, Warszawa: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW, 2019.
BUW Wolny Dostęp F2001 .G38 2019.

Małe Antyle, grupa częściowo wulkanicznych wysp na Morzu Karaibskim, dzielą się na Wyspy Nawietrzne i Zawietrzne. Autor książki, prof. Marcin Gawarycki,  koncentruje się głównie na historii politycznej, kiedy przedstawia, jak konflikty europejskie wpłynęły na dzieje Wysp oraz opisuje gospodarcze przemiany tego regionu.

 

 

 


 

Okładki-Wrzesień-2020-Ukryty-geniusz. Na kremowej okładce ułożone w trzech rzędach orzechy włoskie.

G-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane     

David Adam, Ukryty geniusz: pigułki na rozum, hakerzy mózgu i sekrety inteligencji, tłumaczenie Barbara Gutowska-Nowak, Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego, 2020.
BUW Wolny Dostęp QP360.5 .A26165 2020.

Każdy z nas chce być mądrzejszy. Pytanie tylko, czy możemy? Od czego zależy ludzka inteligencja? Czym jest i w której części mózgu się znajduje? David Adam próbuje odpowiedzieć na te pytania sprawdzając mniej lub bardziej kontrowersyjne metody na zwiększenie potencjału ludzkiego mózgu: „pigułki na rozum” i elektrostymulację.

Dzięki lekturze poznajemy mroczne dzieje testów na inteligencję i tajemnice hakerów mózgu. Śledzimy postępy badań nad poprawą działania naszego mózgu i zastanawiamy się, jak daleko można się w posunąć w próbach podwyższania poziomu inteligencji.

Lektura Ukrytego geniuszu skłania czytelnika do zadania sobie pytania: czy powinniśmy (i ewentualnie jak) klasyfikować ludzi ze względu na poziom ich inteligencji?


 

Okładki-Wrzesień-2020-Przegląd-zmian-podatkowych-2020. Okładka książki w kolorze niebieskim, zielonym i białym.K J     Prawo. Nauki polityczne 

Agnieszka Bieńkowska, Łukasz Grzegorczyk, Przegląd zmian podatkowych 2020, Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck, 2020.
BUW Wolny Dostęp KKP3550 .B54 2020.

Kolejne lata obowiązywania ustaw podatkowych przynoszą kolejne, liczne i wręcz rewolucyjne zmiany w  przepisach z zakresu podatków. Celem niniejszej monografii jest usystematyzowanie tych zmian, zwłaszcza, że w ich gąszczu można się pogubić, bo mają one różne terminy wejścia w życie. Niektóre z nich zaczęły bowiem obowiązywać już 1 stycznia 2020 r., zaś inne czekają na swoją kolej.

Publikacja bardzo szczegółowo omawia najważniejsze zmiany dotyczące m.in. PIT, CIT, VAT i Ordynacji podatkowej, stosując przy tym praktyczne przykłady i powołując się na komunikaty i wyjaśnienia MF. Zawiera również szczególnie pomocne tabele porównujące treść starych i nowych przepisów.

Książka została podzielona na cztery części, a ostatnią z nich stanowi bardzo przydatne tabelaryczne zestawienie zmian w aktach prawnych.

I. Zmiany w VAT

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności, zmiany stawek VAT, wiążąca informacja stawkowa, stawka VAT 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, transakcje łańcuchowe, magazyn typu call-off stock, kasy online, faktury do paragonów bez NIP, nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego – JPK_VDEK

II. Zmiany w podatkach dochodowych:

Biała lista podatników, ulga na złe długi w podatkach dochodowych, podatek u źródła, podatek dochodowy od osób fizycznych.

III. Zmiany w innych podatkach:

Program współdziałania podatników i organów podatkowych, podatek akcyzowy, podatki i opłaty lokalne, pozostałe akty prawne.

Przegląd zmian podatkowych jest doskonałym narzędziem pracy dla głównych księgowych spółek, biur rachunkowych, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, przedsiębiorców, a także głównych księgowych fundacji i stowarzyszeń.


 

Informacje o książkach przygotowali:
Dorota Bocian, Maja Bogajczyk,  Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.