BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – wrzesień 2021

Okładka książki Izolacja i zmęczenie, na niej zdjęcie odgrodzonej barierką ławki w parkuB L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Mirosław Piechowiak, Monika Gramsch, Julia Trawińska, Izolacja i zmęczenie. Listy, Bydgoszcz: Epigram, 2021.

BUW Wolny Dostęp B105.E8 I96 2021

Temat pandemii covid-19 i jej wpływu na wszelkie możliwe do wyobrażenia aspekty życia człowieka jest brzemienny. Jego zgłębienie w nurcie filozofii egzystencji proponuje trójka autorów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w zbiorze Izolacja i zmęczenie. Na uwagę zasługuje nietypowa forma dziełka: to korespondencja pomiędzy filozofem a dwiema jego studentkami, którzy jednakowo zostali postawieni przed koniecznością zorganizowania na nowo nauczania i uczenia się w warunkach narzuconej izolacji, a szerzej – przemodelowania codziennego funkcjonowania. Książka stanowi zapis refleksji na temat wydarzeń zeszłego roku. Pełno w niej odniesień do wielkich pytań filozofii, które – podane w raczej naturalnej, biegnącej przez wiele miesięcy konwersacji – bynajmniej nie wydają się odległe od codzienności. Kwestie nurtujące znamienitych myślicieli okazują się bowiem dostrzegalne tu i teraz, na każdym kroku, w każdym wydarzeniu, które nas spotyka albo o jakim dowiadujemy się z mediów. Szerzej – są też Listy wybornym zapisem relacji mistrz-uczeń, wykładowca-student, piękną ilustracją tego jakże ważnego aspektu nauki.

 


 

Okładka książki Moja podróż z Witkacym i Malinowskim, na niej kolorowy obraz z ciemnoskórą kobietą.AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne

Alina Kręcisz, Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon, Olszanica: Bosz, 2020.

BUW Wolny Dostęp DS489 .K74 2020

Autorka odtwarza wyprawę na Cejlon sprzed ponad stu lat. Podąża śladami dwóch niezwykłych mężczyzn – artysty i badacza. Tekst wzbogacają m.in. cytaty z artykułów Stanisława Ignacego Witkiewicza dla „Echa Tatrzańskiego” oraz reprodukcje prac artysty. Odwołania do zapisów Bronisława Malinowskiego pozwalają dostrzec jakim zmianom uległa obecna Sri Lanka.

 

 

 

 


 

Okładki-Wrzesień-2021-Prawo-dla-artystów-i-studentów-uczelni-artystycznychK J Prawo. Nauki polityczne

Dariusz Michta, Prawo dla artystów i studentów uczelni artystycznych, Warszawa: Difin, 2021.

BUW Wolny Dostęp KKP78.A7 M53 2021

Dariusz Michta jest doktorem nauk prawnych, adiunktem w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest autorem wielu publikacji z dziedziny prawa, a także adwokatem i radcą prawnym. Lepszej rekomendacji dla tego podręcznika chyba nie trzeba.

Książka adresowana jest w szczególności do artystów i studentów uczelni artystycznych i została podzielona na dziesięć rozdziałów:

Zagadnienia wprowadzające,

Źródła prawa,

Zawody prawnicze,

Własność intelektualna,

Twórca,

Jednostki organizacyjne,

Umowy,

Postępowanie cywilne,

Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne,

Zagadnienia prawnokarne.

Monografia Dariusza Michty, po którą sięgną osoby mające do czynienia z kulturą, sztuką i dobrami niematerialnymi jest kompendium wiedzy z zakresu prawa własności intelektualnej, a także przepisów, które z działalnością artystyczną mają wiele wspólnego.

„Autor wyraża nadzieję, że podręcznik ten pobudzi zainteresowanie prawem i będzie przyczynkiem do dalszych, samodzielnych już studiów nad tą pasjonującą, wciąż rozwijającą się dziedziną ludzkiej aktywności” (Rozdział 1, Zagadnienia wprowadzające, strona 15).

 


 

Okładki-Wrzesień-2021-Co-chce-wiedzieć-klientH GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Marcus Sheridan, Co chce wiedzieć klient. Jak tworzyć treści w inbound marketingu i sprzedaży odpowiadające na pytania odbiorców. Metoda TAYA – they ask, you answer, Warszawa: MT Biznes, 2021.

BUW Wolny Dostęp HF5415.1265 .S53165 2021

Ekspert w zakresie inbound marketingu, Marcus Sheridan udowadnia, że podstawą skutecznego pozyskiwania i zatrzymywania klientów jest spojrzenie na marketing z ich perspektywy. Autor zachęca do stosowania nowatorskiej strategii TAYA – They Ask, You Answer, dzięki której czytelnik dowie się jak skutecznie prowadzić marketing i sprzedaż oraz zdobyć zaufanie klientów odpowiadając wyczerpująco na ich pytania. Ponadto książka zawiera praktyczne wskazówki jak wykorzystywać nowe technologie, insourcing i zaangażować własny zespół do tworzenia świetnych treści.

 


 

Okładka książki Łazienki Królewskie, na niej marmurowej popiersie na tle obrazu przedstawiającego panoramę Łazienek Królewskich w WarszawieM N muzyka, architektura, sztuki piękne

Grzegorz Piątek, Łazienki Królewskie: przewodnik po historii i architekturze, Warszawa: Muzeum Łazienki Królewskie, 2021.

BUW Wolny Dostęp NA7764.W3 P53 2021

Chodźmy pozwiedzać! Dziś zabieram Was do Łazienek Królewskich, a naszym przewodnikiem będzie Grzegorz Piątek.

Gdyby ten książkowy przewodnik był po prostu odświeżonym opisem zabytków architektury i sztuki Łazienek, to bym Wam go nie polecała. Ale ten przewodnik jest inny. W formie opowieści pokazuje historię tego miejsca. Autor patrzy na Łazienki nie tylko z perspektywy kultury czy polityki, ale też z perspektywy życia codziennego. Bo już za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego Warszawiacy jeździli do Łazienek by… odpocząć.

Przewodnik składa się z dwóch części: historii Łazienek i opisu poszczególnych atrakcji. Moją uwagę przykuły opisy mniej popularnych miejsc w Parku. W tekst wplecione są też liczne ciekawostki, współczesne jak i stare zdjęcia. Sam przewodnik nie jest ani mały, ani duży, zmieści się do średniej kobiecej torby czy do plecaka.

Książkę polecam wszystkim zainteresowanym, a w szczególności Warszawiakom, bo to trochę Wasza historia. Z przewodnikiem warto zapoznać się wcześniej (np. na leżaku przy Nowej Oranżerii), a później iść pozwiedzać.

 


 

Informacje o książkach przygotowali:

Dorota Bocian – Oddział Opracowania Zbiorów.

Anna Kamińska, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska, Zuzanna Sendor – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.